Aktualności
Dni skandynawskie – podsumowanie
Za nami kolejna edycja Dni Skandynawskich, wydarzenia poświęconego współpracy z państwami skandynawskimi.
Tegoroczne Dni Skandynawskie obfitowały w wiele wydarzeń, począwszy od konferencji poświęconych sprawom biznesu, a kończąc na wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Wzorem roku poprzedniego gościliśmy także wiele znamienitych osób. Wśród gości znaleźli się m.in. Ambasador DaniiSteen Homel, Ambasador Szwecji Staffan Herrström, Ambasador Norwegii Karsten Klepsvik, jak również polscy i skandynawscy artyści muzyczni i filmowi.
Dni Skandynawskie oficjalnie zainaugurowano w czwartek 16 kwietnia. Podczas otwarcia w Trafostacji Sztuki rozmawiano m.in. o duńskich doświadczeniach związanych z transformacją społeczną gospodarczą. Istotnym elementem otwarcia było odnowienie porozumienia partnerskiego pomiędzy Szczecinem a duńskim miastem Esbjerg, tegorocznym partnerem Dni Skandynawskich.
Jest wiele powodów dla których Dni Skandynawskie są ważne jednak najważniejszym jest dalsze rozwijanie dobrych relacji pomiędzy Szczecinem, a państwami skandynawskimi. Mam nadzieję, że dzięki wypracowanym tu relacjom, będziemy mogli wynieść jak najwięcej dobrego.- mówił podczas otwarcia Piotr Krzystek prezydent Szczecina.
- Cieszę się, że nasze Miasto jest partnerem Szczecina, Mam nadzieję, że nasze doświadczenie pomoże w rozwoju waszego miasta. – powiedział podczas uroczystego odnowienia porozumienia partnerskiego Johnny Sotrup, Burmistrz Esbjerg.
- Dziękuję za długoletnią współpracę pomiędzy Polską a Danią. To nie tylko uczestnictwo Danii w korpusie NATO, ale również działalność z kręgu biznesu. Wiele firm duńskich działa właśnie tu, na terenie Szczecina. Dni Skandynawskie to doskonała okazja do dalszej współpracy i silniejszego zacieśniania więzi– powiedział Steen Hommel - Ambasador Królestwa Danii.
W ramach wydarzeń towarzyszących na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbył się moduł edukacyjny, podczas którego zorganizowano m.in. zajęcia i warsztaty językowo-kulturowe z języka norweskiego, szwedzkiego, duńskiego i fińskiego, wykłady i warsztaty o tradycjach i zwyczajach czy znanych miastach skandynawskich, a także - pokazy filmów, tańców i wystawę zdjęć z krajów skandynawskich.
Pierwszy dzień uzupełniły dwa interesujące wydarzenia. Pierwszym było otwarcie wystawy poświęconej twórczości Raoula Wallenberga. Wystawę otworzono na skwerze, któremu nadano imię artysty. Drugim było odsłonięcie murala stworzonego przez artystów ze Szczecina i duńskiego miasta Esbjerg.
17 kwietnia to Konferencja oraz Giełda kooperacyjna B2B odbywająca się w ramach modułu biznesowego. Podczas konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne:
• Zielone miasta – doświadczenia skandynawskie
• Skandynawistyka pomostem między światem nauki i biznesu
Oraz trzy bloki tematyczne:
• „Nowoczesne porty morskie – duński model rozwoju” - kluczowym tematem poruszanym podczas spotkania byłty projekty i inwestycje w obszarze infrastruktury portowej.
• „Zrównoważenie w gospodarce komunalnej jako wyzwanie dla nowoczesnego społeczeństwa” - kluczowym tematem poruszanym w trakcie spotkania były sprawy związane z rolą instalacji biogazowych opartych na różnego rodzaju odpadach biodegradowalnych w zrównoważonym rozwoju oraz roli sieci ciepłowniczej w tym procesie.
• „Energia i efektywność energetyczna” - kluczowym tematem poruszanym w trakcie spotkania były różne aspekty związane z efektywnością energetyczną.
Szczecin podąża w wielu przestrzeniach za państwami skandynawskimi. Mówimy tu o ekologii, rozwiązaniach służących poprawie życia mieszkańców, a także biznesie i nowoczesnych technologiach. Ważne jest inwestowanie w przyszłość.– mówił podczas konferencji biznesowej Piotr Krzystek prezydent Szczecina.
Świat się nieustannie zmienia, dlatego ważne jest aby nasza współpraca dalej się rozwijała. Uważam, że te wszystkie pomysły i idee o których dziś tu rozmawiamy powinniśmy wcielać w życie– powiedział Steen Hommel Ambasador Królestwa Danii.
