Aktualności

Szczecin gotowy do zimy


Strategiczne umowy dotyczące zimowego utrzymania dróg są już zawarte. Szczecin jest przygotowany do rozpoczęcia zimy.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie zawarł umowy na zimowe oczyszczanie miasta na łączną kwotę 7 744 235,76 zł

Zimowe utrzymanie dróg, chodników i mostów.

Umowa na zimowe oczyszczanie lewobrzeżnej części miasta Szczecina obejmuje:

- mechaniczne usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidowanie gołoledzi z ulic, placów, zatok i pętli autobusowych – 532,75 km; ( I, II i III kolejność )

- ręczne usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidacja gołoledzi z chodników – 37 012 metrów kwadratowych;

- mechaniczne usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz gołoledzi z chodników, dróg rowerowych – 55 820 mb;

- usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidowanie gołoledzi z mostów, wiaduktów i kładek – 26  609 m2.

- usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidowanie gołoledzi z chodników  przyległych do parków, zieleńców i skwerów – 45 808 m2

- usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidacja gołoledzi ze schodów – 5 653 m2

Wartość umowy zawartej z firmą Remondis: 5 612 108,40 zł.

Umowa na zimowe oczyszczanie prawobrzeżnej części miasta Szczecina obejmuje:

- mechaniczne usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidowanie gołoledzi z ulic, placów, zatok i pętli autobusowych – 207,35 km ( I, II, III kolejność);

- ręczne usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz gołoledzi z chodników, dróg rowerowych – 30 888 m2;

- usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidowanie gołoledzi z mostów, wiaduktów i kładek – 1 840 m2.

Wartość  umowy zawartej z firmą MPO : 2 132 127,36 zł.

Umowy zostały podpisane dnia 29.09.2014 r. z mocą obowiązywania od dnia 29.09.2014 r. do dnia 30.04.2015 r.

W umowach na sezon zimowy 2014/2015 obowiązują trzy  kolejności odśnieżania.

W I i II  kolejności ujęte zostały przede wszystkim główne ciągi komunikacyjne, po których kursuje komunikacja miejska, a także mosty, wiadukty i ulice o dużym nachyleniu.

W III kolejności ujęte zostały m.in. ulice łączące główne ciągi komunikacyjne.

Ulice nie ujęte w Planie AZ oczyszczane będą interwencyjnie, po zakończeniu działań w I, II i III kolejności.

W I kolejności wykonawcy zobowiązani są do zapewnienia przejezdności w ciągu 4 godz. od wystąpienia opadów śniegu bądź gołoledzi, w II kolejności przejezdność powinna zostać zapewniona w ciągu 6 godz. Po ustaniu opadów śniegu w ciągu 4 godz. wykonawcy zobowiązani są do usunięcia z jezdni śniegu i błota pośniegowego (dot. I i II kolejności).

W III kolejności wykonawcy zobowiązani są  do zapewnienia przejezdności w ciągu 12 godzin od ustania opadów śniegu. 

Harmonogramy mechanicznego odśnieżania i likwidacji skutków gołoledzi rozszerzone zostały o nowe ulice, jak np. ul. Nowoprzestrzenna (prawobrzeże), czy ul. Prof. Królewskiego i Łączna (lewobrzeże). Ze względu na zmiany jakie zostały wprowadzone w trasach komunikacji miejskiej (linie 86 i 87) na terenie Gminy Miasto Szczecin, modyfikacji uległy kolejności poszczególnych ulic, np. ul. Wielkopolska, Wąska, Felczaka, Mazurska, Nowa, Owocowa, zostały przeniesione z II-ej kolejności do kolejności I-ej. Ze względu na wydłużenie trasy linii 88 w II-ej kolejności zostały ujęte ul. Kapitanów, Gen. Maczka i Marynarzy Polskich. 

Łącznie Wykonawcy muszą dysponować min 35 szt. pługów i pługopiaskarek.

Pojazdy Wykonawców biorących udział w AZ wyposażone są w GPS. Dzięki aplikacji do obsługi GPS ZDITM będzie mógł na bieżąco śledzić pracę sprzętu. 

ZDiTM w momencie wystąpienia pierwszych opadów śniegu lub gołoledzi  uruchomi całodobowy numer telefonu, pod którym mieszkańcy będą mogli zgłaszać potrzebę odśnieżenia  jezdni czy chodnika.

