Aktualności

Wybierz Rady Osiedli


Już niebawem wybory do Rad Osiedli. 26 kwietnia br. wybierzemy osoby, które przez najbliższe 4 lata będą reprezentować nasze interesy jako Radni Osiedlowi.

- To ważne aby mieszkańcy mieli swój głos i sami decydowali o sprawach, które dla ich społeczności są istotne. Zachęcam zatem do zgłaszania swoich kandydatur, oraz do czynnego udziału w wyborach 26 kwietnia. – powiedział Piotr Krzystek prezydent Szczecina.

Kto może zostać członkiem Rady Osiedla

W wyborach do Rad Osiedli może startować każdy, komu przysługuje prawo wybierania do danej rady. Innymi słowy, na radnego danego osiedla, może startować osoba zamieszkująca jego teren.  Kandydatów na członków Rad Osiedli, może zgłosić każdy szczecinianin, wraz z wykazem osób popierających, najpóźniej przed 21 dniem wyborów, czyli w przypadku tegorocznych wyborów, do 7 kwietnia br.

W zgłoszeniu kandydata należy podać nazwisko, imię, wiek, wykształcenie zawód, numer ewidencyjny PESEL i miejsce zameldowania na pobyt stały oraz nazwę rady osiedla, do której się kandyduje.Do każdego zgłoszenia należy dołączyć pisemne oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz oświadczenie o posiadaniu prawa wybieralności (biernego prawa wyborczego). Zgłoszenie musi zostać poparte również podpisami co najmniej 20 osób zamieszkałych na terenie danego osiedla, posiadających czynne prawa wyborcze.

Kto może głosować w wyborach

Prawo wzięcia udziału w wyborach do Rady Osiedla, ma każdy mieszkaniec Miasta, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat i co ważne, na stałe zamieszkuje obszar danego osiedla.

Jak należy głosować

Radni osiedlowi wybierani są w powszechnych, równych i bezpośrednich wyborach, w głosowaniu tajnym. Wybory odbywają się w dzień wolny od pracy (26.04.2015 r., niedziela) w godzinach od 9.00 do 18.00. 

Każdy pełnoletni mieszkaniec danego osiedla,głosuje na wybranych przez siebie kandydatów, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok ich nazwisk. Co ciekawe, w wyborach do Rad Osiedli, można zagłosować na więcej niż jednego kandydata.  W radach 15 osobowych wyborca może zagłosować na maksymalnie 8 osób, a w 21 osobowych na - 11 osób (ilość członków danej Rady Osiedla, zależna jest ilości mieszkańców osiedla). Jednak wyborca ma również możliwość zagłosować na mniejszą ilość osób niż pozwalają na to przepisy.

Do Rady Osiedla wchodzą kandydaci, którzy uzyskają największą liczbę głosów (do momentu zapełnienia wszystkich miejsc).

Co, gdzie, kiedy – najważniejsze daty

16 marca 2015 r.                 Podanie informacji o terminie i zasadach wyborów, granicach osiedli oraz sposobie zgłaszania kandydatów na radnych osiedli.

7 kwietnia 2015 r.               Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na członków do rad osiedli. Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na członków Osiedlowych Komisji Wyborczych.

8 kwietnia 2015 r.                Zatwierdzenie list kandydatów na radnych osiedli.

9 kwietnia 2015 r.                Powołanie Osiedlowych Komisji Wyborczych Miejska Komisja Wyborcza.

12 kwietnia 2015 r.            Podanie do publicznej wiadomości informacji o kandydatach do rad osiedli, siedzibach i godzinach pracy Osiedlowych Komisji Wyborczych.

19 kwietnia 2015 r.             Sporządzenie spisu wyborców.

26 kwietnia 2015 r.             Przeprowadzenie głosowania w punktach wyborczych

28 kwietnia 2015 r.             Ogłoszenie wyników wyborów.

4 maja 2015 r.                      Rozpatrzenie protestów wyborczych.

do 29 maja 2015 r.              Przeprowadzenie pierwszego zebrania Rady Osiedla oraz wybór Przewodniczącego i Zarządu.

 

Adresy lokali wyborczych dla poszczególnych osiedli:

 

 

 

Rada Osiedla

Siedziba

Adres

  1.  

