Aktualności

Dzień Pionierów Miasta Szczecin


Wielkimi krokami zbliżają się kolejne urodziny Szczecina, podczas których świętować będziemy Dzień Pionierów Miasta Szczecin. W tym roku na mieszkańców czeka wiele atrakcji, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

To wyjątkowe wydarzenie, jakim niewątpliwie są urodziny Szczecina, już na stałe wpisało się w kalendarz miejskich wydarzeń. Co roku w Ogrodzie Różanym dzieci oraz dorośli bawią się razem podczas wielkiego festynu. W programie wydarzenia, na które zapraszamy w niedzielę 3 lipca, znalazło się wiele ciekawych atrakcji: szereg animacji dla dzieci, koncerty oraz różnego rodzaju warsztaty. Nie zabraknie także akcentów nawiązujących do historii. Początek festynu zaplanowano na godzinę 12.00.

Tradycyjnie podczas festynu urodzinowego, na mieszkańców czekać będzie ogromny tort urodzinowy (150 kg, 2,5 m długości 0,5 szeroki). Finałem atrakcji w malowniczej scenerii szczecińskiej Różanki będzie zabawa taneczna “pod chmurką”.

Jednak to nie jedyne wydarzenia, które czekają nas w związku ze świętowaniem Dnia Pionierów Miasta Szczecin.

W ramach tegorocznych obchodów urodzin miasta, 5 lipca br. (wtorek) podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta, odbędzie się między innymi wręczenie Medali za Zasługi dla Miasta Szczecina Henrykowi Wawrowskiemu, Januszowi Brzozowskiemu oraz Janowi Waraczewskiemu. Dodatkowo, podczas sesji odbędzie się także nadanie honorowego tytułu „Ambasador Szczecina 2016” Markowi Czasnojciowi oraz profesorowi Lexowi Drewińskiemu. Początek wydarzenia, które będzie miało miejsce w sali sesyjnej Urzędu Miasta Szczecin, zaplanowano na godzinę 9.00

Również we wtorek, 5 lipca o godzinie 12.00 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Czynu Polaków na szczecińskich Jasnych Błoniach. W wydarzeniu udział wezmą między innymi przedstawiciele władz miasta.

W trakcie tegorocznych obchodów urodzin, nadarzy się również wyjątkowa okazja aby 5 lipca, w rocznicę wydarzeń z 1945 r., poznać niedostępną na co dzień salę szczecińskiego magistratu – gabinet prezydencki. Zwiedzających po gabinecie oprowadzi prezydent Piotr Krzystek. Początek zwiedzania zaplanowano na godzinę 18.00.

Już teraz zapraszamy wszystkich szczecinian do wspólnej zabawy!

Poniżej prezentujemy szczegółowy program tegorocznych obchodów Dnia Pionierów Miasta Szczecin:

Ogród Różany, 3 lipca 2016 r. godz. 12-17

Tort urodzinowy, rozpoczęcie poczęstunku o godz. 12.00

Koncerty  g. 12.00 – 14.00

• Kontrast Kwartet – specjalny koncert urodzinowy

• Paweł Kluczko – koncert pieśni i ballad ukraińskich

 

Wiele atrakcji i działań interaktywnych dla dzieci i rodzin  g.12.00-15.30

• Gra planszowa Kupiec Szczeciński

• Promocja programu Szczecin Przyjazny Rodzinie

• Urodzinowe animacje dla dzieci

• Warsztaty plastyczne

• Warsztaty muzyczne i taneczne „Folkowy zawrót głowy”

 

Zabawa taneczna „pod chmurką”  g. 14.30 -17.00

• „Folkowy zawrót głowy”, g. 14.30-15.30, zabawa taneczna prowadzona przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG

• „DJ Petryczko”, g.15.30– 17.00, ciąg dalszy zabawy w rytmie największych przebojów lat 60-tych

Ponadto akcenty historyczne nawiązujące do pierwszych lat powojennych Szczecina -wystawa IPN Trzymamy Straż nad Odrą

Kontrast Kwartet

Kwartet tworzą Irena Cebrij-Żywicka, Joanna Sadłowska, Patrycja Florek, Katarzyna Kupny. Każda z tych pań przez lata nabierała doświadczenia muzycznego poprzez naukę w Akademii, udział w licznych warsztatach muzycznych, grając z profesjonalnymi orkiestrami symfonicznymi oraz z zespołami kameralnymi. Łącząc wspólnie zdobyte doświadczenie, postanowiły stworzyć kwartet smyczkowy – Kontrast.Żywiołowość, piękno, głębokie brzmienie oraz precyzja intonacyjna – to atuty Ich muzyki. Pomimo młodego wieku, występowały już na licznych scenach muzycznych w kraju i za granicą. Wspólna pasja oraz miłość do muzyki stale owocują wieloma nowymi koncertami.Repertuar jest bardzo szeroki i zróżnicowany, co sprawia, że występują w dużych salach koncertowych, grając muzykę poważną wielkich kompozytorów, m.in. W. A. Mozarta, J. Haydna, L. van Beethovena, A. Dvoraka, jak i uświetniając liczne imprezy okolicznościowe lekką muzyką popularną, rozrywkową oraz filmową. Na Urodziny Szczecina Kwartet Kontrast przygotował specjalny program.