Miejscem składowania śniegu zarówno dla wykonawców ZDiTM, jak i dla mieszkańców jest teren lotniska (wjazd od ulicy Hangarowej).

23 października 2014 r., rozstrzygnięty zostały przetargi na dwie umowy wspomagające:  oczyszczanie miejsc parkingowych znajdujących się na jezdni w SPP oraz na usuwanie lodu przy pomocy sprzętu budowlanego z jezdni nie objętych stałym zimowym oczyszczaniem oraz na skutek wycieków wód.

Oczyszczaniem miejsc parkingowych znajdujących się na jezdni w SPP zajmie się Firma  Usługowa Romus (kwota 403 900 zł), usuwaniemlodu przy pomocy sprzętu budowlanego z jezdni nie objętych stałym zimowym oczyszczaniem oraz na skutek wycieków wód - Usługi Transportowo - Budowlane Bernard Baranowski (kwota 140 400 zł).

Dodatkowo realizowane są umowy całoroczne dotyczące sprzątania przystanków komunikacji miejskiej oraz sprzątania chodników w Strefie Płatnego Parkowania. Obowiązują do końca 2014 roku. Wkrótce zostaną ogłoszone i rozstrzygnięte przetargi na wykonywanie tych usług w roku 2015.

W ramach umów na utrzymanie czystości na pętlach i przystankach komunikacji miejskiej wraz z opróżnianiem i serwisowaniem koszy przystankowych na prawobrzeżu i lewobrzeżu Szczecina realizowane jest sprzątanie w okresie zimowym, przy opadach śniegu oraz gołoledzi. Umowę do końca tergo roku realizuje firma Usługi Porządkowe Eugeniusz Fabiszewski.

Stałym utrzymaniem objętych jest 13 pętli oraz 561 przystanków na lewobrzeżu oraz 9 pętli i 222 przystanki na prawobrzeżu. Likwidacja śliskości i gołoledzi na  przystankach musi nastąpić nie później niż w ciągu godziny od wystąpienia gołoledzi. Usunięcie jej skutków w zależności od strefy, w której znajduje się przystanek, nie może się zakończyć później niż 2 – 4 godziny od jej wystąpienia.

Usuwanie śniegu z przystanków musi rozpocząć się nie później niż godzinę od rozpoczęcia odpadów. Usunięcie śniegu z przystanków nie może się zakończyć później niż 4 – 6 godzin (w zależności od strefy) od zakończenia opadów.

W przypadku wystąpienia dużych opadów śniegu (10 cm na dobę i więcej) usunięcie śniegu z przystanków  nie może zakończyć się później niż 4 -10 godzin w zależności od zaprzestania opadów.

Firma Romus będąca wykonawcą realizującym umowę związaną z oczyszczaniem miejsc parkingowych i chodników znajdujących się w Strefie Płatnego Parkowania ma obowiązek odgarniania śniegu po każdym opadzie do uzyskania czystej nawierzchni. Ma to zapobiec powstaniu nierówności ze zlodowaciałego śniegu. Firma ma także obowiązek pryzmowania śniegu. Pryzmy mogą być tworzone w odległości 10 metrów od przejścia dla pieszych i na co siódmym miejscu parkingowym (10 m od przejścia dla pieszych  i na co siódmym miejscu parkingowym z zachowaniem możliwości bezpiecznej wymiany pojazdów w SPP. W okresie kiedy opady nie występują śnieg i błoto pośniegowe nanoszone przez pojazdy powinny być usuwane na bieżąco. Efekty likwidacji gołoledzi, odgarniania śniegu oraz błota pośniegowego powinny być widoczne w czasie nie dłuższym niż 4 godziny od momentu wystąpienia opadów. W ciągu 24 godzin od ustania opadów wszystkie chodniki i miejsca parkingowe znajdujące się w SPP powinny być oczyszczone.

Niezależnie od realizowanych umów Akcję Zima będzie wspomagać kilkadziesiąt pracowników Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego zatrudnionych do prac interwencyjnych. W ramach Akcji Zima ZDiTM będzie wykorzystywał zakupioną w tym roku wielofunkcyjną zamiatarkę, którą można dostosować pracy w ramach Akcji Zima (urządzenie wyposażone jest w pług i posypywarkę) Jeszcze w tym roku do ZDiTM trafi drugie takie urządzenie. Dzięki temu sprzęt ten będzie używany zarówno na prawo jak i lewobrzeżu Szczecina.


28.10.2014