Płonia, Śmierdnica, Jezierzyce

Warsztaty Terapii Zajęciowej

Ul. Przyszłości 21

  1.  

Wielgowo – Sławociesze-Zdunowo

Zespół Szkół Nr 13

Ul. Bałtycka 1a

  1.  

Kijewo

Rada Osiedla Kijewo sala parafialna

Ul. Orla 12

  1.  

Załom-Kasztanowe

Przedszkole Publiczne Nr 11

Osiedle Kasztanowe 54

  1.  

Dąbie

III Liceum Ogólnokształcące

Ul. Pomorska 150

  1.  

Słoneczne

Centrum Kształcenia Sportowego

ul. Rydla 49,

  1.  

Majowe

Gimnazjum Nr 7

Ul. Nałkowskiej 33

  1.  

Bukowe Klęskowo

Szkoła Podstawowa Nr 74

Ul. Seledynowa 50

  1.  

Zdroje

Szkoła Podstawowa Nr 65

Ul. Młodzieży Polskiej 9

  1.  

Podjuchy

Szkoła Podstawowa Nr 12

Ul. F. Szarego 12

  1.  

Żydowce – Klucz

Rada Osiedla Żydowce Klucz

Ul. Rymarska 46/1a

  1.  

Międzyodrze – Wyspa Pucka

Przychodnia Portowa sp.zoo

Ul. Energetyków 2

  1.  

Pomorzany

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 3

Ul. Orawska 1

  1.  

Gumieńce

IV Liceum Ogólnokszt.

Ul. Kingi 2

  1.  

Nowe Miasto

Szkoła Podstawowa Nr 61

Ul. 3-go
Maja
4/7

  1.  

Turzyn

Rada Osiedla Turzyn

Ul. Pocztowa 17,

  1.  

Śródmieście Zachód

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 9

Ul. Małkowskiego
 12

  1.  

Stare Miasto

Szkoła
Podstawowa
Nr
63

Ul. Grodzka
 23

  1.  

Centrum

Centrum Kształcenia Sportowego
 

ul. Mazurska
 40

  1.  

Śródmieście Północ

Zespół Szkół Ogółnokszt. Nr 7

Ul.Unisławy
 26

  1.  

Niebuszewo Bolinko

Rada Osiedla Niebuszewo Bolinko

Ul. Niemcewicza 39/2

  1.  

Świerczewo

Szkoła Podstawowa Nr 51

Ul. Jodłowa 21

  1.  

Łękno

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi

Al. Wojska Polskiego 119

  1.  

Pogodno

Gimnazjum Nr 1

ul. Reymonta
 23

  1.  

Krzekowo – Bezrzecze

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4

ul. Romera  2

  1.  

Zawadzkiego Klonowica

Szkoła Podstawowa Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi

ul. Benesza 75

  1.  

Głębokie Pilchowo

Publiczna Szkoła
Podstawowa
„Na Głębokim”

Ul. Jaworowa 41

  1.  

Arkońskie Niemierzyn

Rada Osiedla Arkońskie – Niemierzyn

Ul. Judyma 1

  1.  

Drzetowo – Grabowo

Gimnazjum Nr 8

Ul. Dubois 38/41

  1.  

Osów

Rada Osiedla Osów sala parafialna

Ul. Miodowa 36a

  1.  

Warszewo

Rada Osiedla Warszewo

Ul. Szczecińska 12

 

Niebuszewo

Szkoła Podstawowa Nr 35

Ul. Świętoborzyców 40

  1.  

Żelechowo

Szkoła Podstawowa Nr 42

Ul. Hoża 25

  1.  

Golęcino – Gocław

Szkoła Podstawowa Nr 14

Ul. Strzałowska
 27A

  1.  

Bukowo

Zespół Szkół Ogółnokszt. Nr 7  Bursa szkolna

ul. Pokoju
 48

  1.  

Stołczyn

Zespól Szkół Nr 9

ul. Dąbrówki 10

  1.  

Skolwin

Dom Kultury „Klub Skolwin

ul. Stołczyńska 163

 

Rada Osiedla w pigułce

Szczecin podzielony jest na 4 dzielnice: Śródmieście, Zachód, Prawobrzeże: Pólnoc: na terenie których działa 37 Rad Osiedli.

