Aktualności
Odbiór odpadów zielonych
7 kwietnia 2015 w Szczecinie rusza usługa odbioru odpadów zielonych z nieruchomości zamieszkałych.
Do grupy odpadów zielonych odbieranych z posesji zamieszkałych zaliczamy trawę, drobne gałęzie, liście oraz spady. WAŻNE - odpady zielone do pojemnika lub kontenera wrzucamy bez dodatkowego opakowania!!! Selektywnie gromadzone odpady zielone trafiają do kompostownika stąd nie mogą być zapakowane w dodatkowe worki.
Korzystanie z usługi odbioru odpadów zielonych nie zmienia wysokości opłaty miesięcznej za wywóz odpadów.
Zabudowa jednorodzinna
Właściciele nieruchomości, którzy będą chcieli skorzystać z wywozu odpadów zielonych winni zgłosić ten fakt do Urzędu Miasta. Procedura zgłoszenia ma zdecydowanie mniej sformalizowany charakter niż złożenie deklaracji
w sprawie opłaty za wywóz odpadów.
WAŻNE - Wszyscy właściciele domów w zabudowie jednorodzinnej, którzy w ubiegłym roku zadeklarowali chęć korzystania z usług, po zimowej przerwie nie muszą czynić żadnych czynności aby być obsługiwanym ponownie.
Istnieją 4 sposoby przekazania zgłoszenie do Urzędu Miasta
- za pośrednictwem strony ecoszczecin.pl – poprzez wypełnienie formularza znajdującego się na tej stronie
- telefonicznie pod numer 91 435 11 99
- za pośrednictwem poczty – przesyłając na adres: Urząd Miasta Szczecin, Plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin z dopiskiem: „WUCiP ZIELONE” oświadczenie zawierające dane nieruchomości jej właściciela oraz potwierdzenie, że nieruchomość jest wyposażona w pojemnik do gromadzenia odpadów zielonych, zgodny z Regulaminem utrzymania czystości i porządku (brązowy, poj. 120l lub 240l spełniający wymogi PN-EN 840)
- osobiście w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miasta
Warunkiem odbioru odpadów zielonych w zabudowie jednorodzinnej jest zaopatrzenie nieruchomości w specjalny pojemnik przeznaczony do gromadzenia tego typu odpadów.
Zgodnie z zapisami Regulaminu utrzymania czystości i porządku przyjętego przez Radę Miasta muszą to być zamykane pojemniki koloru brązowego o pojemności 120 lub 240 l.
Wyposażenie leży w gestii właściciela. Gmina nie pokrywa kosztów zakupu pojemnika
Gdzie można kupić pojemnik?
Pojemniki do gromadzenia odpadów zielonych można nabyć m.in.:
- w sklepach ogrodniczych,
- od podmiotów związanych z gospodarką odpadami tj. MPO Sp. z o.o., Sita Jantra Sp. z o.o. Remondis Szczecin Sp. z o.o. Jumar i Karchem.
- w Internecie z wykorzystaniem popularnych serwisów aukcyjnych.
Planowane terminy odbiorów
W zabudowie jednorodzinnej odbiór odpadów zielonych odbywać się będzieraz na tydzień w okresie od kwietnia do listopada. Taka częstotliwość odbioru zwiększa prawdopodobieństwo, że odpady zielone w pojemniku nie zaczną „kisić się”. Pojemniki - podobnie jak te na odpady zmieszane- muszą być udostępnione firmie wywozowej w dniu odbioru. Nie na każdej posesji jest miejsce na ustawienie wszystkich pojemników – i tych na zmieszane i na zielone odpady – w jednym miejscu. Stąd prośba i konieczność wystawiania pojemników w dniu wywozu.
Wszystkie odbiory odpadów zielonych w zabudowie jednorodzinnej będą realizowane w poniedziałki lub wtorki. To wynik sygnałów napływających do Urzędu Miasta w roku ubiegłym, w których wskazywano, iż większość prac pielęgnacyjnych związanych
z przydomowym ogrodem jest realizowana w weekend i szybki odbiór odpadów ograniczy ryzyko gnicia odpadów zgromadzonych w pojemnikach.
