Aktualności

DPS: Można się porozumieć


Miasto Szczecin wyraża gotowość do kierowania podopiecznych do DPS przy ul. Lubomirskiego. Warunkiem jest jednak zawarcie porozumienia, które zabezpieczy interesy przyszłych mieszkańców oraz samej gminy.

W projekcie porozumienia pomiędzy Instytutem Medycznym im. Jana Pawła II, a Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie znalazł się punkt dotyczący kontroli. Nie jest on sprzeczny z zapisami ustawy o pomocy społecznej ani też żadnej innej regulacji prawnej. W związku z czym mógłby zostać umieszczony w porozumieniu zaakceptowanym przez obydwie strony. Uwagę na ten fakt zwróciło również biuro prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego w piśmie przekazanym do mediów w piątek, 27 lutego 2015 r.: „Postanowienia umowy określane są w drodze  porozumienia stron, które mają swobodę w kształtowaniu treści umowy. Ustawa o pomocy społecznej nie wskazuje zakresu regulacji, jakie powinna zawierać taka umowa, tj. nie precyzuje czy powinna zawierać ona zapisy dotyczące kontroli”.
 
Główną podstawą prawną jest tu art. 3531 Kc, który wyraża fundamentalną zasadę swobody zawierania umów - strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
 
Ponadto, brak jest przepisów powszechnie obowiązujących które zakazywałyby przyjęcie w drodze porozumienia postanowień przewidujących stosowne kompetencje kontrolne po stronie Gminy Miasto Szczecin.
 
Porozumienie musi zawierać także jasny mechanizm regulujący cenę zamawianej usługi w przyszłości.
 
W ocenie miasta porozumienie w takim brzmieniu jest możliwe i prawnie dopuszczalne.

02.03.2015