Aktualności

Lider Informatyki 2014 dla Szczecina


Urząd Miasta Szczecin został laureatem XVIII edycji konkursu Lider Informatyki 2014. Nagroda została przyznana za szczeciński Portal Edukacyjny.

Jury konkursu zwróciło szczególna uwagę na zasięg portalu, jego szybki rozwój i skuteczną warstwę społecznościową. Dziennie z usług portalu w trakcie roku szkolnego korzysta 10000 użytkowników, liczba wizyt przekroczyła 5 milionów. Niemniej istotne było stworzenie zaplecza technicznego, w szczecińskich szkołach działa siec ponad 160 hotspotów, gwarantujących bezpłatnych dostęp do internetu. W tym roku sieć ta zostanie uzupełniona o kolejnych 200 sztuk. Konkurs Lider Informatyki organizowany jest przez Computerworld od kilkunastu lat. Jego celem jest wyłonienie firm i organizacji, których dorobek wyróżnia się na rynku polskim w obszarze zastosowań nowoczesnych technik informacyjnych i komunikacyjnych. Dla naszego Urzędu był to piąty udział w finale tego prestiżowego konkursu. W opinii organizatorów konkursu, magazynu Computerworld, charakterystyczną cechą tegorocznej edycji konkursu była dojrzałość i innowacyjność finalistów. Grono finalistów to obraz liderów o zacięciu biznesowym, o szerokim spojrzeniu i świadomości wieloaspektowości projektów i programów realizowanych przez IT wspólnie z biznesem i administracją. Dojrzałość tak pojmowana dowodzona jest nie tylko zarysem, pomysłem, ale czynem, zrealizowanymi projektami. Cieszy więc, że w takim gronie znalazł się Szczecin.

Portal Edukacyjny powstał w wyniku realizacji projektu unijnego, w realizacji którego uczestniczyły między innymi szczecińskie firmy – Mikroplan sp. z o.o. i Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny sp. z o.o. Te właśnie firmy stworzyły to co okazało się największą siła portalu – warstwę społecznościową. Ujawniła ona szerokie spektrum działań podejmowanych przez szczecińską oświatę. Szkoły pokazały co robią, udowodniły, że praca w szkole to nie tylko lekcje i oceny, ale również konkursy, spotkania, festiwale itd. Do tej pory nikt nie zdawał sobie sprawy jak wiele nauczyciele robią dla swoich uczniów poza lekcjami. Portal żyje życiem szczecińskich szkół. Równolegle z Portalem edukacyjnym funkcjonuje Portal Bezpieczni Razem. Zajmuje się on szeroko pojętą tematyka dotyczącą bezpieczeństwa. Wiadomości publikowane w nim przygotowywane są przez szkoły, ale również przez Policję, Straż Pożarną, Straż Miejską, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Instytut Pamięci Narodowej.

Wcześniej wymienione projekty i projekt Infrastruktura Społeczeństwa Informacyjnego stanowią rdzeń rozwiązań, które miasto wdrożyło w ostatnich latach w szczecińskiej oświacie. Najważniejsi są jednak ci, którzy korzystają z informacji o wynikach nauczania. Korzysta z nich prawie 40 tysięcy szczecinian, którzy mają założone konta. Są to rodzice, którzy dzięki dziennikowi elektronicznemu są na bieżąco informowani o postępach w nauce swoich podopiecznych, mogą w każdej chwili skontaktować się z nauczycielem za pośrednictwem poczty elektronicznej. Są to uczniowie, którzy mają dostęp do informacji o otrzymanych ocenach, wiadomościach od nauczycieli, dostęp do zadań i materiałów do nauki. Są to nauczyciele, których codzienna praca nabrała innego wymiaru. Każdego dnia w czasie roku szkolnego z usług korzysta około 10 tysięcy osób. Wiele pracy w wykreowanie rozwiązania włożyły przede wszystkim szkoły. To one musiały inaczej zorganizować pracę, rozpropagować rozwiązanie i przekonać rodziców i uczniów, że stosowanie np. dziennika elektronicznego będzie z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych. Dzięki temu dzisiaj rodzic nie musi pytać się dziecka co było w szkole - wystarczy, że sprawdzi to przez internet. Intensywnie funkcjonuje warstwa społecznościowa Portalu Edukacyjnego, po raz pierwszy ujawnił się olbrzymi potencjał pracujący w szkołach, który przekłada się na setki działań: imprez, konkursów, zawodów, w których biorą udział tysiące uczestników. Ukryte w zakamarkach korytarzy szkolnych działania zostały pokazane szerokiej publiczności.

Dzięki pracy wielu ludzi szkoły mają bezpłatnie do dyspozycji najnowocześniejsze i najbogatsze merytorycznie w Polsce rozwiązanie tego typu. Inaczej układają się relacje z rodzicami, punkt ciężkości z informowania przesunął się w kierunku rozmowy o sukcesach, problemach do rozwiązania itd. Są do dyspozycji i bieżącego wykorzystania w procesie nauczania materiały edukacyjne praktycznie dla każdego typu szkoły. Rodzice nie płacą za to, co zawsze powinno być dla nich standardową usługą miasta. Rozwiązanie przyniosło również niebagatelny efekt ekonomiczny dzięki centralizacji rozwiązania, koncentracji kompetencji i centralizacji zakupu usług.

Szczeciński Urząd Miasta został laureatem konkursu Lider Informatyki po raz trzeci w historii. Poprzednie tytuły Urząd Miasta Szczecin zdobywał w 1998 i 2010 roku. Do grona laureatów konkursu należy również Książnica Pomorska, która otrzymała ten tytuł w 2005 roku. Żadne inne miasto w Polsce nie może poszczycić się takim dorobkiem.


30.09.2014


Lista załączników: