Aktualności

Spotkanie w sprawie al. Wojska Polskiego - podsumowanie


Odbyło się trzecie spotkanie konsultacyjne w sprawie przyszłości jednej z najważniejszych ulic w Szczecinie. Przedstawiono na nim aktualne wyniki prac związanych z rewitalizacją al. Wojska Polskiego.

W środę, 22 lipca br.,  w sali sesyjnej Rady Miasta w Szczecinie, odbyły się konsultacje społeczne związane z realizacją prac przygotowawczych dotyczących rewitalizacji obszaru śródmieścia, związanego bezpośrednio z aleją Wojska Polskiego.

Gościem podczas ostatniego spotkania był Guenthera Drobisch, pracownik Departamentu Urbanistyki Dzielnicy Steglitz – Zehlendorf w Berlinie, który przedstawił prezentację dotyczącą przekształceń ulicy Schlossstrasse  w Berlinie.

Omawiając obecny stan zaawansowania prac dr Włodzimiera Durka, reprezentujący Szczecińskie Towarzystwo Socjologiczne, zrelacjonował przebieg trwających w chwili obecnej badań socjologicznych związanych z przekształceniami Alei. W ramach prowadzonego procesu ankietyzacji, przeprowadzone zostaną rozmowy z ponad tysiącem respondentów, zarówno mieszkańcami Alei jak i pozostałymi mieszkańcami Szczecina. Przygotowana w tym celu ankieta obejmuje cztery strony  zawierające szereg pytań dotyczących zarówno negatywnych aspektów obecnego kształtu Alei, jak również jej wartości. W ramach ankiety przedstawione są cztery podstawowe warianty rozwiązań komunikacyjnych, które wynikają z przeprowadzonych przez formę DAMART analiz komunikacyjnych. Proces ankietyzacji zostanie zakończony w sierpniu tak, by po opracowaniu materiałów przedstawić wyniki badań we wrześniu.

Jarosław Bondar,  Architekt Miasta,  przedstawił prezentację dotyczącą opracowanych na podstawie analiz komunikacyjnych wariantów zagospodarowania przestrzeni Alei (prezentacja w załączeniu). Na obecnym etapie  rozważane są cztery podstawowe warianty rozwiązań. Dwa warianty (nr I i II) wychodzą z założenia realizacji zmian, które w sposób znaczący zmieniałyby istniejący stan rzeczy, czyli przekrój ulicy z redukcją ilości pasów ruch – po jednym w każdym kierunku, wprowadzeniem rozwiązań sprzyjających priorytetowi komunikacji publicznej, rowerowej i pieszej. Dwa kolejne warianty (nr III i IV) wykorzystują obecny przekrój drogi – po dwa pasy w każdym kierunku utrzymując priorytet drogi związany z obsługa ruchu samochodów, przy jednoczesnej, znaczącej poprawie warunków dla korzystających z komunikacji publicznej, rowerowej oraz pieszej.

W każdej grupie rozpatrywany jest wariant związany z przywróceniem tramwaju na Aleję Wojska Polskiego (wariant nr II i IV).W spotkaniu uczestniczyło około 60 osób.

Bezpośrednio przed konsultacjami społecznymi, proponowane rozwiązania dla Alei Wojska Polskiego były prezentowane szczecińskim Radnym na posiedzeniach Komisji Rady Miasta ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska, Komisji RM ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa  oraz Komisji RM ds. Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej.

Dwa dodatkowe warianty rozwiązań zaprezentowane na spotkaniu – wariant IA i IB – powstały w efekcie prezentacji projektu oraz publicznych spotkań. Bezpośrednim efektem współpracy ze Stowarzyszeniem Rowerowy Szczecin i Guentherem Drobischem jest wariant IA. Projekt nawiązuje do rozwiązań berlińskiej Schlossstrasse.

Spotkanie było już trzecią, przygotowaną przez urząd  prezentacją bieżącego zaawansowania prac dotyczących niniejszego zadania.  Prace rozpoczętego w październiku 2014 roku podczas organizowanego przez szczeciński odział Stowarzyszenie Architektów Polskich WESTIVALU. W efekcie ówczesnych spotkań – w których uczestniczyli przedsiębiorcy prowadzący działalność na Wojska Polskiego, inwestorzy realizujący zadania w bezpośrednim sąsiedztwie Alei, towarzystwa budownictwa społecznego STBS i TBS-Prawobrzeże, ZBiLK, przedstawiciele stowarzyszeń , aktywiści miejscy i mieszkańcy – wskazano na przesłanki, które potwierdzają wybór Wojska Polskiego jako głównej osi procesów rewitalizacyjnych w Śródmieściu.

Następne konsultacje społeczne dotyczące projektu Alei jest planowane na przełom września i października – bezpośrednio po zakończenia badań socjologicznych i będzie poświęcone prezentacji wyników badań oraz przygotowaniom do ogłoszenia konkursu architektonicznego, przygotowywanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Szczecinie


23.07.2015


Lista załączników: