Aktualności
Połączenie SCR z TBS „Prawobrzeże”
Na najbliższą sesję rady miasta wniesiony zostanie projekt uchwały dotyczący połączenia spółek: Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego z Towarzystwem Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże”. Cel nowej spółki pozostaje aktualny. Jest to rewitalizacja centralnej części Śródmieścia wokół Placu Zamenhofa.
W uzasadnieniu do uchwały można przeczytać, że tę decyzję miały wpływ między innymi: ocena sytuacji ekonomiczno-finansowej spółek, analiza ekonomiczna kontraktów zawartych przez SCR Sp. z o.o, uwarunkowań prawnych związanych z różnymi wariantami połączenia, wpływ połączenia podmiotów na sytuację podmiotu przejmującego i przede wszystkim szeroki zakres interesów Gminy Miasto Szczecin w zakresie prowadzonej polityki mieszkaniowej.
Wybór tego wariantu połączenia jest uzasadniony z uwagi na zauważalną zgodność profilu działalności SCR Sp. z o.o. i TBS "Prawobrzeże" Sp. z o.o. TBS "Prawobrzeże" Sp. z o.o. w dłuższej perspektywie czasowej - z uwagi na brak rządowych programów mieszkaniowych wspierających finansowo budowę nowych społecznych mieszkań czynszowych dla rodzin o średnich dochodach - skoncentruje w najbliższej przyszłości swoje działania na remontach i rewitalizacji własnych zasobów mieszkaniowych oraz zarządzanych przez Spółkę nieruchomości wspólnot mieszkaniowych, wykorzystując dostępne źródła finansowania działań remontowych (premia remontowa), termomodernizacyjnych (premia termomodernizacyjna) i rewitalizacyjnych (środki z RPO WZ na kolejne lata programowania oraz pożyczki z Inicjatywy JESSICA).
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że TBS Prawobrzeże Sp. z o.o. dysponuje odpowiednim zespołem pracowników oraz doświadczeniem w trzech zasadniczych aspektach procesów rewitalizacyjnych:
1) prowadzenia kompleksowej rewitalizacji całych zespołów zabudowy miejskiej (realizacja na obszarze kwartału nr 40 z wykorzystaniem środków z RPO oraz kwartału w dzielnicy Dąbie z wykorzystaniem środków finansowych funduszu mieszkaniowego KFM);
2) współdziałania z innymi współwłaścicielami w ramach wspólnot mieszkaniowych w odniesieniu do realizacji indywidualnych projektów zarówno na lewobrzeżnej części Szczecina (np. kamienice przy ul. Kaszubskiej, Wyszyńskiego, Jagiellońskiej, Śląskiej Bogurodzicy, Grodzkiej), jak również na prawobrzeżu (np. kamienice przy ul. Szybowcowej, Emilii Gierczak, Drukarskiej, Turkusowej) z wykorzystaniem kredytów inwestycyjnych zaciąganych przez wspólnoty mieszkaniowe;
3) umiejętności pozyskiwania środków z zewnętrznych źródeł finansowania (także w ramach programów Unii Europejskiej) dla prowadzenia rewitalizacji na obszarze kwartału nr 40 (finansowanie jak wyżej), oraz projektu dotyczącego kamienicy przy ul. Śląskiej 51 z wykorzystaniem kredytów z BGK w ramach funduszu termodernizacyjnego.
TBS "Prawobrzeże" Sp. z o.o. powinna być Spółką przejmującą z uwagi na odpowiednie zaplecze organizacyjne i finansowe, a także posiadanie większych zasobów ludzkich, które zostaną uzupełnione doświadczeniem i zasobami SCR Sp. z o.o. Po połączeniu dwóch spółek oszczędności są szacowane na ok. 1 miliona rocznie.
Celem działań Gminy Miasto Szczecin jest stworzenie silnej spółki, która zapewni właściwy potencjał instytucjonalny, know-how oraz zaplecze finansowe dla prowadzenia działań o kluczowym znaczeniu dla realizacji założeń Lokalnego Programu Rewitalizacyjnego.
Wszystkie zobowiązania oraz umowy zawarte przez SCR po połączeniu z TBS Prawobrzeże zostaną zachowane, także projekt rewitalizacji kamienic realizowany przez Lorenshill Centrum Development Sp. z o.o. położonych przy ul. Śląskiej i ul. Obrońców Stalingradu. Na stronach SCR udostępniona została dokumentacja dotycząca tego projektu.
Szczecińskie Centrum Renowacyjne Sp. z o.o. zostało powołane w celu prowadzenia działań rewitalizacyjnych w obrębie śródmiejskich kwartałów. Dynamika tych działań w zasadniczym stopniu jest powiązana z możliwościami ich finansowania, determinowanymi przychodami z prywatyzacji wniesionych nieruchomości. Wysokość przychodów z wynajmu lokali mieszkalnych wniesionych do Spółki, które wchodzą w skład komunalnego zasobu mieszkaniowego, nie pozwalała na pokrycie kosztów bieżącego ich utrzymania, szczególnie w ostatnich kilku latach. Z uwagi na rosnące koszty w tym zakresie oraz obecną sytuację na rynku nieruchomości, możliwości prowadzenia przez Spółkę działań rewitalizacyjnych uległy znacznemu ograniczeniu, mimo poszukiwania innych źródeł finansowania oraz współpracy z inwestorami zewnętrznymi.
Trudna sytuacja na rynku pierwotnym oraz wtórnym lokali mieszkalnych i użytkowych pokazuje, że efektywną działalność - w tym szczególnie w zakresie renowacji i rewitalizacji komunalnego zasobu nieruchomości - są w stanie prowadzić jedynie podmioty o odpowiednio wysokim, stabilnym stanie dochodów ze sprzedaży swoich usług, posiadające znaczący potencjał organizacyjny oraz doświadczenie przy realizacji projektów z udziałem wspólnot mieszkaniowych. Przy uwzględnieniu tych okoliczności, jak i znacząco ograniczonych możliwości finansowania działań rewitalizacyjnych przez SCR Sp. z o.o., pojawiła się konieczność instytucjonalnej reorganizacji tych działań na terenie śródmiejskich kwartałów mieszkalnych.
08.07.2013