Polityka edukacyjna miasta Szczecina

Załącznik do Uchwały Nr LV/1239/02
Rady Miasta Szczecina
z dnia 16 września 2002 r.

Załącznik nr 5 do Uchwały Nr I/N/1155/02
Rady Miasta Szczecina z dnia 6 maja 2002 r.
w spr. przyjęcia Strategii Rozwoju Szczecina

 


POLITYKA EDUKACYJNA MIASTA SZCZECINA

Celem polityki edukacyjnej Miasta Szczecina, jest tworzenie elastycznego systemu edukacyjnego umożliwiającego ustawiczne podnoszenie jakości wykształcenia mieszkańców naszego miasta, w zgodzie z ich oczekiwaniami i potrzebami, reagującego na wyzwania gospodarcze, kulturalne i społeczne, prowadzącego do wyrównania szans edukacyjnych, dostosowanego do polskiej tradycji narodowej, przygotowującego do wymogów integracji europejskiej i zapewniającego uczniom i rodzicom swobodę wyboru szkoły.

ROZDZIAŁ 1.
PRIORYTETY POLITYKI EDUKACYJNEJ

Samorząd Szczecina jako organ prowadzący szkoły i placówki oświatowe jest odpowiedzialny za tworzenie w mieście optymalnych warunków prawno-organizacyjnych i materialnych dla realizacji powszechności oraz dostępności kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży, a także za tworzenie warunków dla edukacji ustawicznej dorosłych mieszkańców miasta.
Odpowiedzialność ta wymaga realizacji następujących zadań priorytetowych:

1. Tworzenia lokalnych aktów prawnych określających metody i formy organizacyjno-programowe uruchamiające mechanizmy wyrównywania szans edukacyjnych mieszkańców miasta,
2. Zagwarantowania środków finansowych na realizację zadań edukacyjnych, w tym tych, które zostaną ustalone na każdy rok kalendarzowy ,
3. Tworzenia miejskich standardów edukacyjnych, stałe monitorowanie i ewaluacja jakości świadczonych usług edukacyjnych,
4. Organizowania pomocy dla najsłabszych, pochodzących ze środowisk biednych i kulturowo zaniedbanych oraz dla osób niepełnosprawnych,
5. Tworzenia warunków dla pełnego rozwoju uczniów wybitnie zdolnych,
6. Zapewnienia podstawowych środków materialno-technicznych i finansowych dla realizacji w szkołach i placówkach oświatowych zajęć pozalekcyjnych oraz dalszego rozwoju zajęć pozaszkolnych i edukacji ustawicznej,
7. Dalszego usprawniania procesu zarządzania szkołą i placówką oświatową, przede wszystkim przez przekazywanie dyrektorowi jeszcze większej samodzielności oraz przez egzekwowanie odpowiedzialności za podjęte decyzje,
8. Wzmacniania funkcji wychowawczych szkoły,
9. Tworzenia warunków ku temu, by szkoły stały się silnymi centrami oddziaływania środowiskowego,
10. Uwzględnienia dorobku rodzimego systemu edukacyjnego i skorelowania go z rozwiązaniami oświatowymi krajów jednoczącej się Europy.


ROZDZIAŁ 2.
PRZEDSZKOLA

Wczesne lata życia dziecka to najważniejszy okres w jego rozwoju. Dlatego tak ważna jest edukacja przedszkolna, tworzenie każdemu dziecku szansy harmonijnego rozkwitu jego umiejętności i talentów. Sprzyja temu fachowa kadra nauczycieli przedszkoli, dobre warunki nauki i wychowania, współpraca z rodzicami. Edukacja przedszkolna prowadzi do wszechstronnego rozwoju dziecka i przygotowania go do nauki w szkole. Współodpowiedzialni za proces wychowania są jego uczestnicy: nauczyciele i rodzice.
Władze miasta będą dążyć do zapewnienia dzieciom dostępu do placówek przedszkolnych, zgodnie z potrzebami rodziców i do tworzenia dobrych warunków pobytu dzieci w przedszkolach. W tym celu, w kolejnych latach należy dążyć do:

