Aktualności
Sprzątanie miasta - dzieci dają przykład dorosłym
Ponad pół tysiąca dzieci ze szczecińskich szkół i przedszkoli od początku wiosny bierze udział w akcji edukacyjnej „Misja Dzieci – Szczecin bez śmieci.
W projekcie biorą udział szkoły, przedszkola, a także kółka przyrodnicze i placówki opiekuńczo-wychowawcze.
- Akcję prowadzimy kilka razy w tygodniu. Obecnie umówiliśmy spotkania z kilkunastoma grupami, które będą odbywały się do wakacji – mówi Aleksandra Ciszewska, koordynator projektu i zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. - Sprzątamy w różnych miejscach: przed szkołą, w parkach, w laskach i na skwerach. Opiekunowie często sami proponują miejsce, które można posprzątać.
Do tej pory w akcji wzięło ok. 550 dzieci z 10 placówek. Zaplanowanych jest jeszcze 10 wyjść, w których weźmie udział kolejne pół tysiąca dzieci.
Jak na razie najwięcej śmieci było w okolicach ul. Benesza – na terenie byłego garażowiska oraz na Golęcinie przy ul. Strzałowskiej. Urząd zapewnia sprzęt do sprzątania: rękawiczki ochronne i worki. Zaraz po wysprzątaniu worki ze śmieciami zostają odebrane przez właściwą firmę. Po sprzątaniu dzieci otrzymują bilety do kina. Podczas akcji dzieci mogą porozmawiać o systemie gospodarki odpadami w Szczecinie, w tym o selektywnej zbiórce, o zasadach funkcjonowania punktów zbiórki odpadów problemowych o Ekoportach. Celem takichdziałań jestkształtowanie w najmłodszych właściwych nawyków i przekazanie niezbędnej wiedzy dotyczącej proekologicznych zachowań.
Zdjęcia z akcji w załączniku.
Oczywiście taka akcja jest bardzo ważna z punktu widzenia edukacji najmłodszych. Przede wszystkim jednak za czystość danego terenu odpowiada jego właściciel lub zarządca. Za porządek na terenach należących do miasta tj. ulice, chodniki, skwery i parki odpowiadają jednostki miejskie czyli np. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego oraz Zakład Usług Komunalnych sprząta Szczecin.
- Poza tym w tegorocznym budżecie miasta zarezerwowano ponad 2,5 mln złna usuwanie odpadów z miejsc do tego nieprzeznaczonych - mówi Paweł Adamczyk, dyrektor WGKiOŚ. – Oprócz tego w kwietniu wybraliśmy w postępowaniu przetargowym podmiot, którego zadaniem, realizowanym do końca roku, będzie usuwanie dzikich wysypisk, w tym tych zgłaszanych przez mieszkańców.
Zadanie będzie świadczyła spółka MPO. Szacuje się, że spółka w tym roku usunie ok. 200 mniejszych i większych dzikich wysypisk wielkości. Trudno określić ilość odpadów ale może ona przekroczyć 300 ton odpadów.
Najlepszym narzędziem do zgłaszania takich miejsc gdzie zalegają odpady jest Alert Szczecin.
24.04.2015