Aktualności

Kolejny etap budowy SST


Rozpoczęła się operacja przesuwania Willi Grüneberga. Działanie związane jest z budową Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

Dzisiaj, tj. 17 października, w godzinach przedpołudniowych rozpoczęła się operacja przesunięcia (translokacji) Willi Grüneberga. Budynek będzie przesuwany po torach ślizgowych, na odległość ok. 45 metrów, w miejsce nowej lokalizacji. Prace będą wykonywane w taktach około 10 cm, w czasie 2-3 metrów na godzinę. Sama procedura przesunięcia budynku powinna potrwać ok. 10-12 godzin i zakończyć się w późnych godzinach wieczornych.

Po przesunięciu dokonana zostanie inwentaryzacja, polegająca na sprawdzeniu stanu elementów usztywniających i wzmocnień. W trakcie prowadzenia prac będzie wykonywany stały monitoring osiadania torów ślizgowych.

Następnie, jutro (18 października) rano budynek zostanie obrócony, aby można go było usadowić w miejscu gdzie przygotowane zostały fundamenty.

Cała operacja związana z przesunięciem oraz usadowieniem budynku na stałe w nowej lokalizacji zakończy się do końca przyszłego tygodnia.

Informacja dotycząca przesunięcia (translokacji) budynku – Willa Grüneberga

Kolejność robót związanych z przesunięciem budynku:

  1. Wykonanie dróg dojazdowych i placów montażowych,
  2. Rozbiórka kominów do poziomu stropu nad piętrem, demontaż luźnych elementów instalacji (np. grzejników),
  3. Wzmocnienie konstrukcji więźby i wymiana gruntów nienośnych pod fundamentami i na trasie przesuwu,
  4. Budowa fundamentów, piwnicy w miejscu docelowym,
  5. Budowa dwóch torów ślizgowych,
  6. Demontaż stolarki okiennej i drzwiowej, zamurowanie otworów ścian zewnętrznych,
  7. Wykonanie prac konserwatorskich zgodnie z programem prac konserwatorskich m. in. zabezpieczenie konstrukcji ozdobnego stropu oraz elementów podlegających zabezpieczeniom konserwatorskim,
  8. Montaż dodatkowych usztywnień i wzmocnień budynku,
  9. Wzmocnienie konstrukcji stropu na czas przesunięcia obiektu,
  10. Wykonanie stropu sprężonego, na którym będzie przesuwany budynek,
  11. Wypełnienie pustki powietrznej w ścianach warstwowych pianką poliuretanową,
  12. Demontaż dachówek i zabezpieczenie stropu górnej kondygnacji grubą folią budowlaną przeciw zjawiskom atmosferycznym,
  13. Zabezpieczenie więźby dachowej taśmami wiatrownicowymi.

Kolejność wykonywania robót związanych z translokacją budynku w nową lokalizację:

  1. Podniesienie budynku na siłownikach hydraulicznych, montaż łożysk, regulacja i opuszczenie budynku na tory ślizgowe,
  2. Prace będą wykonywane w taktach około 10 cm. Po przesunięciu należy dokonać inwentaryzacji budynku, sprawdzić stan elementów usztywniających i wzmocnień,
  3. W trakcie prowadzenia prac będzie wykonywany stały monitoring osiadania torów ślizgowych,
  4. Po przesunięciu budynku w nową lokalizację należy wykonać obrót budynku,
  5. Podniesienie budynku na siłownikach, demontaż łożysk, opuszczenie budynku na wybudowane fundamenty, demontaż osprzętu oraz konstrukcji przewidzianych na czas przesunięcia.

Przesunięcie budynku odbywa się pod stałym monitoringiem geodezyjnym, Wykonawcy Robót Budowlanych, inspektorów nadzoru oraz służb konserwatorskich Wojewódzkiego Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków. 

Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju rozpoczęła się w 2013 roku. Przedsięwzięcie obejmuje budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju na odcinku od Basenu Górniczego do pętli pośredniej "Turkusowa" o długości 4 km. Powstanie torowisko biegnące po wykonanych w ramach przeprawy mostowej przez rzekę Regalicę estakadach oraz po moście. W dalszej części linia tramwajowa biegnie po terenie oraz w wykopach. Po przekroczeniu Regalicy linia tramwajowa przebiegać będzie między jezdniami ul. Hangarowej, po czym bezkolizyjnie dla ruchu samochodowego skręci do ulicy Jaśminowej, dalej prowadzona będzie pod wiaduktem kolejowym w kierunku osiedla Słonecznego. W zakres inwestycji wchodzi również budowa wiaduktów nad Szczecińskim Szybkim Tramwajem w ulicy Hangarowej i Batalionów Chłopskich oraz budowa przystanków i pośredniej pętli "Turkusowa".

Inwestycja składa się z trzech etapów:

I: Przebudowa ulicy Hangarowej dla potrzeb budowy SST wraz z niezbędnym przełożeniem uzbrojenia podziemnego.

II: Przebudowa ul. Batalionów Chłopskich dla potrzeb budowy SST wraz z niezbędnym przełożeniem uzbrojenia podziemnego i przystankiem „Gryfińska”.

III: Budowa SST na odcinku od Basenu Górniczego do pętli przy ul. Turkusowej.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm  Szybki Tramwaj Sp. z o.o i STRABAG Sp. z o.o.

Koszt inwestycji wynosi 188 542 193,81 złotych, kwota dofinansowania to 106 081 977,61 złotych.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego  Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Priorytet VII transport przyjazny środowisku; działanie 7.3 Transport miejski.


17.10.2014