1. Dostosowania sieci przedszkoli publicznych do rzeczywistych potrzeb mieszkańców miasta. Niż demograficzny i spadek liczby dzieci powinien zostać skompensowany większym udziałem dzieci w wieku trzech, czterech i pięciu lat w edukacji przedszkolnej.
2. Stopniowego tworzenia w istniejących placówkach przedszkoli środowiskowych, o elastycznych formach działania, w których dzieci mogłyby przebywać w różnym czasie - od kilku godzin tygodniowo, do kilku godzin dziennie, umożliwienia przyjmowania dzieci rodziców niepracujących, objęcia opieką dzieci ze środowisk patologicznych.
3. Sukcesywnego zwiększania liczby przedszkoli integracyjnych, zatrudniania w nich niezbędnej kadry (szczególnie z uwzględnieniem potrzeb psychologicznych, pedagogicznych, terapeutycznych i logopedycznych). Do roku 2010 optymalna liczba przedszkoli w całej sieci powinna być przystosowana do pobytu w nich dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
4. Opracowania i wdrożenia systemu badań rozwojowych dzieci dwuletnich, wczesnego wykrywania wad rozwojowych i wsparcia rodziców.
5. Przestrzegania standardu liczebności dzieci w oddziałach przedszkolnych. Od 1 września 2002 liczba dzieci w grupie nie powinna przekraczać 25.
6. Stopniowego przekształcania w kolejnych latach niektórych przedszkoli w placówki niepubliczne. W razie konieczności likwidacji przedszkola publicznego obiekt powinien zostać w pierwszej kolejności udostępniony dla przedszkola niepublicznego lub innej placówki oświaty niepublicznej.


ROZDZIAŁ 3.
SZKOŁY PODSTAWOWE

Sieć szkół podstawowych musi zapewniać dostępność i uwzględniać zmiany demograficzne. Rodzice powinni mieć zapewnione prawo do uczestniczenia w tworzeniu jak najlepszych warunków nauki dzieciom. Szkoły środowiskowe powinny spełniać rolę centrów aktywności lokalnej, otwartych na problemy najbliższego otoczenia i współpracujących z organizacjami lokalnymi. W tym celu:

1. Należy przeanalizować a następnie stale monitorować wskaźniki funkcjonowania wszystkich szkół na terenie miasta (liczba uczniów w szkole, liczba uczniów w oddziale, liczba uczniów przypadająca na nauczyciela, liczba uczniów na pracownika, koszt kształcenia ucznia w danej szkole, wskaźnik wykorzystania budynku - stosunek liczby oddziałów do liczby sal).
2. Należy opracować projekt sieci szkół podstawowych na lata 2002 - 2008 uwzględniając zmiany demograficzne w poszczególnych rejonach szkolnych oraz analizę wskaźników funkcjonowania szkół.
3. Zaprojektowaną sieć szkół należy stale monitorować i poddawać corocznej korekcie uwzględniającej zmiany liczby dzieci w rejonach szkolnych oraz corocznym uzupełnieniom uwzględniającym informacje o liczbie dzieci nowo narodzonych.
4. Liczba dzieci w oddziałach szkolnych nie będzie przekraczać 26 uczniów, a w oddziałach nowotworzonych nie będzie mniejsza niż 22 uczniów. Wyjątki od tej zasady rozstrzygane będą wspólnie przez dyrektora szkoły i organ prowadzący.
5. Sieć szkół powinna być zaprojektowana tak, by od września 2005 zajęcia lekcyjne kończyły się nie później niż o godzinie 16.00.
6. Od września 2004 roku (o ile przepisy prawa nie będą stanowić inaczej) wszystkie szkoły podstawowe powinny zostać oddzielone od gimnazjów z wyjątkiem szkół uznanych za środowiskowe i usytuowanych na obrzeżach miasta.
7. Liczba godzin zajęć pozalekcyjnych, poza ramowymi planami nauczania, zwiększana będzie stopniowo od września 2002 tak, aby od roku 2006 przypadały 2 godziny tygodniowo na każdy oddział.
8. Tworzone będą warunki dla funkcjonowania szkół integracyjnych poprzez likwidowanie barier architektonicznych, zapewnienie odpowiednich warunków organizacyjnych i właściwe przygotowanie kadry. Od 2010 roku wytypowane szkoły podstawowe powinny być dostosowane tak, aby każde dziecko niepełnosprawne mogło uczyć się blisko swego miejsca zamieszkania.
9. Dążyć się będzie do zapewnienia - w miarę potrzeb uczniów - etatów pedagoga, psychologa lub innych specjalistów.
10. Od września 2002 roku rodzicom zapewnia się - w miarę możliwości organizacyjnych - prawo do swobodnego wyboru szkoły dla swojego dziecka. Zasada prawa do wyboru szkoły spoza rejonu zamieszkania nie może dezorganizować pracy wybranej szkoły i zwiększać z tego tytułu kosztów kształcenia.


