Aktualności

Dom na start – pierwsze klucze przekazane


Dwoje usamodzielnionych wychowanków pieczy zastępczej otrzymało z rąk prezydenta Piotra Krzystka klucze do swoich pierwszych mieszkań w ramach programu „Dom na start”.

Podstawowym celem programu jest stworzenie warunków do uzyskania mieszkania i przystosowania się uczestników do realiów codziennego, samodzielnego życia.

Program mieszkaniowy „Dom na start” skierowany jest do wychowanków opuszczających różne formy pieczy zastępczej (placówki opiekuńczo – wychowawcze, rodziny zastępcze) oraz osób niepełnosprawnych mających trudności z uzyskaniem mieszkania dostosowanego do ich potrzeb.

- Cieszę się, że wprowadziliśmy w Szczecinie kolejny element zarówno polityki mieszkaniowej, jak i polityki społecznej – powiedział podczas przekazania kluczy prezydent Piotr Krzystek. – Wspieranie młodych ludzi to niezwykle cenna idea. Mam nadzieję, że te mieszkania pozwolą na usamodzielnienie się i rozpoczęcie nowego rozdziału w dorosłym życiu.

W ramach realizacji programu dwoje wychowanków pieczy zastępczej otrzymało klucze do mieszkań z zasobów Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Obydwa lokale mają powierzchnię ok. 30 m2 i składają się z pokoju oraz odrębnej kuchni i łazienki.

Program dla usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej realizowany jest w dwóch wariantach:

  • Wariant I – możliwość pobytu w mieszkaniu chronionym
    • Okres pobytu w mieszkaniu ma przede wszystkim pomóc wychowankom w przygotowaniu do samodzielnego życia. Mieszkańcy objęci są wsparciem w zakresie umiejętności gospodarowania, planowania ekonomicznego i realizacji indywidualnego programu usamodzielniania.

 

  • Wariant II – możliwość uzyskania samodzielnego mieszkania
    • Mieszkanie może zostać przyznane osobom, które z powodzeniem realizowały indywidualny program usamodzielniania, mają unormowaną sytuację zawodową i finansową oraz właściwie pełnią role społeczne, wyróżniają się odpowiedzialnością i dojrzałością.

 

Do uzyskania lokalu wymagana jest rekomendacja MOPR w Szczecinie. Wydając rekomendację MOPR przede wszystkim ocenia realizację indywidualnego programu usamodzielnienia.

Warunki udziału w programie

Do przyznania mieszkania uprawnione są osoby, które opuszczają rozmaite formy pieczy zastępczej, ukończyły 18 rok życia i zostały skierowane do udziału w programie przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Dochód osoby ubiegającej się o mieszkanie powinien je kwalifikować do zawarcia umowy najmu samodzielnego mieszkania lub mieszkania wspomaganego. Dodatkowo w dniu podpisania umowy dana osoba nie może dysponować prawem do innego lokalu mieszkalnego na terenie Szczecina.


17.10.2016


Lista załączników: