Aktualności
Deklaracje odpadowe - półmetek
Mija pierwszy tydzień składania deklaracji w sprawie odpadów. Do tej pory wpłynęło ich do urzędu ponad 6 tysięcy. Termin złożenia dokumentu przez właścicieli domów jednorodzinnych i zarządców nieruchomości mija za tydzień czyli 15 czerwca.
Do tego czasu do urzędu powinno wpłynąć ok. 28 tys. deklaracji, które będą pochodzić od właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań z budynków 3-4 lokalowych (ok. 20 tys.) oraz od zarządców nieruchomości (ok. 8 tys.). Od tego czy ktoś złoży deklarację zależeć będzie to, czy od 1 lipca będzie objęty nowym systemem zagospodarowania odpadów.
- W praktyce chodzi o to, że deklaracja jest podstawą do odbierania odpadów z danej nieruchomości, jeśli jej zabraknie firmy wywozowe po prostu nie odbiorą od nas śmieci - tłumaczy Paweł Adamczyk, zastępca dyrektora WGKiOŚ.
Od 3 czerwca w urzędzie miasta funkcjonują trzy punkty przyjęć deklaracji, które są czynne od 7.30 do 18.00. Znajdują się one w holach trzech wejść do urzędu przy pl. Armii Krajowej 1: hol filharmonii, wejście od ul. Odrowąża oraz wejście główne tzw. prezydenckie. Te stanowiska obsługuje 18 osób. Deklaracje przyjmowane są także na prawobrzeżuw filii urzędu przy ul. Rydla w standardowych godzinach pracy filii czyli od 8.00 do 16.00.
W ciągu ostatnich dniach do urzędu miasta dziennie przychodziło ponad 1500 osób, aby złożyć deklarację. Część mieszkańców zdecydowało się przesłać wypełniony dokument pocztą. W ten sposób trafiło ok. 650 deklaracji.
W sumie na razie do urzędu złożono ponad 6 tysięcy deklaracji.
- Nie jest to mała liczba. Na razie jednak to tylko ok. 30 procent z tego, co powinno do nas trafić. Ostatni tydzień na złożenie deklaracji będzie bardzo intensywny. Spóźnialscy muszą się liczyć z kolejkami, ponieważ po 15 czerwca deklaracje przyjmować będzie tylko Biuro Obsługi Interesantów, w normalnych godzinach czyli do 16. Zachęcamy, aby to zrobić w przyszłym tygodniu - dodaje Paweł Admaczyk
Ułatwieniem dla wielu może być generator deklaracji. Właściciele domów jednorodzinnych mogą je wypełnić w domu i wysłać pocztą. Aplikacja poprowadzi za rękę wypełniającego, podpowie, da wskazówkę i zweryfikuje dane. Na koniec można deklaracje wydrukować, podpisać i wysłać pocztą lub zanieść do urzędu miasta. Osoby posiadające podpis elektroniczny po wypełnieniu deklaracji mogą ją wysłać przez internet. Generator jest dostępny na stronach:
Cały czas można korzystać z infolinii 91 435 11 99 oraz 91 435 11 98 oraz z maila gospodarka_odpadami@um.szczecin.pl. Szczegóły na www.ecozmiany.szczecin.pl
07.06.2013