Szczegółowe harmonogramy odbiorów dla poszczególnych sektorów podane są na stronie ecoszczecin.pl w zakładce "Harmonogramy".
W poszczególnych sektorach domy w zabudowie jednorodzinnej obsługiwać będą:
Sektor I - Konsorcjum: Remondis Szczecin sp. z o.o. oraz PUP Trans – Net S.A. Police
Sektor II i III - Sita Jantra sp. z o.o. Szczecin
Sektor IV - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Szczecin
Zabudowa wielorodzinna
W zabudowie wielorodzinnej właściciele nieruchomości będą mieli prawo zamówić kontener do gromadzenia odpadów zielonych powstałych na nieruchomości. Podmiot działający na zlecenie gminy na zgłoszenie właściciela nieruchomości kontener wstawi na 24 godziny, a następnie odbierze odpady zgromadzone w kontenerze
i skieruje je do dalszego zagospodarowania.
Zarządcy lub właściciele nieruchomości zamieszkałych w zabudowie wielorodzinnej chcący skorzystać z usługi odbioru odpadów zielonych z ich nieruchomości muszą złożyć zamówienie na podstawienie kontenera na odpady zielone bezpośrednio do podmiotów realizujących usługi na rzecz Gminy Miasto Szczecin.
W odpowiedzi na zgłoszenie, podmiot winien w terminie do 2 dni udostępnić właścicielom nieruchomości zamieszkałych, w zabudowie wielorodzinnej kontener
o pojemności do 5 m3 lub powyżej 5 m3.
Czas postoju kontenera - do 24h.
W zamówieniu na podstawienie kontenera na odpady zielone konieczna jest informacja o pojemności, wskazanie dokładnego miejsca jego podstawienia oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za zamówienie.
Przypominamy, że obowiązkiem właściciela / zarządcy jest:
- wskazanie miejsca wstawienia kontenera, do którego ma prawo dysponowania,
- zabezpieczenie miejsca podstawienia kontenera (np. utwardzenie podłoża, zapewnienie wolnej przestrzeni do rozładunku i załadunku).
Do kontenerów przeznaczonych na odpady zielone należy wyłącznie wrzucać: trawę, liście, spady i niewielkie gałęzie bez zanieczyszczeń np. worków i innych opakowań.
W poszczególnych sektorach obsługę odbioru zielonych w systemie kontenerowym na zlecenie Gminy będą prowadzić:
Sektor I oraz III - Konsorcjum Firm: TomPol Tomasz Franecki oraz Firma Usługowo Handlowa Wincenty Franecki
Kontakt w sprawie zamówień: Magdalena Czwarenko, tel. 601572766, adres e - mail:tompol@plusnet.pl
Sektor II - Z.P.H.G. JUMAR Julian Maruszewski
Kontakt w sprawie zamówień: Jolanta Ciesielska, tel. kom: 507 008 901, tel. stac. 91 48 31 810, fax. 91 48 98 594, adres e - mail: kontenery@jumar.info.pl
Sektor IV - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Szczecin
Kontakt w sprawie zamówień: Paweł Kacała, tel. kom: 507 008 901, tel. stac. 91 46 23 976 lub 91 46 23 777, adres e - mail: : konteneryzielone@mpo.szczecin.pl
Ostateczna realizacja zamówienia leży każdorazowo po stronie firmy, która podejmie decyzję o wielkości podstawianych kontenerów uwzględniając zapotrzebowanie oraz kontenery, które na moment realizacji zlecenia może zadysponować.
Nie ma obowiązku
Chęć przystąpienia do korzystania z usługi odbioru odpadów zielonych przez właścicieli nieruchomości jest dobrowolna. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy nie będą mogli lub nie będą chcieli zaopatrzyć się w pojemnik na odpady zielone, w dalszym ciągu mogą tego typu odpady zagospodarowywać we własnym zakresie, w przydomowych kompostownikach lub dowozić do 7 EKOPORTÓW rozlokowanych na terenie miasta.
Więcej informacji na stronie ecoszczecin.pl
03.04.2015