Aktualności
Ogłoszenie laureata Nagrody Pomerania Nostra 2013
Co dwa lata przyznawana jest polsko-niemiecka Nagroda Pomerania Nostra. Informacje na temat tegorocznego laureata zostaną przekazane w dniu 15 października 2013 podczas konferencji prasowej.
Zgodnie z filozofią fundatorów w tym roku uhonorowana zostanie osobistość, która w dziedzinie kultury i sztuki zasłużyła się w szczególny sposób dla tworzenia polsko-niemieckiego dialogu.
W celu zaprezentowania laureata 2013 w dniu 15 października o godzinie 14.00 fundatorzy nagrody zapraszają do greifswaldzkiego ratusza, sala „Senacka”:
- Krzysztof Soska: Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- prof. dr hab. Edward Wlodarczyk: rektor Uniwersytetu Szczecińskiego
- Tomasz Kowalczyk: prezes, redaktor naczelny Kuriera Szczecińskiego
- dr Arthur König: nadburmistrz Miasta Uniwersyteckiego i Hanzeatyckiego Greifswald
- prof. dr Johanna Eleonore Weber: rektor Uniwersytetu im. Ernsta-Moritza-Arndta w Greifswaldzie
- dr Frank Wilhelm: reporter naczelny Nordkuriera
Nagroda Pomerania Nostra zostanie wręczona w piątek, tj. 22 listopada 2013, o godz. 11.00 w Pomorskim Muzeum Krajowym, Rakower Straße 9, 17489 Greifswald.
Nagroda „Pomerania Nostra“
Nagroda „Pomerania Nostra“ została powołana do życia w 2003 roku przez Uniwersytet Greifswaldzki i Szczeciński oraz redakcje dwóch gazet codziennych „Nordkuriera” (Neubrandenburg) i „Kuriera Szczecińskiego” (Szczecin). Miasta Greifswald i Szczecin dołączyły do grona fundatorów w 2009 roku. Nagrodą honorowane są osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego w jednej z dziedzin: sztuce, nauce, polityce, gospodarce i tym samym wspierają tworzenie polsko-niemieckiego porozumienia. Nagroda dotowana jest w wysokości 3000 Euro. Wręczanie nagrody odbywa się wymiennie w Polsce i Niemczech.
Dotychczasowi laureaci
2003 (Szczecin): prof. Berthold Beitz – doktor i senator honorowy Uniwersytetu w Greifswaldzie, przewodniczący Fundacji Alfried Krupp von Bohlen i Halbach. Laureat otrzymał nagrodę za swoje zaangażowanie w budowaniu porozumienia między narodami, a także niemiecko-izraelskiego i polsko-niemieckiego pojednania.
2005 (Greifswald): prof. Krzysztof Skubiszewski – były polski minister spraw zagranicznych i prawnik doprowadził na dwa tygodnie przed pierwszymi ogólnoniemieckimi wyborami do Bundestagu w dniu 2 grudnia 1990 roku do zawarcia bardzo ważnego dla Polski i Niemiec polsko-niemieckiego traktatu granicznego.
2007 (Szczecin): prof. Janina Jasnowska i prof. Michael Succow - obie osobistości zostały nagrodzone za założenie Polsko-Niemieckiego Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry.
2009 (Greifswald): prof. dr Władysław Filipowiak – były dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie w swojej pracy zajął się tematem transgranicznego spojrzenia na pomorską historię i teraźniejszość. Pod jego kierownictwem muzeum poszerzyło swoją kolekcję o niemieckie dziedzictwo Pomorza.
2011 (Szczecin): Greifswaldzkie Stowarzyszenie polenmARkT – stowarzyszenie co roku w listopadzie organizuje w Greifswaldzie największy poza granicami Polski festiwal kultury „polenmARkT“. Kulturalne wydarzenia mają na celu zniesienie stereotypów po obu stronach granicy.
14.10.2013