Aktualności

Podpisanie porozumienia partnerskiego o współpracy


Dziś w Urzędzie Miasta Szczecin odbyło się podpisania porozumienia partnerskiego, dotyczącego działalności Punktu Kontaktowo-Doradczego dla polskich i niemieckich obywateli. Dokument podpisał Krzysztof Soska – zastępca prezydenta miasta oraz Andrea Gronwald - dyrektor Związku Komunalnego Europaregion POMERANIA e.V. w Löcknitz.

Projekt, realizowany w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska,  zakłada działalność Punktu Kontaktowo-Doradczego, którego zadaniem jest wspieranie procesu integracji polskich i niemieckich obywateli, jak również rozwój współpracy instytucjonalnej pomiędzy polskimi i niemieckimi organami samorządowymi i innymi instytucjami.  Działalność Punktu oparta jest doradztwie dla obywateli oraz instytucji. Ma on na celu także wspieranie tworzenia sieci współpracy instytucjonalnej na pograniczu.

-To ważny moment dla mieszkańców naszego regionu, zarówno Polaków, jak i Niemców – powiedział tuż przed podpisaniem porozumienia partnerskiego Krzysztof Soska.

Zaplanowane w Projekcie działania mierzą się z takim wyzwaniami jak brak dostatecznej kompetencji językowej (zarówno niemieckiej, jak i polskiej) w komunikowaniu sie pomiędzy obywatelem a urzędem lub też pomiędzy samymi instytucjami (np. Ubezpieczenia Społeczne, Opieka Zdrowotna, Urzędy Skarbowe, etc). Obok wyzwania związanego z niedostateczną kompetencją językową pojawia sie również sprawa znajomości przepisów prawa i procedur administracyjnych. Odmienne po obu stronach granicy porządki prawne często są powodem wielu problemów i nieporozumień.

Wprowadzone w ramach Projektu działania mają przede wszystkim usprawnić tę komunikację, przyspieszyć załatwianie spraw, utrzymywać i rozbudowywać siec kontaktów instytucjonalnych, a także budować „mosty” w relacjach polsko-niemieckich,  kształtując przy tym kompetencje międzykulturowe. 

W ramach przewidzianych działań przyjmuje się, że długotrwałym efektem i pozytywną zmianą będzie stworzenie w różnych instytucjach publicznych czy pozarządowych czegoś, co należy określić tzw. kompetencją transgraniczną tych podmiotów. Rozumianą, jako zdolność bezpośredniego nawiązania kontaktu z bliźniaczą instytucja sąsiada, wskazanie w tych instytucjach osoby lub osób odpowiedzialnych za kontakty z sąsiadem i odpowiednio do tej funkcji przygotowanych.

Beneficjentem długofalowym przedsięwzięcia będą przede wszystkim mieszkańcy Euroregionu oraz instytucje korzystające z pomocy przy wyjaśnianiu poszczególnych spraw. Projekt zakłada stałą pomoc doradczą dla obywateli w zakresie spraw wynikających z odmiennego porządku prawnego, gromadzenie i udostępnianie informacji jak również organizację spotkań eksperckich.  Głównym filarem Projektu jest współpraca transgraniczana.

Za realizację wszystkich wyżej wymienionych zadań, realizowanych w ramach Projektu, odpowiedzialny będzie personel dwujęzyczny posiadający juz wieloletnie doświadczenie na tym obszarze.


28.06.2016