ROZDZIAŁ 4.
GIMNAZJA

Gimnazjum stanowi bardzo ważne ogniwo systemu edukacji. Absolwenci gimnazjum muszą umieć się uczyć, współpracować w zespole, rozwiązywać problemy, skutecznie komunikować się z innymi i sprawnie posługiwać się komputerem. Powinni również posługiwać się dwoma językami obcymi. W tym celu:

1. Należy - podobnie jak w szkołach podstawowych (por. rozdział 3 pkt. 1) - przeanalizować wskaźniki funkcjonowania gimnazjów.
2. Należy opracować projekt sieci gimnazjów na lata 2002 - 2010 uwzględniając zmiany demograficzne w poszczególnych rejonach szkolnych oraz analizę wskaźników funkcjonowania szkół.
3. Zaprojektowaną sieć szkół należy stale monitorować i poddawać corocznej korekcie uwzględniającej zmiany liczby dzieci w rejonach szkolnych.
4. Liczba dzieci w oddziałach szkolnych nie będzie przekraczać 26 uczniów, a w oddziałach nowotworzonych nie będzie mniejsza niż 22 uczniów. Wyjątki od tej zasady rozstrzygane będą wspólnie przez dyrektora szkoły i organ prowadzący.
5. Od września 2004 roku nastąpi oddzielenie szkół podstawowych od gimnazjów z wyjątkiem przypadków wymienionych w rozdz. 3 pkt. 6.
6. Od roku 2002 poprawiana będzie stopniowo baza gimnazjów, tak aby po 2006 roku każde gimnazjum posiadało: bazę sportową, bibliotekę, salę komputerową, specjalistyczne pracownie przedmiotowe. Dążyć należy do utrzymania gimnazjów nie mniejszych niż dziewięciooddziałowe i nie większych niż piętnastooddziałowe. Od 2005 roku zlikwidowana będzie dwuzmianowość, a zajęcia lekcyjne będą się kończyć nie później niż o godzinie 16.00.
7. Podobnie jak w przypadku szkół podstawowych, należy tworzyć warunki dla funkcjonowania szkół integracyjnych poprzez likwidowanie barier architektonicznych, zapewnianie odpowiednich warunków organizacyjnych i właściwe przygotowanie kadry. Od 2010 roku wytypowane gimnazja powinny być dostosowane tak, aby każde dziecko niepełnosprawne mogło uczyć się blisko swego miejsca zamieszkania.
8. Od września 2002 roku zwiększeniu ulegać będzie liczba godzin zajęć pozalekcyjnych, tak, aby od roku 2006 na każdy oddział gimnazjum przypadały 2 godziny tygodniowo.
9. Rodzice i uczniowie będą mieli prawo wolnego wyboru gimnazjum, w miarę możliwości organizacyjnych szkół. Zasada prawa do wyboru szkoły spoza rejonu zamieszkania nie może dezorganizować pracy wybranej szkoły i zwiększać z tego tytułu kosztów kształcenia.
10. Dążyć się będzie do zapewnienia - w miarę potrzeb uczniów - etatów pedagoga, psychologa lub innych specjalistów.


ROZDZIAŁ 5.
SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

W najbliższych latach wdrażana będzie w Szczecinie ogólnopolska reforma szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Tworzona sieć liceów profilowanych i szkół zawodowych musi uwzględniać zmiany demograficzne, oczekiwania i zainteresowania absolwentów gimnazjów, potrzeby rynku pracy, bazę i kadrę szkół. W sieci szkół ponadgimnazjalnych znaleźć się musi bogata oferta kształcenia ogólnego oraz zawodowego z jednoczesnym zapewnieniem drożności kształcenia. Muszą także mieć możność uzyskania kwalifikacji na poziomie technika w dużej różnorodności szkół policealnych. Ważnym zadaniem dla miasta Szczecina będzie stworzenie warunków dla edukacji ustawicznej.
Uzyskanie wysokiej jakości szkół ponadgimnazjalnych wymaga:

