Aktualności

Briefing w sprawie uchodźców


W związku z dzisiejszymi doniesieniami w lokalnych mediach na temat uchodźców, w urzędzie miasta odbył się briefing prasowy dotyczący tej  tematyki.
W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: Szczepan Stempiński, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa oraz Witold Daniłkiewicz dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności.

Przedstawiciele magistratu przede wszystkim starali się uspokoić nastroje i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z dzisiejszymi publikacjami w lokalnych mediach, które sugerują że Szczecin przyjmie uchodźców i przekaże im mieszkania komunalne. 

22 września br. Wojewoda Zachodniopomorski zwrócił się z zapytaniem do wszystkich gmin w naszym województwie – to jest akcja prowadzona na terenie całego kraju - o możliwości ewentualnego przyjęcia uchodźców .
Informacje udzielone wojewodzie nie mały charakteru wiążącego, a  były zbierane tylko po to, aby umożliwić organom państwa opracowanie i przyjęcie szczegółowych procedur związanych z finansowaniem i  udzieleniem pomocy dla fali uchodźców -  tłumaczył Witold Daniłkiewicz, dyrektor WZiOL.

Przeprowadzono analizę zasobu mieszkaniowego w Szczecnie i na tej podstawie udzielono odpowiedzi wojewodzie, że na terenie Szczecina jest ok. 20 lokali znajdujących się w zasobach Zarządu i Budynków Lokalnych, które możliwe są do zasiedlenia przez uchodźców i repatriantów.  Jednak stan techniczny tych lokali wymaga przeprowadzenia remontu. Koszt remontu szacuje się na ok. 1 mln złotych. Czas przeprowadzenie remontu jest od 6- 12 miesięcy. W piśmie do wojewody zaznaczono jednoznacznie, że ta informacja nie stanowi gotowości przyjęcia uchodźców przez Szczecin, a jest jedynie odpowiedzią na zapytanie wojewody o możliwości gminy.

W odpowiedzi udzielonej wojewodzie zaznaczone zostało wyraźnie, że te mieszkania dotyczą zarówno tych osób, które mogą być objęte statusem uchodźcy, ale także repatriantów -  wyjaśniał Szczepan Stempiński -  radni miasta podczas jednej z komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Porządku postulowali,  aby sprawa repatriantów była także uwzględniona w  tej tematyce.

Przedstawiciele magistratu podkreślali, że w sprawie uchodźców ciągle jest dużo więcej pytań niż odpowiedzi, na które przede wszystkim musi odpowiedzieć władza na poziomie centralnym.  Cały czas nie jest przesądzone jaką liczbę uchodźców przyjmie Polska i w jakim trybie oraz czy będą oni relokowani do naszego województwa.  Obecnie nic nie wskazuje, aby do Szczecina mieli przyjechać jacykolwiek uchodźcy.

18.11.2015