Dzielnica Śródmieście(Osiedla: Centrum, Drzetowo-Grabowo, Łękno, Międzyodrze Wyspa Pucka, Niebuszewo Bolinko, Nowe Miasto, Stare Miasto, Śródmieście Północ, Śródmieście Zachód, Turzyn).

Dzielnica Zachód (Osiedla: Arkońskie - Niemierzyn, Głębokie – Pilchowo, Gumieńce, Krzekowo – Bezrzecze, Osów, Pogodno, Pomorzany, Świerczewo, Zawadzkiego – Klonowica).

Dzielnica Prawobrzeże(Osiedla: Bukowe – Klęskowo, Dąbie, Kijewo, Majowe, Płonia – Śmierdnica – Jezierzyce, Podjuchy, Słoneczne, Wielgowo – Sławociesze – Zdunowo, Załom – Kasztanowe, Zdroje, Żydowce – Klucz).

Dzielnica Pólnoc (Osiedla: Bukowo, Golęcino – Gocław, Niebuszewo, Skolwin, Stołczyn, Warszewo, Żelechowa).

Urzędowo rzecz ujmując Rada Osiedla jest najniższym szczeblem samorządu terytorialnego, a po ludzku: bliżej mieszkańca demokracji już nie ma. Rada Osiedla ma wiele zadań i możliwości: pośredniczy między mieszkańcami osiedla a władzami miasta, dostarcza mieszkańcom informacji, co, jak i gdzie można załatwić, o planach i zamierzeniach władz miasta, podejmuje interwencje w interesie mieszkańców, występuje w imieniu mieszkańców z inicjatywami, propozycjami rozwiązań, działa również na rzecz zbliżania do siebie mieszkańców jako członków lokalnej wspólnoty osiedlowej i przemawiania przez nich jednym głosem we wspólnych sprawach.

W skład Rady Osiedli wchodzą osoby, wybierane przez samych mieszkańców. Są to zatem najczęściej nasi sąsiedzi, znajomi, przyjaciele, osoby nam znane nie z ekranu telewizora, ale np. ze wspólnej wywiadówki w szkole.

Budżet na inwestycje

Rady Osiedla nie tworzą własnego budżetu i nie prowadzą gospodarki finansowej, w Szczecinie jednak otrzymują od Gminy do własnej dyspozycji 150 000 zł na osiedlowe inwestycje. Pula ta będziezwiększana o 10 tysięcy złotychrocznie tak, aby w 2020 roku każda Rada Osiedla miała do wykorzystania po 200 tysięcy złotych.

Oprócz tego każda Rada Osiedla otrzymuje z budżetu miasta 20-40 tys. zł rocznie na prowadzenie swojej działalności statutowej. Wysokość tej kwoty jest uzależniona od liczby mieszkańców danego osiedla. Środki te przeznaczane są m.in. na utrzymanie siedzib, diety, telefony, jak również na organizację festynów, zawodów czy innych działań integrujących lokalną społeczność.

Kampania informacyjna

Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej UM przygotowało kampanię informacyjno promocyjną _ Mój_Szczecin – wybierz Rady Osiedli.

Celem działania jest zwiększenie zainteresowania mieszkańców działalnością Rad Osiedli w Szczecinie,  a także uzyskanie wyższej frekwencji w wyborach, wśród kandydatów i głosujących.

W ramach kampanii uruchomiono zakładkę internetową dedykowaną Radom Osiedli: www.osiedla.szczecin.pl, na której opublikowano wszystkie najważniejsze informacje dotyczące działalności Rad Osiedli, jak również szczegóły dotyczące kwietniowych wyborów.  Zaplanowano cykle materiałów informacyjnych i promocyjnych dotyczących Rad Osiedli, które będą publikowane na stronach internetowych miasta, oraz wydawnictwach własnych tym: „Zoom na Szczecin”, przygotowany zostanie materiał filmowy, zaplanowano ekspozycję na monitorach  komunikacji miejskiej, citylightach oraz wydruk plakatów i ulotek. Planowane są także dedykowane Radom Osiedli działania w mediach społecznościowych.

Więcej informacji: osiedla.szczecin.pl oraz Miejska Komisja Wyborcza, tel. (91) 422-24-36, (91) 42-45-226, (91) 43-51-182


16.03.2015