1. Przekształcania obecnie funkcjonujących szkół ponadpodstawowych w szkoły ponadgimnazjalne oraz zespoły szkół ponadgimnazjalnych, w których powstaną wielofunkcyjne ośrodki kształcenia o dużej elastyczności i otwartości na potrzeby rynku pracy i aspiracje młodzieży. W zespołach szkół ponadgimnazjalnych mogą funkcjonować następujące typy szkół: licea ogólnokształcące i profilowane, licea uzupełniające, zasadnicze szkoły zawodowe, technika, technika uzupełniające, szkoły policealne i dotychczasowe typy szkół - do wygaszenia.
2. Przyjęcia projektu nowej sieci szkół ponadgimnazjalnych obejmującej wszystkie typy szkół ponadgimnazjalnych. Przy jej projektowaniu zastosowana zostanie zasada stopniowego wzrostu wskaźnika absolwentów gimnazjów kontynuujących naukę w liceach ogólnokształcących i profilowanych - od 65% populacji w roku 2002 do 80% w roku 2006. W szkołach zawodowych wskaźnik ten zmniejszał się będzie z 35% w roku 2002 do 20% w roku 2006.
3. Uwzględnienia w projekcie sieci istnienia placówek realizujących zadania wynikające z pełnienia przez Szczecin funkcji stolicy województwa zachodniopomorskiego. Placówki te będą między innymi:
ˇ Prowadzić zadania wynikające z potrzeby koordynacji kształcenia ustawicznego w województwie,
ˇ Prowadzić zadania związane z koordynacją kształcenia pracowników młodocianych w województwie,
ˇ Prowadzić zadania związane z koordynacją kształcenia zawodowego w centrach kształcenia praktycznego.
4. Tworzenia właściwych warunków pracy szkół przede wszystkim poprzez zmniejszanie liczebności klas (liczba uczniów w klasie powinna być nie większa niż 26 osób, a w oddziałach nowo tworzonych nie mniejsza niż 22 osoby) i stałe unowocześnianie wyposażenia szkoły - od roku 2002.
5. Rozpoczęcia od września 2002 procesu likwidowania warsztatów szkół zawodowych. Kształcenie zawodowe, zwłaszcza praktyczne na poziomie wstępnym powinno odbywać się w szkolnych pracowniach - laboratoriach. Natomiast specjalistyczne kształcenie praktyczne musi być organizowane w zakładach pracy powiązanych ze szkołą, zakładach rzemieślniczych i usługowych, branżowych centrach kształcenia praktycznego.
6. Stałego monitorowania sposobu funkcjonowania i sieci szkół od września 2002 roku i przygotowywania raportów i wniosków, które stanowić mogą podstawę do wprowadzania korekt wynikających ze zmian demograficznych, zmiany rynku pracy i z oceny działania szkół.
7. Stopniowego zwiększania od września 2002 roku liczby godzin zajęć pozalekcyjnych, tak, aby od roku 2006 na każdy oddział szkolny przypadały 2 godziny tygodniowo.
8. Tworzenia warunków do nauki młodzieży niepełnosprawnej we wszystkich typach szkół ponadgimnazjalnych przede wszystkim przez likwidację barier architektonicznych, niezbędne działania organizacyjne oraz właściwe przygotowanie kadry. Od 2010 roku każdy uczeń niepełnosprawny powinien mieć szansę kontynuacji nauki w wybranym przez siebie profilu kształcenia lub zawodzie.
9. Sukcesywnego tworzenia na bazie szkół ponadgimnazjalnych warunków do edukacji ustawicznej.


ROZDZIAŁ 6.
PORADNIE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE I PLACÓWKI OŚWIATOWE

Poradnie psychologiczno - pedagogiczne wykonują ważne funkcje wspomagające rozwój dziecka i wychowawczą funkcję rodziny. Udzielają uczniom pomocy w wyborze kierunku kształcenia, zawodu i planowania kariery zawodowej, prowadzą zajęcia psychoedukacyjne w zakresie profilaktyki uzależnień i terapii zaburzeń rozwojowych i zachowań dysfunkcyjnych oraz edukację prozdrowotną, pomagają uczniom, rodzicom i nauczycielom w diagnozowaniu i rozwijaniu talentów i zainteresowań uczniów.
Poradnie prowadzą: badania diagnostyczne, orzecznictwo, zajęcia terapeutyczne, konsultacje rodzinne, terapię rodzin, grupy wsparcia dla pedagogów, zajmują się dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Rozwijanie systemu poradnictwa i opieki wymaga:

1. Stałego dostosowywania sieci poradni psychologiczno-pedagogicznych do zmieniających się potrzeb społecznych mieszkańców miasta i uwarunkowań wynikających z prawa oświatowego.
2. Tworzenia warunków do wczesnej interwencji w zakresie diagnozy rozwoju psychoruchowego, wspomagania rozwoju dziecka w wieku od urodzenia do siódmego roku życia, doradztwa ich rodzicom.
3. Stałego rozwoju poradnictwa zawodowego w korelacji z potrzebami rynku pracy.
4. Tworzenia i stopniowego poszerzania sieci świetlic środowiskowych dla dzieci i młodzieży w tych dzielnicach miasta, w których występuje społeczne zapotrzebowanie.
5. Zapewnienia doradztwa psychologicznego rodzicom dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
6. Zapewnienia, w miarę możliwości, opieki pielęgniarskiej w szkołach i placówkach oświatowych oraz opiekuńczo-wychowawczych.
7. Tworzenia poradni specjalistycznych, zajmujących się problemami szczególnie trudnymi i wymagającymi długotrwałej i kompleksowej pracy.
8. Poradnie te powinny być ukierunkowane na:
ˇ wspomaganie wychowawczych funkcji rodziny,
ˇ wczesną interwencję i wspomaganie rozwoju dziecka od urodzenia do siódmego roku życia,
ˇ udzielanie pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej lub z dysfunkcjami rozwojowymi oraz ich rodzicom,
ˇ udzielanie pomocy młodzieży w rozwiązywaniu problemów okresu dojrzewania,
ˇ udzielanie pomocy uczniom w dokonywaniu wyboru kierunku kształcenia, zawodu i planowania kariery zawodowej,
ˇ udzielanie pomocy dzieciom i młodzieży z wybitnymi uzdolnieniami,
ˇ orzekanie o potrzebie kształcenia specjalnego w stosunku do dzieci z wadą słuchu, wzroku i dzieci autystycznych,
ˇ profilaktykę problemową, w tym profilaktykę uzależnień dzieci i młodzieży.
9. Stałego monitorowania potrzeb w zakresie form i metod pomocy psychologiczno-
pedagogicznej i tworzenia warunków pracy poradni odpowiednich do wyników
monitoringu.