Konferencję zakończyła Giełda kooperacyjna B2B oraz rejs statkiem po Odrze.
Mała Skandynawia w SP7
Występy grup tanecznych, przedstawienia, wystawa prac konkursowych związanych ze Skandynawią oraz przede wszystkim wręczenie nagród i wyróżnień dla uczniów szczecińskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Tak wyglądał piątek w Szkole Podstawowej nr 7. W konkursie udział wzięło czterystu uczniów. Przygotowali oni nie tylko rysunki, ale i rzeźby, makiety oraz modele m. in. łodzi wikingów. Wręczenie nagród poprzedziły występy taneczne szczecińskich uczniów. Po nich zaproszeni goście mogli obejrzeć popisy pozostałych dzieci, m. in. przedstawienie w języku norweskim „Trzy koziołki”.
- Cieszymy się, że jesteśmy blisko Skandynawii, bo wiele nas łączy. Bardzo wszystkim dziękuję za te prace, które tu się pojawiły. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym. To było ogromne wydarzenie dla nas, ale i dla wszystkich uczniów. – tak podsumował konkurs Piotr Krzystek prezydent Szczecina.
Nie zabrakło także przedstawicieli krajów skandynawskich. Staffan Herrstrom – Ambasador Królestwa Szwecji, był pod wrażeniem talentu młodych artystów:
- Jestem ze Szwecji i jesteśmy sąsiadami. Moje dzieci jak wy ćwiczą balet, więc wiem jak wielki wysiłek włożyłyście w przygotowania do tego występu i bardzo za to dziękuję.
Tegoroczne Dni Skandynawskie to nie tylko spotkania biznesowe. To także cały szereg wydarzeń towarzyszących.
Było muzycznie, m.in. dzięki koncertom zorganizowanym w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego MeBa. Na scenie zobaczyć i usłyszeć można było takich artystów jak Cecilia Stalin, Thomas Dybdahl, Piotra Wojtasika, Feel Free, Esbjerg Jazz Ansamble.
Odbywały się wystawy. Chętni mogli zobaczyć m.in. pojazdy skandynawskie w Muzeum Techniki i Komunikacji. Natomiast w filii bibliotecznej nr 54 (ProMedia) odbyło się otwarcie pokonkursowej wystawy prac plastycznych, które wykonali uczniowie szczecińskich szkół podstawowych. Wystawie towarzyszyło spotkanie ze Sławomirem Muziołem oraz inauguracja gry miejskiej „Szczeciński skarb Wikingów”.
Można było również wziąć udział w warsztatach. W Szczecińskim Inkubatorze Kultury trwały warsztaty pn. Kraina żywiołów. W Trafostacji Sztuki dzieci miały okazję nauczyć się cyjanotopii, czyli jednej z najstarszych metod wywoływania zdjęć. Natomiast w Studiu S-1 PR Szczecin chętni mogli spróbować swoich sił w niełatwej sztuce grania jazzu. Oprócz tego odbyły się pokazy filmów, spektakle teatralne.
Dni Skandynawskie to także sport. W niedzielę w Ogrodzie Różanym zorganizowany został Piknik Rodzinny. Odbyły się biegi dla najmłodszych oraz gry i zabawy, bieg na 10 km, Nordic walking - 5 km, a także konkursy wiedzy o krajach skandynawskich. Mieliśmy także swoich „ambasadorów” w Szwecji. W ramach Dni Skandynawskich szczecińskich klub rowerowy „Gryfus” zorganizował rajd rowerowy na trasie na trasie Szczecin-Malmo-Szczecin. Ponad 120 rowerzystów w trzy dni pokonało dystans wynoszący około 380 km.
Tegoroczne Dni Skandynawskie za nami, wywarły one pozytywne wrażenia na wszystkich jego uczestnikach. Dowodem takiej sympatii są m.in. słowa Staffana Herrstroma Ambasadora Królestwa Szwcji - „Już w środę pojechaliśmy do Szczecina na Dni Skandynawskie, które jeszcze trwają. To doskonała inicjatywa władz miasta, zwłaszcza Prezydenta Piotra Krzystka. Impreza odbyła się po raz pierwszy w zeszłym roku – wówczas skupiono się szczególnie na Szwecji i mieście partnerskim Szczecina – Malmö. Teraz na Danii i mieście Esbjerg.” Więcej: http://www.swemfa.se/2015/04/17/skwer-im-raoula-wallenberga-w-szczecinie/
W przyszłym roku Skandynawia zawita do Szczecina ponownie.
20.04.2015