Aktualności

Stanowisko Miejskiego Konserwatora Zabytków w sprawie prac konserwatorskich prowadzonych przy murze dworca


W pełni podzielam odczucia krytykujących dotychczasowy efekt prac konserwatorskich muru, którego nie należy w żadnym wypadku traktować jako końcowy.

Zgodnie z zawartym programem prac konserwatorskich opracowanym przez panią mgr Katarzynę Koutny Giedrys: „Celem prac konserwatorsko-restauratorskich było oczyszczenie obiektu z nawarstwień, usunięcie zniszczeń powstałych pod wpływem czynników atmosferycznych i eksploatacji. Zabiegi konserwatorskie miały również  na celu zatrzymanie procesów wietrzeniowych, starzeniowych i zabezpieczenie obiektu przed działaniem czynników zewnętrznych”.

Prace z uwagi na fakt, że mur nie jest wpisany do rejestru zabytków nie były prowadzone pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, który uzgodnił pozytywnie projekt przebudowy dworca zawierający zapis m.in. o konieczności wykonania pełnej konserwacji muru. W takich przypadkach miejski konserwator zabytków konsultuje prace jedynie na wezwanie inwestora. Pracownicy Biura Miejskiego Konserwatora nie zgłosili zastrzeżeń do prowadzonych prac w wyniku konsultacji na placu budowy w dniu 17 czerwca 2015 r., ponieważ ich przebieg był prawidłowy.

Prace te jednak w mojej ocenie, wbrew opinii inwestora i nadzoru konserwatorskiego nie zostały zakończone a ich efekt  nie można nazwać odbiorem końcowym, ponieważ:

  1. Na całej swojej powierzchni, zarówno mur oporowy od strony dworca wymurowany z różnorodnej cegły, miejscami z przewagą cegły o wybarwieniu żółtym oraz mur graniczny od strony ulicy Owocowej, wymurowany z cegły żółtej nie zostały oczyszczone z wtórnych nawarstwień i zabrudzeń, które należy bezwzględnie usunąć.  W związku z tym należy powrócić do prac, zgodnie z przyjętym programem konserwacji. Obecnie jedne fragmenty cegieł są oczyszczone, inne fragmenty pozostały z mniejszymi lub większymi zabrudzeniami.
  2. Po oczyszczeniu powierzchni należy ją wzmocnić stosownymi preparatami przywracającymi właściwości i parametry cegły licowej, która uległa częściowej degradacji w wyniku powstałych w ostatnim stuleciu zanieczyszczeń i uszkodzeń co również jest elementem przyjętego programu prac konserwatorskich. Wówczas też można ewentualnie rozważyć scalenie bardziej zróżnicowanych kolorystycznie fragmentów z dominującymi barwnie na powierzchni muru.
  3. Podczas czyszczenia oryginalnego muru przy ul. Owocowej należy również uwzględnić usunięcie wystających elementów izolacji oraz poprawić nawierzchnię bezpośrednio przy murze, która powinna być wykonana zgodnie przyjętą zasadą z kostki granitowej. Na fragmentach znajdują się wylewki betonowe, oraz miejscowo fragmenty cegieł analogicznych do zastosowanych w murze.
  4. Oryginalnie cały mur graniczny od ulicy Owocowej był wykonany z żółtej cegły, bez partii tynkowanych. Obecnie z uwagi na duży stopień zniszczenia cegły (obłożenie tynkiem betonowym i elementami lastrico) pomiędzy filarami muru,  inwestor nie zdecydował się na rekonstrukcję tu muru ceglanego, pozostawiając partie tynkowane. Moim zdaniem ich kolorystyka, powinna harmonizować z kolorem muru, ale niekoniecznie ją powtarzać. Właściwsze byłoby zachowanie tu tonacji szarej. Pozostało to jednak do decyzji nadzoru konserwatorskiego i Inwestora. 

Mam nadzieję, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania stron postępowania a przede wszystkim do kontynuacji prac, których zakończenie pozwoli wyeliminować wszelkie usterki i stwierdzić, że zabytek należy do zadbanych. 


30.06.2015