ROZDZIAŁ 7.
EDUKACJA INFORMATYCZNA

Edukacja informatyczna jest priorytetem szkoły XXI wieku. Dlatego należy dążyć do:

1. Wyposażenia szkół wszystkich typów w sprzęt komputerowy. Sprzęt informatyczny oraz oprogramowanie musi być stale unowocześniane i uzupełniane.
2. Podłączenia, do 2004 roku, każdej szkoły do Internetu.
3. Coraz szerszego wykorzystywania komputera w procesie dydaktycznym i wychowawczym szkoły i placówki oświatowej.
4. Ogłaszania konkursów na granty w dziedzinie informatyki i praktycznych zastosowań komputera i internetu przez uczniów i nauczycieli.


ROZDZIAŁ 8.
NAUCZANIE JĘZYKÓW

Nauczanie trzech języków, w tym dwóch obcych, jest priorytetem edukacji w społeczeństwie aspirującym do Unii Europejskiej i pragnącym aktywnie uczestniczyć w rozwoju cywilizacji europejskiej. Należy dążyć do:

1. Tworzenia możliwości rozpoczynania edukacji językowej w przedszkolu i zapewnienia ciągłości tej edukacji we wszystkich typach szkół miejskiego systemu oświatowego. Zajęcia mogą być prowadzone w systemie klasowym, międzyklasowym, a w przypadkach szczególnie uzasadnionych również międzyszkolnym.
2. Systematycznego poszerzania oferty edukacji językowej - szczególnie dla dzieci o dużej łatwości uczenia się języków.
3. Tworzenia warunków do rozwoju różnych form i metod współdziałania przygranicznego w edukacji językowej dzieci i młodzieży oraz doskonalenia nauczycieli.
4. Opracowania systemu pomocy materialnej dla czynnych nauczycieli przygotowujących się do pozyskania kwalifikacji wymaganych przy nauczaniu języków obcych.


ROZDZIAŁ 9.
UCZNIOWIE ZDOLNI

System edukacji musi wspierać zdolności i talenty uczniów i stwarzać im warunki indywidualnego rozwoju. Dlatego należy:

1. Stworzyć miejski system wczesnego dostrzegania szczególnych uzdolnień dzieci i młodzieży oraz promowania ich osiągnięć.
2. Udzielać daleko idącego wsparcia instytucjom i organizacjom działającym na rzecz dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionej oraz promować ich działalność.
3. Od roku 2003, w miarę możliwości finansowych miasta, zwiększać w budżecie wielkość środków przeznaczonych na stypendia, nagrody, premie oraz środki na indywidualne zajęcia dla młodzieży szczególnie uzdolnionej.
4. Stwarzać warunki do przeprowadzania konkursów i olimpiad przedmiotowych, tak by mogły odbywać się we wszystkich typach szkół, a także wspomagać finansowo wyjazdy miejskich laureatów na konkursy ogólnopolskie.
5. W miarę możliwości finansowych miasta tworzyć warunki do organizowania obozów naukowych oraz finansowego wspierania udziału dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionej w warsztatach i obozach organizowanych przez wyspecjalizowane instytucje i organizacje edukacyjne.


ROZDZIAŁ 10.
DZIECI I MŁODZIEŻ O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

