Aktualności

Wie, kto pyta


Czy osoba niewidoma może sprawnie używać komputera w pracy, samodzielnie zrobić zakupy przez Internet, wykonać przelew, korzystać z portali społecznościowych? Czy nie widząc można zaplanować podróż i używać nawigacji GPS? Jakie urządzenia mogą pomóc osobie niewidomej w sprawnym prowadzeniu domu i wykonywaniu pracy? Co powinna zrobić jeśli czuje się, w jakikolwiek sposób, dyskryminowana?

 Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać biorąc udział w realizowanym przez Fundację Vis Maior ogólnopolskim projekcie „Wie kto pyta”.

 W ofercie bezpłatne porady psychologa, prawnika, tyflopedagoga (specjalisty zajmującego się nauką samodzielnego poruszania się i wykonywania codziennych czynności) i informatyka.

Osoby niewidome będą mogły porozmawiać z psychologiem, o problemach z jakimi stykają się na co dzień. .  Prawnik udzieli wskazówek Co zrobić, kiedy ich prawa nie są przestrzegane oraz z jakich ulg  i uprawnień mogą skorzystać. Tyflopedagog podpowie jakie urządzenia ułatwią codzienne funkcjonowanie. Informatyk  doradzi z jakiego sprzętu komputerowego i oprogramowania warto korzystać.

Członkowie rodzin osób niewidomych będą mogli dowiedzieć się jak je wspierać w codziennym życiu i jak radzić sobie w sytuacji, kiedy bliska osoba traci wzrok.

Pracodawcy, chcący zatrudnić osobę niewidomą, będą mogli zapytać o przysługujące im uprawnienia i dostosowanie stanowiska pracy. Placówki edukacyjne i kulturalne,firmy oraz instytucje, otrzymają fachowe wskazówki jak obsłużyć niewidomego klienta lub dostosować swoją ofertę do jego potrzeb.

Porady będą udzielane drogą telefoniczną, mejlową oraz listowną. W razie potrzeby będzie można spotkać się z wybranym specjalistą.

Więcej informacji na temat projektu udziela koordynatorka Magdalena Raczyńska.

Tel. 22 370 28 75

e-mail:m.raczynska@fundacjavismaior.pl.

Projekt jest dofinansowany ze środków PFRON.

 

Fundacja Vis Maior
ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku 10
02-366 Warszawa
tel. 22 370 28 75


26.08.2016