Masterplan gospodarki Wodno-Ściekowej


5.2 Kalkulacja ceny jednostkowej

Cenę doprowadzenia wody i odbioru ścieków kształtowały dwa czynniki:

  1. Wysokość wypracowanego ca roku zysku netto pozwala na całkowitą spłatę rat kapitałowych od kredytów inwestycyjnych przypadających do zapłaty w danym roku. Odsetki wliczone są w koszty funkcjonowania Zakładu. Nakłady inwestycyjne ze środków własnych finansowane są z odpisów amortyzacyjnych dokonywanych co roku przez ZWiK.
  2. Cena została obliczona w taki sposób, aby miesięczne obciążenie gospodarstw domowych z tytułu płacenia rachunków za wodę nie przekraczały wielkości 4% całości dochodów. Obliczenia kwoty maksymalnej dokonano w sposób następujący.

Założenia

  • Przeciętne gospodarstwo domowe składa się z dwóch osób pracujących i dwóch nie pracujących.
  • Średni dochód w pracownika w sektorze gospodarki uspołecznionej na rok 1999 wynosił 1 800 zł brutto, czyli około 1 200 zł dyspozycyjnego dochodu. Daje to kwotę 2 400 zł na gospodarstwo domowe.
  • Średnie zużycie wody na mieszkańca wynosi 140 litrów dziennie, czyli 17,36 m3 na gospodarstwo domowe miesięcznie.

Obliczenia

2 400 zł  x  4%  =  96 zł
96 zł  /  17,36 m3  =  5,53 zł brutto

cena brutto 1 m3 wody i ścieków akceptowalna przez społeczeństwo        -          5,53 zł
cena netto 1 m3 wody i ścieków akceptowalna przez społeczeństwo          -          5,17 zł

Cena doprowadzenia wody, odbioru i oczyszczenia ścieków uzależniona jest od kosztów przesyłu wody do odbiorcy, kosztów jej odbioru, dostarczenia do oczyszczalni i oczyszczenia. Na wysokość kosztu jednostkowego wpływ ma także przepustowość oczyszczalni, czyli ilość oczyszczonych ścieków - jest to tzw. efekt skali.

Za punkt bazowy przyjęto ilość ścieków oczyszczoną w roku 1999. Było to 30 503 896 m3. Docelowo, czyli po uruchomieniu ostatniej z planowanych oczyszczalni i przyłączeni ostatniej z branych pod uwagę w opracowaniu dzielnic szacuje się, że będzie oczyszczane rocznie 50 005 000 m3  ścieków.

Jako że rozbudowa systemu wodociągowo - kanalizacyjnego postępować będzie sukcesywnie przez cały okres objęty analizą przyjęto, że ilość oczyszczanych rocznie ścieków będzie rosła w sposób liniowy aż do osiągnięcia pożądanej wielkości.

 


 



wydrukuj stronę