Dbałość o zaspokojenie potrzeb dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych jest szczególnym obowiązkiem władz miasta. Należy tworzyć warunki szerokiej integracji, pozostawiając jednak szkoły i placówki specjalne dla dzieci ze wskazaniami do tej formy nauki. Ważnym elementem wsparcia jest system poradnictwa, z którego mogą korzystać zarówno uczniowie jak i nauczyciele i rodzice.
Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych mają prawo do opieki w przedszkolu i nauki w szkołach dostosowanych do ich potrzeb i możliwości oraz do oczekiwań ich rodziców. Placówki specjalistyczne muszą oferować różnorodne formy terapii, rehabilitacji i rewalidacji.
Należy dążyć do:
1. Całościowego zdiagnozowania i określenia skali potrzeb dzieci i młodzieży wymagającej opieki i edukacji specjalnej w poszczególnych typach szkół i placówek z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych rejonów miasta. Wymaga to opracowania, a następnie stałej aktualizacji odpowiedniej bazy danych.
2. Stałego doskonalenia sieci szkół i placówek specjalnych oraz integracyjnych dostosowując je do rzeczywistych potrzeb dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
3. Powierzenia jednej z poradni specjalistycznych zadania koordynowania działań na rzecz dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
4. Udzielania przez Władze Miasta Szczecina daleko idącego wsparcia organizacjom działającym na rzecz dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
5. Współpracy z samorządami innych gmin i powiatów województwa zachodniopomorskiego w zakresie zaspokajania potrzeb edukacji specjalnej realizowanej w wyspecjalizowanych placówkach kształcenia specjalnego (SOSW, OSW).
6. Umożliwienia integracji uczniów o różnych typach niepełnosprawności również we wszystkich typach szkół masowych i specjalnych. W istniejących szkołach zawodowych specjalnych stworzyć trzeba oddziały dla uczniów gimnazjów masowych przyuczające do zawodu.
7. Tworzenia warunków edukacji ustawicznej dla absolwentów wszystkich typów szkół specjalnych.
8. Zapewnienia opieki dydaktycznej i wychowawczej w szpitalach jako realizacji obowiązku szkolnego oraz wspomagania procesu leczenia, rehabilitacji, a równocześnie terapii i wsparcia dzieci i młodzieży.
9. Usprawnienia dowozu dzieci do placówek specjalnych.


ROZDZIAŁ 11.
POLITYKA KADROWA

W systemie edukacji rola nauczycieli jest podstawowa dla zapewniania właściwego poziomu nauczania i wychowywania.
W celu wzrostu poziomu pracy i podniesienia kwalifikacji nauczycieli należy dążyć do:

1. Zdiagnozowania aktualnego stanu kadry, poziomu kwalifikacji i stażu pracy, a następnie opracowania prognozy potrzeb kadrowych dla poszczególnych typów szkół i placówek oświatowych. Analiza ta musi być ściśle powiązana z zaprojektowaną siecią szkół i placówek. Niezbędne jest prowadzenie stałego monitoringu w tej dziedzinie.
2. Opracowania całościowej koncepcji kształcenia, dokształcania i doskonalenia nauczycieli dostosowanej do prognozy potrzeb kadrowych. Za priorytety uznać należy przygotowanie nauczycieli dwuprzedmiotowych oraz przygotowanie nauczycieli szkół masowych do pracy z młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych (w tym specyficznych trudnościach w uczeniu się i zachowaniu).
3. Opracowania i stosowania miejskiego systemu doradztwa pedagogicznego oraz doskonalenia nauczycieli wszystkich typów szkół.
4. Utworzenia funduszu przeznaczonego na dokształcanie i doskonalenie nauczycieli oraz opracowania procedur i kryteriów ubiegania się o środki z tego funduszu.
5. Sukcesywnego zwiększania sumy środków finansowych przekazywanych do dyspozycji dyrektorów szkół i placówek i przeznaczonych na dofinansowanie dokształcania i doskonalenia nauczycieli.
6. Stworzenia systemu permanentnego doskonalenia kadry kierowniczej szkół i placówek oświatowych.
7. Stałej współpracy z Samorządem Województwa Zachodniopomorskiego oraz władzami powiatów zachodniopomorskich w zakresie doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz wykorzystania bazy szczecińskich szkół zawodowych do doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych z terenu województwa.
8. Systematycznego zwiększania - uwzględniając możliwości finansowe miasta - wysokości środków na dodatki motywacyjne i funkcyjne dla nauczycieli i kadry kierowniczej.
9. Wypracowania lokalnego systemu nagradzania, wyróżniania i odznaczania szczególnie wyróżniających się nauczycieli, zwiększenia funduszu nagród Prezydenta Miasta Szczecina.
10. Utrzymanie i dalsze doskonalenie systemu grantów na innowacyjne programy edukacyjne opracowane przez nauczycieli. Dalsze doskonalenie procedur przyznawania grantów edukacyjnych na innowacje pedagogiczne nauczycieli oraz szkół i placówek oświatowych (szczególnie innowacje o zasięgu ogólnomiejskim).


