Aktualności
Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych
33 lata minęły od podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku. Dziś, 30 sierpnia, przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej, uczczono pamięć uczestników tamtych wydarzeń.
W południe na placu Ofiar Grudnia 1970 r., zebrali się, pracownicy szczecińskich przedsiębiorstw, przedstawiciele związków zawodowych, władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, a także mieszkańcy Szczecina. Wspólnie oddali hołd i uczcili tych, którzy wiele lat temu byli gotowi przeciwstawić się PRL-owskiej władzy.
Uroczystość rozpoczęła się od zawycia syren alarmowych, oraz od odmówienia modlitwy „Anioł Pański” przez wszystkich zgromadzonych. Następnie zebrani złożyli kwiaty, oraz zapalili znicze pod Tablicą Poległych.
- Pamięć o wydarzeniach z tamtych lat, możemy ująć w trzech słowach: „pamiętamy, dziękujemy, nie zapomnimy” – powiedział w czasie wystąpienia Piotr Duda przewodniczący NSZZ Solidarność – 33 lata temu, polscy robotnicy byli gotowi przeciwstawić się ówczesnej władzy i walczyć o swoją wolność. Dziękuję wam bohaterowie – dodał Piotr Duda.
Porozumienia Sierpniowe z 1980 roku, zakończyły etap strajków na wybrzeżu. W ich wyniku doszło do powstania NSZZ Solidarność. Szczecin był pierwszym miastem, w którym doszło do podpisania porozumień pomiędzy robotnikami a przedstawicielami ówczesnej władzy. Oprócz Szczecina, porozumienia zostały podpisane również w Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju oraz w Dąbrowie Górniczej.
- Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, albowiem upamiętniamy tych, którzy byli gotowi znaleźć w sobie siłę do walki komunizmem – powiedział Marcin Stefaniak Dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
W czasie uroczystości, powiadomiono również zebranych o przekazaniu miastu Szczecin, historycznej świetlicy, w której doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych.
W przyszłości, w budynku świetlicy mogłoby powstać muzeum, upamiętniające wydarzenia z 1980 roku. Obchodom rocznicowym, towarzyszyło także wmurowanie aktu erekcyjnego w Muzeum Centrum Dialogów Przełomy. Na godzinę 18.00 zaplanowano również mszę świętą w Bazylice Archidiecezjalnej pw. św. Jakuba w Szczecinie w intencji Ludzi Pracy.
30.08.2013