Aktualności

Kierunek Skandynawia


Zakończyła się międzynarodowa konferencja Przedsiębiorczość na Pomorzu Zachodnim. Języki. Ekonomia. Prawo. W dniach 21-23 listopada 2013 roku, przedstawiciele środowisk naukowych, samorządowych oraz biznesowych, dyskutowali nad możliwymi kierunkami współpracy ze Skandynawią.

Konferencja pozwoliła na wymianę poglądów i doświadczeń pomiędzy uczestnikami, oraz pozwoliła wypracować wspólne kierunki działań. Elementem, który ma odegrać istotną rolę we wspólnych działaniach, będzie nowy kierunek studiów na szczecińskim uniwersytecie Skandynawistyka – studia norweskie. Celem tych studiów będzie wykształcenie specjalistów, którzy wykazywać się będą bardzo dobrą znajomością języków np. norweskiego, szwedzkiego, a także posiądą wiedzę, która umożliwi im lepsze poznanie kultury państw skandynawskich, ich prawa, czy też zagadnień związanych z biznesem.

Konferencja rozpoczęła się od debatySkandynawistyka szansą rozwoju miasta i regionu. Uczestnicy dyskusji, zgodnie stwierdzili, że utworzenie kierunku studiów, łączącego naukę języka, prawa, zasad biznesu, a także kultury państw skandynawskich jest niezwykle potrzebne. Podkreślano również, jak istotny jest praktyczny profil studiów oraz umożliwienie studentom wyjazdów zagranicznych i praktyk w firmach skandynawskich.

Drugiego dnia odbyły się dwie sesje panelowe. Pierwsza dotyczyła zagadnień ekonomiczno-prawnych. W jej ramach omówiono m.in. specyfikę zadań publicznych służących rozwojowi przedsiębiorczości, zagadnienia dot. pomocy prawnej, rozwoju gospodarczego, a także współpracy transgranicznej i transnarodowej. Druga sesja związana była z obszarem językowo-kulturowym. Wystąpienia prelegentów dotyczyły zagadnień komunikacji językowej, przełamywania barier w komunikacji czy też różnic kulturowych i ich znaczenia we wzajemnych kontaktach.

Trzeci dzień został poświęcony na publikacje z zakresu kontaktów językowo-kulturowych: Polska – Skandynawia – Niemcy. O zapotrzebowaniu na tego rodzaju publikacje przekonywali przedstawiciele firm polskich, skandynawskich i niemieckich, które działają w sferze biznesu między Polską a Skandynawią i Polską a Niemcami.

W swoim założeniu konferencja stanowiła pomost łączący świat nauki i biznesu. Myślą przewodnią tego naukowego spotkania było pokazanie wzrastającej roli współpracy z państwami skandynawskimi. Kraje Skandynawskie to ważne rynki docelowe dla Szczecina, z którymi cały czas rozwija się współpraca gospodarcza. Województwo Zachodniopomorskie jest regionem Polski tradycyjnie najbardziej otwartym na współpracę z Danią, z wyjątkowo dużym udziałem inwestorów duńskich (2. pozycja), którzy łącznie stworzyli tam ponad 4 tys. miejsc pracy. Szczecin to niezwykle atrakcyjny dla inwestorów z Północy obszar, o czym świadczy ulokowanie w Mieście takich firm jak Kk-electronic, Garo, Tieto, Ammeraal Beltech, Oticon czy Coloplast. Szczecin jest więc niezwykle atrakcyjnym miastem i naturalnym miejscem pierwszego wyboru przez Skandynawów.

Międzynarodowa konferencja Przedsiębiorczość na Pomorzu Zachodnim. Języki. Ekonomia. Prawo została zorganizowana przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego i Urząd Miasta Szczecin we współpracy z Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US oraz Wydziałem Prawa i Administracji US.

Wydarzenie to powinno przyczynić się do wzrostu znaczenia Szczecina oraz regionu na arenie europejskiej. Duże zainteresowanie konferencją przekłada się na zapowiedź od organizatorów, o zamiarze organizowania tego wydarzenia cyklicznie.


25.11.2013