ROZDZIAŁ 12.
FUNKCJE WYCHOWAWCZE PRZEDSZKOLA I SZKOŁY, MODEL SZKOŁY ŚRODOWISKOWEJ

System oświaty dążyć musi do zrównoważenia trzech funkcji szkoły: nauczania, wychowywania i opieki. Trudne warunki życia, częsty rozpad rodziny i więzi społecznych, rosnące zagrożenie patologiami, uzależnieniami i przestępczością dzieci i młodzieży nadaje szczególne znaczenie działaniom wychowawczym szkół i placówek. Należy dążyć do:

1. Tworzenia warunków skutecznego włączania się rodziców w proces dydaktyczno wychowawczy i opiekuńczy szkoły oraz udzielania pomocy dyrektorom szkół w pozyskaniu rodziców swojej szkoły jako partnerów tego procesu.
2. Wprowadzenia szkoły środowiskowej otwartej dla społeczności lokalnych i współpracującej ściśle z Radami Osiedli oraz lokalnymi organizacjami pozarządowymi: rozszerzenie oferty zajęć pozalekcyjnych, tworzenie świetlic środowiskowych oraz realizację potrzeb edukacyjnych środowiska lokalnego.
3. Utrzymanie zasady przyznawania grantów wychowawczych i profilaktycznych.
4. Realizacji programu "Bezpieczna Szkoła".


ROZDZIAŁ 13.
SPORT DZIECI I MŁODZIEŻY

Dbałość o rozwój fizyczny dzieci i młodzieży wymaga stworzenia odpowiednich warunków: zapewnienia odpowiedniej ilości godzin wychowania fizycznego w szkole, atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych, bazy sportowej i kadry nauczającej. Wymaga również promowania zdrowego, aktywnego stylu życia. To ważne zadanie edukacji.
Tworzenie warunków rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży wymaga:

1. Budowy i modernizacji szkolnych obiektów sportowych, tak, aby po roku 2006 wszystkie szkoły miały odpowiednie zaplecze sportowe.
2. Umożliwienia w pierwszej kolejności korzystania z obiektów i urządzeń sportowych szkół innym szkołom oraz uczniowskim klubom sportowym.
3. Objęcia szczególną opieką młodzieży uzdolnionej sportowo.
4. Objęcia dodatkowymi zajęciami korekcyjno-kompensacyjnymi dzieci z wadami postawy i obniżoną sprawnością fizyczną.
5. Wprowadzenia programu miejskich rywalizacji sportowych na poszczególnych poziomach.
6. Umożliwienia dzieciom i młodzieży bezpłatnego korzystania, w ramach lekcji wychowania fizycznego i obowiązkowych zajęć fakultatywnych, z basenów miejskich.
7. Promowania w szkołach dodatkowych zajęć rekreacyjnych, turystycznych i sportowych.

ROZDZIAŁ 14
OŚWIATA NIEPUBLICZNA

Oświata niepubliczna jest trwałym i równoprawnym elementem systemu edukacji. Władze miasta będą współpracować z organizacjami oświatowymi działającymi na rzecz dzieci i młodzieży. Zostanie opracowana koncepcja korzystania na zasadach preferencyjnych z mienia stanowiącego własność Szczecina przez szkoły i placówki niepubliczne.
Na warunkach przyjętych dla oświaty publicznej należy:

1. Ułatwiać dostęp do systemu doskonalenia i doradztwa pedagogicznego oraz do systemu grantów edukacyjnych i odznaczeń kadrze pedagogicznej szkół niepublicznych.
2. Umożliwić szkołom/placówkom niepublicznym dostęp do obiektów sportowych i kulturalnych będących własnością m. Szczecina.
3. Wspierać wszelkie imprezy w tym naukowe, kulturalne, oświatowe i sportowe organizowane przez szkoły i placówki niepubliczne oraz udzielać wsparcia, w tym finansowego, działaniom unikatowym podejmowanym przez szkoły/placówki niepubliczne, w szczególności służącym promocji miasta Szczecina.
4. Zapewnić osobom prawnym i fizycznym prowadzącym szkoły i placówki niepubliczne dostęp do informacji związanych z polityką edukacyjną Miasta Szczecina.


ROZDZIAŁ 15
PRZYGOTOWANIE DO INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ

Przygotowanie oświaty do integracji europejskiej jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed władzami wszystkich szczebli. Uczniowie, rodzice i nauczyciele muszą czuć się równoprawnymi uczestnikami integracji, a w zjednoczonej Europie polska młodzież musi być dobrze przygotowana do wspólnej nauki. Dążyć należy do:

1. Popierania wymiany i współpracy szkół, nauczycieli i ludzi nauki z krajami UE.
2. Wspierania różnorodnych działań promujących Polskę, region, dokonania poszczególnych szkół.


