Aktualności

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata


11 grudnia na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się uroczystość wręczenia medali i dyplomów honorowych „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” bohaterom, którzy w czasie holokaustu bezinteresownie i z narażeniem życia nieśli pomoc prześladowanym Żydom.

W uroczystości udział wezmą:

Róża Król, Przewodnicząca Oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie

Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina

Wojciech Drózdz, Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego

Nadav Eshcar, Wiceambasador Izraela w Polsce

Dyplomy honorowe zostaną przyznane pośmiertnie Leokadii Krajewskiej, Edmundowi Krajewskiemu oraz Amelii i Antoniemu Sokólskim.

Rodzeństwo Krajewskich pochodzi z miasteczka Rożyszcze na Wołyniu (obecnie Ukraina). W trakcie okupacji dzięki odważnej postawie uratowali życie Ewie Turzyńskiej-Traunstein i jej synowi Leonowi. Krajewscy wzięli udział w organizacji ich ucieczki z niemieckiej obławy kiedy wyszło na jaw, że pracująca w aptece Ewa Turzyńska-Traunstein jest Żydówką. Dzięki pomocy wielu ludzi Pani Ewie i jej synowi udało się przeżyć okres okupacji. Krajewscy po wojnie opuścili rodzinne strony i ostatecznie zamieszkali w Szczecinie. 

W imieniu Ocalonych, głos zabierze Berta Turzyńska z Izraela (żona Leona Turzyńskiego). Odznaczenie odbiorą Elżbieta Celebudzka i Michał Krajewski, dzieci Edmunda Krajewskiego oraz Tadeusz Krajewski i Ryszard Krajewski, bratankowie Leokadii Krajewskiej. Wszyscy są mieszkańcami Szczecina.

Amelia i Antoni Sokólscy wczasie II Wojny Światowej Państwo Sokólscy mieszkali w kolonii Mierestki na skraju wsi Grady koło Knyszyna, gdzie prowadzili gospodarstwo rolne i wychowywali dwoje małych dzieci. Mimo olbrzymiego ryzyka postanowili przyjąć pod swój dach uciekinierów z knyszyńskiego getta, którzy

uniknęli wywózki do obozu zagłady w Treblince. Przez 22 miesiące sześć osób (4-osobowa rodzina Drzewków i małżeństwo Kaganów), ukrywało sie w specjalnie przygotowanej ziemiance wykopanej w stajni. Sokólscy z pełnym oddaniem pomagali im aż do wyzwolenia w sierpniu 1944 r.

Po wojnie losy ratujących i ratowanych sie rozeszły – Sokólscy zamieszkali w Łebie, a Ocaleni wyemigrowali do Boliwii. Instytut Yad Vashem postanowił o pośmiertnym odznaczeniu Bohaterów na podstawie odnalezionych zeznań jednej z uratowanych osób, Miriam Winer z domu Drzewko.

Historię ocalenia przypomni Miriam Winer, a odznaczenie odbiorą dzieci Bohaterów: Irena Poźniak ze Szczecina i Ryszard Sokólski z Łeby.

Odznaczenie „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

Tytuł „Sprawiedliwy wsród Narodów Swiata” jest nadawany od 1963 r. przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Wyróżnieniem tym honorowane są osoby, które w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie niosły pomoc prześladowanym Żydom. Instytut Yad Vashem uhonorował dotychczas 24 811 bohaterów z 47 krajów, w tym 6 394 Polaków.


11.12.2013