Aktualności

Zmiany w Urzędach Stanu Cywilnego


Zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego, nadanie dziecku obcobrzmiącego imienia oraz podłączenie wszystkich gmin do Systemu Rejestrów Państwowych - takie zmiany czekają mieszkańców Szczecina już od 1 marca 2015 r. Zmiany spowodowane są nowelizacją ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.

Ślub poza USC

Od 1 marca 2015 r. możliwe będzie zawarcie małżeństwa poza  Urzędem Stanu Cywilnego. W myśl nowych przepisów prawa, za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie, będą musieli wnieść opłatę dodatkową w wysokości 1000 zł (oraz opłatę za sporządzenie aktu małżeństwa w wysokości 84 zl). Zmiany w przepisach są odpowiedzią na potrzeby par, które coraz częściej zwracały się z prośbą o udzielenie ślubu poza siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego.

Nowelizacja ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, umożliwi zawieranie małżeństwa poza urzędem. Jednak musi być to miejsce, które gwarantuje nie tylko zachowanie powagi i doniosłości ceremonii, ale również bezpieczeństwo wszystkich  jej uczestników.

Para, które będzie chciała skorzystać z nowej możliwości powinna złożyć wniosek do kierownika wybranego urzędu stanu cywilnego (zawierający informację o miejscu uroczystości, jej dacie oraz godzinie) i ponieść dodatkową opłatę. Samo złożenie wniosku nie jest jednak gwarantem wyrażenia zgody na tego typu uroczystość przez kierownika USC.

Obecnie przepisy pozwalają na zawarcie małżeństwa poza urzędem, ale jedynie w szczególnych przypadkach (np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym).

Nadawanie obcobrzmiącego imienia   


Od 1 marca br. roku możliwe będzie również nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Będzie to spore udogodnienie na przykład dla małżeństw mieszanych czy też imigrantów, którzy uzyskują obywatelstwo polskie.

Wciąż jednak będzie obowiązywał przepis mówiący, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia będą także musieli pamiętać, że imię, które nadają swojemu dziecku, nie może być zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Decyzja o tym czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy należy do kierownika USC. 

System Rejestrów Państwowych – ułatwienie w obiegu dokumentów

Od 1 marca 2015 r. kierownik Urzędu Stanu Cywilnego będzie miał obowiązek prowadzenia elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw oraz zgonów, do którego będą miały dostęp wszystkie Urzędy Stanu Cywilnego w całym kraju.

Co ważne, od tego dnia, możliwe będzie odebranie tego typu dokumentu w dowolnym USC na terenie całego kraju – adres zameldowania nie będzie już zobowiązywał nas do korzystania z usług konkretnej placówki.

Jednakże na samym początku działania Systemu, obywatele muszą liczyć się z pewnymi niedogodnościami, ponieważ nie od razu rejestr będzie zawierał wszystkie dane i tym samym trzeba będzie go uzupełnić przepisując do niego stare akty. W pierwszym okresie działania, czas na oczekiwania na wydanie dokumentu dla mieszkańców danego miasta będzie wynosił 7 dni, natomiast dla osób z poza niego – 10 dni. Z czasem, baza będzie sukcesywnie uzupełniana i tym samym skróci się czas oczekiwania na poszczególne dokumenty.

Pozostałe zmiany

Dodatkowo, by ułatwić obywatelom funkcjonowanie, w świetle nowych przepisów odchodzi się również od wydawania decyzji administracyjnych. Tego typu działania zostaną zastąpione poprzez czynności w uproszczonej formie.


24.02.2015