ROZDZIAŁ 16.
BAZA SZKÓŁ I PLACÓWEK

Edukacja wysokiej jakości wymaga dobrej bazy i właściwego wyposażenia szkół i placówek. Należy:

1. Przeprowadzić diagnozę stanu bazy szkół i placówek oświatowych oraz diagnozę ich infrastruktury dydaktycznej, by na tej podstawie określić rzeczywiste potrzeby dla pełnej realizacji zadań wynikających z przyjętej uchwały.
2. Opracować katalog miejskich standardów w zakresie bazy i wyposażenia szkół i placówek oświatowych oraz harmonogram ich realizacji do roku 2015.
3. Sukcesywnie prowadzić remonty obiektów oświatowych przyjmując za priorytet remonty tych obiektów, które stanowią zagrożenie warunków bezpieczeństwa i nauki dzieci i młodzieży oraz pracującej w nich kadry, a następnie remonty, których efektem będzie obniżenie kosztów eksploatacyjnych.
4. Opracować długofalowy plan inwestycji uwzględniający potrzeby oświatowe miasta wynikające z przyjętej sieci szkół i placówek oświatowych oraz ich docelowych zadań określonych w niniejszej uchwale.


ROZDZIAŁ 17.
SZKOLNICTWO WYŻSZE

Studia wyższe są integralną częścią edukacji. Zadaniem szkolnictwa wyższego jest nie tylko kształcenie studentów w sposób zbieżny z potrzebami, oczekiwaniami i aspiracjami edukacyjnymi młodych ludzi. Uczelnie mają również obowiązek włączania się w rozwiązywanie ważnych problemów cywilizacyjnych i lokalnych. Jako element systemu oświaty szkoły wyższe mają zadania związane z kształceniem i doskonaleniem nauczycieli, powinny wspomagać pracę szkół i wspierać uczniów zdolnych oferując im indywidualny tok rozwijania zainteresowań naukowych, udostępniając sprzęt i laboratoria, tworząc koła naukowe.
Władze miasta będą wspierać rozwój uczelni wyższych i współpracować z nimi, przy zachowaniu pełnej ich autonomii, oczekując w zamian inspiracji ludzi nauki w modernizowaniu systemu nauczania, popularyzacji wiedzy i osiągnięć naukowych w różnych typach szkół.


ROZDZIAŁ 18.
FINANSOWANIE ZADAŃ EDUKACYJNYCH

Prawidłowe funkcjonowanie oświaty zależy w znacznym stopniu od wysokości środków finansowych przeznaczonych na tę sferę oraz od sposobu zarządzania tymi środkami.
Dla zapewnienia właściwej realizacji zadań polityki oświatowej miasta należy:

1. Sporządzić analizę przewidywanych kosztów realizacji zadań edukacyjnych wynikających z przyjętej uchwały "W sprawie polityki edukacyjnej Miasta Szczecina"
2. Stworzyć miejski system racjonalnego finansowania szkół i placówek oświatowych.
3. Sporządzić plan inwestycji i remontów obiektów oświatowych do 2015 r. wraz z harmonogramem jego realizacji, odpowiadającym możliwościom budżetu miasta.
4. Systematycznie zabiegać o pozyskiwanie środków pozabudżetowych na realizację zadań oświatowych.
5. Opracować i wprowadzić systemowe zasady gospodarowania środkami specjalnymi przez szkoły i placówki oświatowe.


ROZDZIAŁ 19
JAKOŚĆ OŚWIATY

Jakość edukacji jest wyzwaniem XXI wieku. Dążenie do osiągania wysokich wyników kształcenia, wychowania i opieki jest trwałą troską całego środowiska oświatowego. Jakość tworzy się wewnątrz systemu oświaty i zależy zarówno od dyrektorów szkół jak i nauczycieli, uczniów i rodziców. Władze samorządowe będą wspierały wszelkie działania prowadzące do stałego podnoszenia jakości, tworzenia systemowych rozwiązań we wszystkich obszarach oświaty. Należy:

1. Stworzyć system określania, monitorowania i podwyższania wskaźników określających jakość edukacji dla wszystkich obszarów oświaty, posługując się wcześniej przyjętymi standardami sposobności i skuteczności działania szkół i placówek oświatowych.
2. Na każdym etapie działania tworzyć warunki do poprawy jakości pracy szkół i placówek oświatowych we wszystkich obszarach ich działalności.
3. Stworzyć system zewnętrznej i wewnętrznej oceny jakości szkół i placówek oświatowych uwzględniający przyjęte standardy edukacyjne, autonomię szkół w zakresie tworzenia własnych programów realizacji zadań edukacyjnych i dążenia do ciągłej poprawy jakości swoich usług.
4. Stworzyć miejski system gratyfikacji szkół i placówek oświatowych osiągających szczególnie wysokie wskaźniki jakości pracy oraz promować ich osiągnięcia (np. przez wprowadzanie zasady uzyskiwania certyfikatu jakości itp.)



wydrukuj stronę