Aktualności

XXV Rocznica Strajku Sierpniowego 1988 r.


Przy pomniku protestów robotniczych w szczecińskim porcie, odbyły się uroczystości upamiętniające strajk sierpniowy sprzed 25 lat.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Solidarności, uczestnicy tamtych wydarzeń, mieszkańcy Szczecina, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Pod pomnikiem, złożono wieńce oraz oddano cześć tym, którzy wnieśli swój wkład do odrodzenia się wolności. W czasie uroczystości, odznaczono Krzyżem Wolności i Solidarności uczestników sierpniowych strajków, odczytany także został list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Masowe strajki stały się impulsem do przełomu politycznego w naszym kraju. Strajk robotników był najdłuższym i najliczniejszym protestem społecznym w Polsce. Władza sięgnęła po przemoc, ale była to demonstracja bezradności. Pod naciskiem strajków 1988 roku, i nieustępliwych żądań legalizacji Solidarności, otworzyła się droga do rokowań
przy okrągłym stole oraz do transformacji ustrojowej. Składam wyrazy szacunku i uznania tym którzy swoją odwagą doprowadzili do historycznych przemian. Grudzień 1970 luty 1971 sierpień 1980 grudzień 1981 sierpień 1988, to łańcuch dat symboli, przez które wyraża się patriotyzm Szczecinian. W Szczecinie zaczyna się i kończy niezwykle ważny rozdział polskiej historii. Jestem przekonany, że przeżywana wspólnie pamięć może jednoczyć różne pokolenia i środowiska, wskazując na wartości, które zawsze będą nas łączyć.

Strajk sierpniowy, który wybuchł w Szczecinie w 1988 roku, był jednym z istotnych elementów przyczyniających się do zmian politycznych w ówczesnej Polsce. Trwająca 18 dni akcja strajkowa, w której według różnych szacunków wzięło udział ok. 3 tys. osób, przełamała impas polityczny i przyczyniła się do odrodzenia Solidarności. A w ostateczności do odrodzenia wolnej Polski.

Bogatsi w doświadczenia minionych lat, robotnicy Szczecina potrafili przygotować skuteczny strajk i doprowadzić do tego, że tamte wydarzenia, stały się istotnym elementem przemian w naszym kraju. Przemian, które były potrzebne i na które wszyscy długo czekali– powiedział zebranym prezydent miasta Piotr Krzystek - Dziękujemy wszystkim którzy wykazali się odwagą oraz determinacją w walce o wolność. Przy okazji XXV rocznicy, powinniśmy pamiętać, aby mądrze z uzyskanej wolności korzystać, bo tylko nasze doświadczenia powodują, że możemy wymagać od siebie i innych, aby Szczecin powrócił do grona najważniejszych polskich i europejskich miast – dodał Piotr Krzystek.

Obchody XXV Rocznicy Strajku Sierpniowego zostaną zakończone, uroczystą mszą świętą o godz. 18.00 w Bazylice Archidiecezjalnej pw. św. Jakuba w Szczecinie.


03.09.2013