Aktualności
Oświata-wstępne wnioski z arkuszy organizacyjnych
O blisko 1000 zmniejszy się liczba uczniów w szkołach, w związku tym, prawdopodobnie zmniejszy się także ilość etatów pedagogicznych i niepedagogicznych – to najważniejsze wnioski płynące z analiz arkuszy organizacyjnych szczecińskich placówek. Miasto podejmuje działania, mające na celu złagodzenie negatywnych skutków, poprzez zwiększenie średniej liczby godzin zajęć w szkołach w stosunku do ubiegłych lat. Ma także pojawić się kilkaset godzin w nauczaniu indywidualnym.
System oświaty szczecińskiej obejmuje 165 placówek oświatowych. Wśród nich są przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, technika, zasadnicze szkoły zawodowe, szkoły muzyczne, internaty i bursy, szkoły i ośrodki specjalne, placówki edukacji artystycznej i kulturalnej, ośrodki sportowe, poradnie psychologiczno–pedagogiczne, ośrodki dokształcania zawodowego i centra kształcenia praktycznego.
W obecnym roku szkolnym 2012/2013, w placówkach oświatowych mamy 55 114 uczniów. Plan na następny rok 2013/2014, obejmuje 54 159 uczniów – są to dane prognozowane, gdyż trwa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych, w których spodziewany jest największy spadek liczby uczniów i liczby oddziałów. Wzrost liczby uczniów w klasach pierwszych szkół podstawowych oraz oddziałach przedszkolnych prawdopodobnie nie zrównoważy ubytku uczniów w systemie.
W arkuszach organizacyjnych, przygotowanych przez dyrektorów placówek, zaplanowano też mniejszą liczbę uczestników kursów doskonalących w zawodach.
Mniejsza liczba uczniów, to też mniejsza liczba oddziałów (o 70 oddziałów mniej)
i mniejsze potrzeby kadrowe szkół, zwłaszcza na poziomie ponadgimnazjalnym. Według wstępnych projektów, zatrudnienie nauczycieli zmniejszy się o około 65 etatów, przy czym dane te nie uwzględniają godzin nauczania indywidualnego uczniów, którzy otrzymują orzeczenie w trakcie roku szkolnego. W mijającym roku szkolnym 2012/2013, liczba etatów nauczycielskich, która pojawiła się z tego tytułu, wynosi około 300.
W przedstawionej Komisji ds. Budżetu i Finansów kalkulacji przewidywanych kosztów, wynikających z projektów arkuszy organizacyjnych, wykazano rezerwę 18 mln złotych. Jest to kwota, która pozostaje w oświacie. Zarezerwowana przede wszystkim na sfinansowanie nauczania indywidualnego, a także innych przyczyn zwiększenia wydatków szkół (np. urlopy, zastępstwa itd.)
Zmiana w poziomie zatrudnienia nauczycieli, wynika jedynie ze zmniejszenia liczby uczniów, a nie z nowego sposobu obliczania liczby godzin zajęć dla szkoły. Przy spadku liczby uczniów o 955, spadek liczby godzin zajęć w placówkach powinien wynieść o 1795,4 godz. Przeciwdziałając tendencjom zmian w zatrudnieniu, miasto zwiększyło liczbę godzin zajęć w szkołach i spadek wyniesie 1169 godzin. Dzięki temu, średnia liczba godz. zajęć pedagogicznych na jednego ucznia wzrośnie.
Zmiana w poziomie zatrudnienia pracowników niepedagogicznych jest efektem prawidłowo dokonanego przeliczenia liczby etatów pedagogicznych, z uwzględnieniem różnych wymiarów obowiązkowych zajęć, czyli tzw. pensum. Wskaźnik struktury jest zgodny ze szczecińskim standardem funkcjonowania i finansowania publicznych szkół i placówek oświatowych, stanowiącym załącznik do uchwały Rady Miasta. Strata etatów niepedagogicznych to średnio około 0,5 etatu na placówkę, gdyż w skali miasta mamy 81,55 etatów mniej.
Co ważne, te dane mogą jeszcze ulec zmianie. Obecnie analizowane są wnioski dyrektorów szkół o przyznanie dodatkowych etatów, celem zabezpieczenia funkcjonowania placówek, zatem ostateczne liczby dotyczące zatrudnienia będą znane w terminie późniejszym.
Arkusz organizacyjny szkoły, to swoista umowa zawierana między dyrektorem szkoły, a organem prowadzącym, w której organ zobowiązuje się do zapewnienia środków finansowych na realizację wszystkich zadań szkolnych ujętych przez dyrektora w projekcie organizacji na nowy rok szkolny.
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów.
05.06.2013