Aktualności

Największa inwestycja ciepłownicza zakończona


Szczecińska Energetyka Cieplna zakończyła modernizację sieci ciepłowniczej lewobrzeża Szczecina. Dzięki inwestycji udało się osiągnąć wszystkie założone cele, przy nakładach inwestycyjnych niższych od zakładanych o blisko 6 mln złotych, i znacząco wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Szczecinie.                       

Projekt inwestycyjny, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójnościw ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach działania 9.2 „Efektywna dystrybucja energii”, trwał blisko 8 lat. W 2008 r. rozpoczęto jego przygotowanie – analizy opłacalności i harmonogram inwestycji. W 2011 r. podpisano umowę z NFOŚiGW – wtedy też rozpoczęły się przetargi na wykonawstwo oraz pierwsze prace budowlane.

- To było duże wyzwanie dla naszego miasta.  SEC pracował na ponad 100 ulicach lewobrzeża Szczecina, często dostosowując terminy realizacji do inwestycji miejskich. Dziękuję mieszkańcom za wyrozumiałość, a inwestorowi za sprawną realizację inwestycji   – powiedział Prezydent Piotr Krzystek. – Dzięki przeprowadzonym pracom wszyscy zyskaliśmy: odbiorcy ciepła bezpieczeństwo energetyczne, a mieszkańcy czystsze powietrze –dodał prezydent.

- Rzeczywiście skala przedsięwzięcia była wyjątkowa. Projekt należy do największych w branży ciepłowniczej – podkreśla Mariusz Majkut, prezes zarządu Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.I zauważa: – To jak na razie największe nasze przedsięwzięcie, ale nie jedyne. Wszystkie nasze projekty mają na celu zwiększenie konkurencyjności cen ciepła, modernizację infrastruktury oraz ochronę środowiska. Chciałbym podziękować mieszkańcom Szczecina za wyrozumiałość z jaką spotykaliśmy się w sytuacjach utrudnień komunikacyjnych i grzewczych, wynikających z realizacji zadań inwestycyjnych.

Projekt w liczbach:

„Modernizacja systemu ciepłowniczego Miasta Szczecin – Lewobrzeże”, 73 zadania inwestycyjne, 35 km zmodernizowanej sieci ciepłowniczej, blisko 150 tys. GJ oszczędności energetycznej i ponad 14 tys. ton CO2 w powietrzu rocznie mniej.


13.01.2016