Paweł Kluczko

Paweł Kluczko(fortepian) – dyrygent, absolwent Państwowego Konserwatorium w Swierdłowsku na kierunku: dyrygent operowy i symfoniczny, a także Instytutu Muzyczno-Pedagogicznego. Pracował w teatrach muzycznych, m.in. w Kijowie, Chabarowsku, Karagandzie, Krasnojarsku, Saratowie. Od października 1993 roku pracuje w Operze i Operetce (obecnie w Operze na Zamku) jako dyrygent i korepetytor. Na Urodziny Szczecina ten znany i cieszący się ogromną popularnością pianista zaprezentuje swój autorski wybór piosenek ukraińskich we własnej aranżacji.

Gra planszowa Kupiec Szczeciński

Ekonomiczna gra planszowa rozgrywająca się w przedwojennym Szczecinie. Gra... oparta na faktach!Od wielu lat rośnie zainteresowanie starym Szczecinem. Jego niezwykłą historią, sekretami i tajemnicami. Na ten temat napisano już sporo książek. Nikt jednak nie spróbował przenieść dawnego Stettina w świat fascynującej gry! Rozłóż planszę, zaproś przyjaciół, podziel karty i wciel się w postać szczecińskiego kupca z przełomu XIX i XX wieku. Kupuj, sprzedawaj, mądrze inwestuj. Idź tropami Stoewerów, Quistorpa, Toepferów czy nadburmistrza Hermana Hakena. Wszystko co będzie się tu działo jest oparte na faktach. 

Promocja program Szczecin Przyjazny Rodzinie

Podczas Urodzin Szczecina utworzony zostanie na Różance specjalny punkt informacyjny program SPR. W punkcie będzie można uzyskać wiedzę na temat korzyści płynących z posiadania Szczecińskiej Karty Rodzinnej I Szczecińskiej Karty Seniora. Przewidziano również wiele atrakcji i działań animacyjnych dla dzieci.

Urodzinowe animacje dla dziecito m.in. modelowanie balonów, gigantyczne bańki, malowanie buzi.

Warsztaty muzyczne i taneczne

"Folkowy zawrót głowy", czyli opowieść o muzyce folkowej. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią polskiej muzyki, zainspirowanej polskim folklorem. W programie warsztaty wokalne, pokaz i nauka polskich tańców ludowych oraz wspólne śpiewanie polskich piosenek folkowych. Warsztaty poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG.

Warsztaty plastyczne

Wystawa IPN Trzymamy Straż nad Odrą

Akcja osiedleńcza zapoczątkowana na Pomorzu Zachodnim w 1945 r. trwała kilka następnych lat. Tereny do niedawna niemieckie stopniowo zasiedlano ludnością polską, przybywającą z różnych stron kraju i zagranicy. Władze zabiegały o pozyskanie jak największej liczby osiedleńców oraz o jak najszybsze zagospodarowanie nowych obszarów.Było to uwarunkowane wymogami polityki zagranicznej. Aby wesprzeć ten złożony proces, potrzebne było ideologiczne i historyczne uzasadnienie.

W dniach 12–14 kwietnia 1946 r. przygotowano Dni Szczecina – zlot młodzieży pod hasłem „Trzymamy Straż nad Odrą”, który zgromadził ok. 50 tys. uczestników z całego kraju. Wśród nich dominowali harcerze. Program obchodów otwierano stwierdzeniem: „Celem uczczenia I rocznicy wyzwolenia Szczecina oraz zamanifestowania woli Narodu posiadania tego miasta Komitet Organizacyjny I Obchodu Trzymamy Straż nad Odrą organizuje następujące uroczystości”. Wydaje się, że był to główny i dominujący cel, co nie wyklucza wykorzystania imprezy także do doraźnych celów politycznych, w tym kampanii przed referendum zaplanowanym na czerwiec 1946 r. czy wywarcia presji na Polskie Stronnictwo Ludowe. Obchody planowano jako cykliczne, organizowane corocznie w różnych miastach tzw. ziem odzyskanych.


29.06.2016