Aktualności

Harmonogram prac nad reformą oświaty


Jakie zmiany czekają szczecińską oświatę i z jakimi wyzwaniami trzeba będzie się zmierzyć w związku z reformą oświaty. Dziś w Urzędzie Miasta odbyło się pierwsze z cyklu spotkań poświęconych zbliżającej się reformie.

Nadchodzący rok szkolny, będzie ostatnim w którym obowiązują dotychczasowe zasady systemu oświaty – tj. 6 letnia szkoła podstawowa, 3 letnie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Z tego też względu Urząd Miasta podjął działania mające na celu jak najlepsze przygotowanie się do nadchodzących zmian. W spotkaniu, które odbyło się w magistracie udział wzięli przedstawiciele szczecińskiej oświaty, dyrektorzy szkół oraz związków zawodowych a także Piotr Krzystek prezydent Szczecina oraz Lidia Rogaś i Małgorzata Łabuń z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

- Nasze dzisiejsze spotkanie jest jednym z wielu, które zaplanowaliśmy w najbliższym czasie. Liczę na to, że właśnie poprzez ten cykl spotkań uda się nam znaleźć zagrożenia jakie niesie ze sobą reforma oraz metody jak tym zagrożeniom przeciwdziałać– mówił podczas spotkania prezydent Piotr Krzystek.

Podczas spotkania prezydent zaapelował do środowisk oświatowych aby wzięły aktywny udział w procesie przygotowań do reformy. - To teraz jedno z najbardziej kluczowych zadań przed którymi stoi szczecińska oświata, ufam że podejdziemy do tego profesjonalnie, dzięki czemu uda się nam ten proces przeprowadzić w sposób sprawny – dodał prezydent.

Podczas spotkania dyr. Wydziału Oświaty Lidia Rogaś przedstawiła najważniejsze założenia dot. reformy oraz działania które zostały podjęte przez Miasto w związku z reformą. Pani dyrektor podkreśliła w trakcie spotkania że zapowiadana reforma nie dotyczy tak naprawdę likwidacji gimnazjów ale jest kompleksową reformą dot. wszystkich typów szkół jak również zasad i organizacji pracy w oświacie. Wymagać ona będzie wielu przygotowań, ustalenia zasad dot. kwestii zmian etatów, przeprowadzenia rejonizacji i ustalenia sieci szkół, tak aby w styczniu 2017 roku podjąć stosowną uchwałę w tej materii.

Podczas spotkania przedstawiony został również harmonogram działań na najbliższe miesiące.

do 5 września 2016 r.

Zebranie ze szkół ankiet z informacjami o liczbie uczniów, oddziałów, kadry pedagogicznej i niepedagogicznej oraz budynku szkoły.

 

5-7 września 2016 r.

Spotkania dyrektora WOś z dyrektorami szkół podstawowych (podział na zespoły) celem przedstawienia koncepcji i wspólnego wypracowania optymalnych zmian przy ustalaniu nowych rejonów szkół podstawowych.

 

koniec września 2016.

Zabezpieczenie środków w budżecie na 2017 r.

 

październik 2016 r.

Opracowanie dla każdej szkoły „karty szkoły” uwzględniającej zebrane ze szkół informacje dotyczące liczby uczniów, oddziałów, kadry pedagogicznej i niepedagogicznej oraz budynku danej placówki.

 

październik 2016 r.

Spotkania dyrektora WOś z dyrektorami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych celem przedstawienia koncepcji wdrażania reformy na przestrzeni lat z uwzględnieniem podwójnego rocznika w roku szkolnym 2019/2020 (III GIM i VIII SP) oraz w roku szkolnym 2022/2023.

 

listopad 2016r.

Konsultacje z rodzicami.

 

Styczeń 2017

Projekt uchwały dot. sieci szkół.


02.09.2016