Aktualności
Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów
Piąta edycja Konferencji Szkoleniowej pn. „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”, odbędzie się 14-15 listopada 2013 r. w Szczecinie. W konferencji weźmie udział ponad 130 osób.
Nowy system postępowania z odpadami komunalnymi wprowadzony znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, to zasadnicze zmiany w systemie gospodarki odpadami komunalnymi. Dotyczą one selektywnej zbiórki odpadów oraz organizacji Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych tzw. PSZOK - ów.
Celem Konferencji jest wymiana doświadczeń, poglądów i wiedzy pomiędzy ekspertami krajowymi, przedstawicielami samorządów, przedsiębiorców związanych z branżą gospodarki odpadami oraz wszystkich tych, którzy są zainteresowani tematyką odpadową.
Takie spotkania z pewnością są dodatkową motywacją do podejmowania działań, wdrażania pomysłów, realizacji projektów, których celem jest poprawa środowiska naturalnego.
Zapraszamy zainteresowanych dziennikarzy i fotoreporterów!
Konferencja podzielona jest na dwie części- seminaria, które będą trwać półtora dnia oraz wyjazd techniczny. Wśród prelegentów są cenieni specjaliści w zakresie zarządzania gospodarką odpadami, eksperci z dziedziny prawa oraz doświadczeni praktycy, m.in. Tadeusz Arkit – Poseł na Sejm, przedstawiciel Ministerstwa Środowiska, prof. dr hab. Marek Górski (Uniwersytet Szczeciński), Jerzy Sarnowski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Szczecin, opiekun merytoryczny Konferencji dr inż. Barbara Kozłowska. Obrady podzielone są na cztery sesje tematyczne (Sesja I - Optymalizacja systemu selektywnej zbiórki odpadów w świetle nowych przepisów prawnych, Sesja II - Organizacja punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) przez gminy Sesja III - Edukacja Ekologiczna w gminach – dobre praktyki, Sesja IV - Rachunek ekonomiczny selektywnej zbiórki, segregacji i recyklingu odpadów). Po każdej sesji zostanie zorganizowany panel dyskusyjny, podczas którego poruszone zostaną najbardziej aktualne tematy i problemy związane z selektywną zbiórką, segregacją i recyklingiem odpadów, z którymi spotykamy się w naszym kraju. W drugim dniu spotkania – po zakończonych obradach zorganizowany zostanie wyjazd techniczny do EKOPORTÓW – Punktów Zbiórki Odpadów Problemowych na terenie Szczecina, które stanowią jeden z elementów nowoczesnej gospodarki odpadami w Szczecinie. System punktów przyjmujących od mieszkańców odpady niebezpieczne i problemowe w obecnej formule liczy 6 placówek. Kolejnym miejscem przejazdu będzie zwiedzanie stacji przeładunkowej odpadów firmy SITA JANTRA Sp. z o.o. Firma ta specjalizuje się w gospodarowaniu odpadami, świadcząc usługi wywozu odpadów komunalnych, w tym także przemysłowych, niebezpiecznych oraz pobudowlanych. Szczegółowy program w załączniku.
Organizatorami kolejnej odsłony spotkania są Gmina Miasto Szczecin oraz firma Abrys Sp. z o.o. z Poznania. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Prezydenta Miasta Szczecin oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
12.11.2013