Aktualności

III Szczecińskie Forum Oświatowe – „W drodze do dobrej szkoły”


Już jutro, 27 września br. odbędzie się 3. edycja Szczecińskiego Forum Oświatowego „W drodze do dobrej szkoły”. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia, jego uczestnicy w głównej mierze skupią się na poszukiwaniu idei podmiotowości relacji edukacyjnych.

W tym roku, Szczecińskie Forum Oświatowe „W drodze do dobrej szkoły” odbędzie się w Szczecińskim Parku Naukowo-Technologicznym. Jego tematyką będzie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób w  relacjach edukacyjnych zapewnić podmiotowość dzieciom i młodzieży. Indywidualizacja nauczania, uszanowanie prawa ucznia do bycia sobą w zgodzie z jego własną osobowością, zdolnościami i doświadczeniami, stwarzanie sytuacji, w których uczniowie będą mogli podejmować decyzje, dokonywać wyborów i tym samym przejmować odpowiedzialność za własne klęski i niepowodzenia – oto klucz do rozwijania tej podmiotowości. Dlaczego jest to tak ważne w szkolnej edukacji? – o tym opowiedzą zaproszeni prelegenci:           

  • Dobromiła i Bernard Frugowie

Pan Bernard Fruga, doradca – ekspert ds. zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach, prywatnych firmach wraz ze swoją żoną, Panią Dobromiłą Lachendro-Frugą – nauczycielką i terapeutką pedagogiczną, odpowiedzą na pytanie, czego potrzeba dzieciom i młodzieży, gdy dorosną i wejdą w ciekawy świat dorosłych XXI wieku. W swym zainscenizowanym dialogu spróbują „połączyć” świat biznesu i zasad w nim obowiązujących ze światem szkolnej edukacji. Będziemy więc świadkami sporów, których z pewnością nie zabraknie w trakcie dyskusji Państwa Frugów.    

  • Małgorzata Taraszkiewicz

Psycholog edukacyjny, neurometodyk, który „zmierzy się” z pytaniem Jaki powinien być nauczyciel XXI wieku? Pani Małgorzata Taraszkiewicz zwróci uwagę na rozwijający się w środowisku edukacyjnym nowy trend (model)  nauczania i uczenia się oparty
o wiedzę na temat naturalnych zdolności mózgu. Neurodydaktyka (bo o tym trendzie jest mowa) to nowa edukacyjna droga zapewniająca efektywność nauczania i uczenia się. Nie można jej jednak osiągnąć bez emancypacji uczniów.

  • Uczeń szczecińskiej szkoły ponadgimnazjalnej

Nie ulega wątpliwości, że w poszukiwaniu idei podmiotowości relacji edukacyjnych niezwykle ważna jest refleksja nad tym, czego w tym zakresie oczekują od nas uczniowie. W tegorocznej edycji Forum Oświatowego po raz pierwszy oddamy głos przedstawicielowi  tej społeczności, który wystąpi przed nami w roli prelegenta. Zapewniamy, że będzie to głos niezwykle ważny, czasami zaskakujący, ale też niosący pociechę i nadzieję.
 

   Poniżej przedstawiamy szczegółowy program wydarzenia:

 

11.00           

  • Oficjalne rozpoczęcie konferencji:

 

  • wystąpienie  wprowadzające przedstawiciela władz miasta

 

  • występ artystyczny

 

  • Wystąpienia prelegentów

 

  • Małgorzata Taraszkiewicz

 

  • Dobromiła i Bernard Frugowie

 

Przerwa kawowa  

 

  • wystąpienie ucznia szkoły ponadgimnazjalnej

 

Przerwa organizacyjna

 

  • Dyskusje panelowe z udziałem prelegentów i uczestników Forum Oświatowego

 

  • „Dywanik pomysłów” — praca uczniów reprezentujących poszczególne typy placówek  w grupach

 

Przerwa organizacyjna

 

  • Prezentacje uczniów szczecińskich szkół związane z tematyką III Forum Oświatowego

15.30

  • Zakończenie konferencji

podsumowanie dyskusji panelowych

 

III Szczecińskie Forum Oświatowe – „W drodze do dobrej szkoły”

Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny ul. Cyfrowa 4 (budynek F2, sala konferencyjna)

27.09.2016 r., wtorek

godz. 11.00-15.30


26.09.2016