Aktualności
O współpracy ze Skandynawią
W czwartek, 21 listopada rozpoczęła się w Szczecinie, międzynarodowa konferencja nt.: Przedsiębiorczość na Pomorzu Zachodnim. Języki. Ekonomia. Prawo.
Uroczyste rozpoczęcie konferencji odbyło się w sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego. Uroczystość rozpoczęcia połączona była z debatą na temat: Skandynawistyka szansą rozwoju miasta i regionu.
Skandynawistyka – studia norweskie, to nowy interdyscyplinarny kierunek studiów na szczecińskim uniwersytecie. Celem tych studiów będzie wykształcenie specjalistów, którzy wykazywać się będą bardzo dobrą znajomością języków np. norweskiego, szwedzkie, a także posiądą wiedzę, która umożliwi im lepsze poznanie kultury państw skandynawskich, ich prawa, czy też zagadnień związanych z biznesem. Dzięki tym studiom, region jak i miasto Szczecin, będzie jeszcze bardziej atrakcyjne dla inwestorów skandynawskich ponieważ będą wiedzieli, że mogą liczyć na współpracę z ludźmi, którzy znają ich metodologię pracy, ich sposób myślenia i działania.
Wiele firm skandynawskich, które już działają w Szczecinie oraz regionie, przyczynia się do tworzenia sieci wzajemnych powiązań. Przejawia się to w dobrej współpracy biznesowej czy też samorządowej. Obecność firm z kapitałem skandynawskim to wyraz zainteresowania naszą ofertą, biznesową, naukową czy też turystyczną – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina –Ten kierunek studiów to produkt niezwykle potrzebny i długo oczekiwany. Jeśli będziemy w stanie dopiąć wszystko tak, żeby nasze działania przyniosły pozytywny efekt, to z całą pewnością stworzymy przestrzeń wzajemnych powiązań, z której wszyscy będziemy mogli skorzystać w przyszłości.
Konferencja została zorganizowana po raz pierwszy, a jej charakter nosi znamiona interdyscyplinarne, ponieważ łączy trzy dziedziny: filologię, ekonomię i prawo. Myślą przewodnią tego naukowego spotkania jest pokazanie wzrastającej roli współpracy z państwami skandynawskimi. Główny nacisk został położony na język i kulturę jako podstawy komunikacji w kontaktach biznesowych oraz czynniki warunkujące rozwój współpracy ze Skandynawią.
Przez najbliższe 3 dni, pracownicy naukowi Uniwersytetu Szczecińskiego, badacze reprezentujący inne ośrodki akademickie z Polski i zagranicy oraz przedsiębiorcy – liderzy biznesu regionalnego i zagranicznego współpracującymi z firmami na Pomorzu Zachodnim, będą dyskutować nad możliwymi kierunkami współpracy z państwami skandynawskimi.
Czemu akurat Skandynawia? Kraje Skandynawskie to ważne rynki docelowe dla Szczecina, z którymi cały czas rozwija się współpraca gospodarczą. Województwo Zachodniopomorskie jest regionem Polski tradycyjnie najbardziej otwartym na współpracę z Danią, z wyjątkowo dużym udziałem inwestorów duńskich (2. pozycja), którzy łącznie stworzyli tam ponad 4 tys. miejsc pracy. Szczecin to niezwykle atrakcyjny dla inwestorów z Północy obszar, o czym świadczy ulokowanie w Mieście takich firm jak Kk-electronic, Garo, Tieto, Ammeraal Beltech, Oticon czy Coloplast.
Jednym z wyrazów promowania współpracy ze Skandynawią, stanowi bez wątpienia Nordic Cross Point. Było to wydarzenie poświęcone krajom nordyckim i współpracy polsko-skandynawskiej, skupiało się na tematyce biznesowej, edukacji i kulturze, łącząc te sfery w komplementarną całość.
W swoim założeniu konferencja stanowi pomost łączący świat nauki i biznesu, jest spotkaniem, które pozwoli wytyczyć kierunki wspólnego działania dla dobra i rozwoju Szczecina i regionu zachodniopomorskiego. Pozwoli nie tylko na spotkanie Władz Województwa Zachodniopomorskiego i Miasta Szczecin z władzami krajów skandynawskich oraz środowiskiem akademickim i biznesowym basenu Morza Bałtyckiego, lecz również na wymianę praktycznych doświadczeń i wytyczenie kierunku wspólnych działań na przyszłość. Bez wątpienia wniesie wkład w rozwój takich dziedzin jak: współpraca biznesowa, edukacja czy kultura oraz promować Szczecin gospodarczo i turystycznie w Szwecji, Danii czy Norwegii.
Konferencja potrwa do 23 listopada 2013 r.
Organizatorem konferencji jest Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Urząd Miasta przy współpracy z Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania i Wydziałem Prawa i Administracji US.
Więcej szczegółów na stronie www.wf.univ.szczecin.pl/przedsiebiorczosc
22.11.2013