Aktualności

Sposób na nowe mieszkania


Wniosek do prezydenta RP, w sprawie programu społecznych mieszkań czynszowych, był głównym tematem dyskusji, w czasie posiedzenia Komisji Gospodarki Mieszkaniowej i Przestrzennej.

W czwartek, 4 lipca, w szczecińskim magistracie, z inicjatywy Związku Miast Polskich, odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Mieszkaniowej i Przestrzennej. Wzięli w nim udział przedstawiciele Stowarzyszenia Zachodniopomorskich Tebeesów, Związku Miast Polskich, tebeesów spoza naszego regionu (m.in. Kraków), oraz Piotr Mync zastępca prezydenta Szczecina.

Tematem przewodnim spotkania, była dyskusja dotycząca wniosku, wystosowanego przez Zachodniopomorskiego Tebeesy do prezydenta RP, w sprawie przywrócenia rządowego programu wsparcia mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach (tzw. Społeczne Mieszkania Czynszowe – SMCz). Wniosek zakłada, że przy odpowiednim wsparciu do 2020 roku, powstawałoby średniorocznie około 10 000 Społecznych Mieszkań Czynszowych. Dlaczego tyle? Z przeprowadzonych badań
i obserwacji wynika, że w polityce mieszkaniowej jest bardzo duże zapotrzebowanie na mieszkania o umiarkowanych czynszach. Wskazują na to, zarówno raport Banku Światowego, dokumenty rządowe, a także dane Banku Gospodarstwa Krajowego. Szacuje się, że zapotrzebowanie na mieszkania w TBS-ach, sięga poziomu 100 000 mieszkań.

Analiza sytuacji wskazuje na duże potrzeby socjalne związane z zasiedleniem. Spotykamy się z sytuacją, w której borykamy się z dotkliwym brakiem mieszkań. Społeczne mieszkania czynszowe, są brakującym elementem polityki mieszkaniowej w naszym kraju, a ponadto wiemy, jak bardzo wysoki jest koszt 1m2 w porównaniu
do zarobków – powiedział na spotkaniu Piotr Mync zastępca prezydenta Szczecina – W porównaniu do państw Unii Europejskiej, ze szczególnym wskazaniem państw starej Unii, uzyskujemy klarowny obraz, tego, że jesteśmy w tyle, jeśli chodzi
o mieszkalnictwo. Powinniśmy zatem spojrzeć na doświadczenia naszych kolegów
z państw starej Unii, aby udało się nam wspólnie rozwiązać ten problem, mamy
do tego potencjał – dodał Piotr Mync.

Z programu mogłyby np. skorzystać osoby młode, dla których niskie ryzyko najmu mieszkania, szczególnie w dobie niepewności zatrudnienia jest o wiele bardziej interesującą opcją, niż zaciąganie kredytu na długie lata. Program Społecznych Mieszkań Czynszowych byłby programem dopłatowym, finansowanym z budżetu państwa a obsługiwanym przez Fundusz Dopłat, istniejący już w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przedstawiony program, jest bardzo interesującą propozycją na rozwój mieszkalnictwa w Polsce – powiedział Andrzej Porawski Dyrektor Biura Związku Miast Polskich – Powinniśmy dążyć do tego aby, aby uzyskać wsparcie dla tego programu. Moglibyśmy spróbować to zrobić, korzystając z trzech dróg. Szukając wsparcia ze strony prezydenta RP, zwracając się do Senatu, a także wykorzystać Związek Miast Polskich, z uwzględnieniem linii samorządowej i przy udziale prezydentów miast – dodał Andrzej Porawski – takie działania powinny przynieść oczekiwany rezultat.


05.07.2013