Wniosek Kredytowy Miasta Szczecina


Infrastruktura

TRANSPORT I TELEKOMUNIKACJA

Szczecin jest ważnym międzynarodowym węzłem transportowym, wyposażonym we wszystkie rodzaje infrastruktury technicznej transportu, charakterystycznej dla tzw. transportu kombinowanego.

Szczególne znaczenie, ze względu na położenie geograficzne miasta i przemysł morski ma transport wodny. Obejmuje on tor wodny na Zatoce Pomorskiej i Zalewie Szczecińskim, akweny zespołu portowego i stoczniowego, odrzańską drogę wodną. Do dziś są to najbardziej ekonomiczne szlaki komunikacyjne.

W transporcie kolejowym ważniejszą rolę odgrywają: trzy zelektryfikowane magistrale łączące Szczecin ze Śląskim Okręgiem Przemysłowym i Krakowem, Warszawą, Gdynią i Gdańskiem. Ponadto Szczecin jest połączony bezpośrednio ze wszystkimi większymi miastami i ośrodkami gospodarczymi w kraju oraz posiada bezpośrednie połączenia zagraniczne z Berlinem, Pragą, Budapesztem.

Regionalne lotnisko w Goleniowie - oddalone ok. 50 km od centrum Szczecina - pełni rolę portu lotniczego dla miasta i regionu. Dysponuje regularnymi połączeniami krajowymi oraz posiada status lotniska międzynarodowego (dokonywanie odpraw celnych). Miasto w najbliższej przyszłości ma zamiar uruchomić lotnisko dla małych samolotów w Szczecinie-Dąbiu, aktualnie służące celom sportowo - sanitarnym. Będzie ono szczególnie przydatne w ruchu turystycznym (bliskość Jeziora Dąbie) oraz biznesowym.

Dobrze rozwinięty jest transport samochodowy, w tym także autobusowy, oferujący mieszkańcom Szczecina oraz regionu połączenia o zasięgu lokalnym, regionalnym i międzynarodowym. Do najważniejszych bezpośrednich połączeń międzynarodowych ze Szczecina należą: Hamburg - Bremen - Bremerhaven, Hamburg - Kiel - Lubeka - Flensburg, Stuttgart - Kolonia - Dortmund - Düsseldorf, Paryż, Londyn, Manchester, Rzym, Neapol, Barcelona.

Ważniejsze drogi krajowe to: autostrada A-6 z Berlina i dalej w kierunku wschodnim do Gdańska; Nr 3: Świnoujście - Goleniów - południe Polski - Czechy; Nr 10: Stargard Szczeciński - południowy wschód Polski, a także drogi krajowe Nr 10, 116, 117, 118.

Wg danych na koniec 2000 r. na terenie Szczecina zarejestrowanych było 169 323 stacji telefonicznych. Większość central odpowiada najnowszym standardom europejskim. Usługi telekomunikacyjne na terenie miasta świadczone są również przez operatorów telefonii komórkowej: Era GSM, IDEA Centertel oraz Plus GSM. W Szczecinie funkcjonuje 50 placówek pocztowo - telekomunikacyjnych (na 1 urząd przypada 8,3 tys. osób).

UZBROJENIE TECHNICZNE

System wodociągowy funkcjonujący w mieście korzysta z 8 ujęć wody. Łączna zdolność produkcyjna ujęć wynosi około 170 tys. m3. Sieć wodociągowa jest w znacznym stopniu zużyta i ma ponad 20 lat, pomimo to system zaopatrzenia w wodę jest dobry. Problemem pozostaje jakość wód, których uzdatnianie wymaga kosztownych i skomplikowanych procesów technologicznych.

Ze względu na rozwój sieci kanalizacyjnej, teren Szczecina można podzielić na trzy obszary. Prawobrzeżna część posiada kanalizację rozdzielczą i ogólnospławną powiązaną z oczyszczalniami mechanicznymi. Część północna i zachodnia nie posiada kanalizacji sanitarnej, ścieki z tych rejonów odprowadzane są do szamb, kanalizacji deszczowej i rowów melioracyjnych. Gospodarka ściekowa miasta oparta jest na przestarzałej sieci kanalizacyjnej oraz technologii jej budowy, jak również braku urządzeń do oczyszczania ścieków. Przeszkodę w odnowieniu sieci stanowi duże rozproszenie zabudowy na obszarze miasta oraz bardzo wysokie nakłady inwestycyjne.

System ciepłowniczy podzielony na część lewobrzeżną i prawobrzeżną funkcjonuje dzięki wykorzystaniu 41 kotłowni, w tym 15 gazowych. Oprócz tego w mieście działa około 130 lokalnych ˇródeł ciepła - przemysłowych i szpitalnych. Energia elektryczna dostarczana jest z elektrowni "Dolna Odra" w Gryfinie. Największe zapotrzebowanie na nią odnotowuje się w sektorze przedsiębiorstw (73%) oraz w gospodarstwach domowych (23,4%).

Miasto nie realizuje bezpośrednio zadań związanych z budową urządzeń i sieci gazowych i energetycznych. Zadaniem gminy jest jednak zapewnienie ciągłości dostaw mediów, w tym energii elektrycznej.




 

wydrukuj stronę