Aktualności
Rozmawiano o przyszłości SOSW
Szersza oferta kształcenia integracyjnego, niż demograficzny, to powody malejącej liczby uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. O zmieniającej się rzeczywistość oświatowej i potrzebach edukacyjnych, rozmawiano podczas spotkań z rodzicami i gronem pedagogicznym Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 4 w Szczecinie. Rozmawiano także o planach zakończenia pracy placówki w 2014 r.
W Szczecinie w ostatnich latach zauważa się znaczący spadek liczby uczniów w szkołach specjalnych kształcących dzieci z upośledzeniem umysłowym. Tylko od roku szkolnego 2009/2010 do 2012/2013 liczba uczniów spadła z 673 do 588 (wg. danych SIO na dzień 30.września danego roku szkolnego). Różnica, wynosząca 85 uczniów, to wielkość porównywalna z liczebnością jednej placówki kształcenia specjalnego.
Zmniejszająca się liczba uczniów niepełnosprawnych jest związana nie tylko z postępem, jaki dokonał się w zakresie możliwości zapobiegania, diagnozowania, leczenia i rehabilitacji wielu zaburzeń rozwojowych, a także niżem demograficznym. Mniejsza liczba uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim w szkołach specjalnych, spowodowana jest także szerszą ofertą kształcenia integracyjnego, powstawanie klas integracyjnych w szkołach ogólnodostępnych. Wpływ na to mają również założenia reformy kształcenia specjalnego, zmierzające do tzw. edukacji włączającej w szkołach ogólnodostępnych.
W związku, z powyższymi faktami, przygotowany został projekt uchwały Rady Miasta Szczecin w sprawie zamiaru likwidacji z dniem 31 sierpnia 2014 r. Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 4 w Szczecinie oraz szkół wchodzących w jego skład.
Do czasu zakończenia pracy placówki, dzieci będą miały zapewnioną możliwość ukończenia nauki – w tym samym miejscu i pod opieką dotychczasowych nauczycieli i wychowawców – gdyż jest to, najlepsze rozwiązanie dla dobra uczniów.
Gronu pedagogicznemu przedstawiono program osłonowy. Wydział Oświaty będzie prosić dyrektorów szkół o zatrudnianie nauczycieli SOSW nr 4 do realizacji nauczania indywidualnego, zajęć organizowanych w trakcie roku szkolnego.
Zostanie zawarte porozumienie dot. użyczenia wolnych (w osobnym skrzydle) pomieszczeń SOSW nr 4 na potrzeby poszerzenia oferty internatu ZCEMiP. W wyniku porozumienia zatrudnienie znajdą wychowawcy SOSW nr 4.
Zwiększenie liczby klas integracyjnych. Tam, uczniowie z różnymi niepełnosprawnościami, zgodnie z zaleceniami orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, będą mogli uczyć się w środowisku bliskim ich miejscu zamieszkania, w otoczeniu pełnosprawnych rówieśników. Jest to zgodne z polityką państwa promującą tzw. edukację włączającą oraz wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodziców.
Po zakończeniu procesu likwidacji SOSW nr 4 - w 2014 r. - nieruchomość przy ul. Pokoju 48 pozostanie w zasobach oświatowych.
Zakończenie funkcjonowania SOSW nr 4 nie spowoduje utraty oferty edukacyjnej dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim.
W Szczecinie oprócz SOSW nr 4 zbliżoną ofertę kształcenia posiadają także:
-
Zespół Szkół Specjalnych nr 9 przy ul. Letniskowej 1 (szkoła podstawowa specjalna
i gimnazjum specjalne – obie prowadzące oddziały dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz oddziały dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym), - Zespół Szkół Specjalnych nr 10 przy ul. Jagiellońskiej 61 (szkoła podstawowa specjalna – prowadząca oddziały dla uczniów z autyzmem i upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, gimnazjum specjalne –prowadzące oddziały dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim),
- Zespół Szkół Specjalnych nr 12 przy ul. Wielkopolskiej 14 (szkoła podstawowa specjalna – prowadząca oddziały dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz oddziały dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, gimnazjum specjalne – prowadzące oddziały dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym).
Wszystkie te placówki dysponują wolnymi miejscami.
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 4 w Szczecinie (SOSW nr 4) jest placówką prowadzoną dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, które z powodu tej niepełnosprawności nie mogą uczęszczać do szkoły w miejscu zamieszkania. Uczniowie zamieszkali poza Szczecinem są zakwaterowani w grupach wychowawczych Ośrodka (dawny internat), ponadto w skład Ośrodka wchodzą: szkoła podstawowa specjalna oraz gimnazjum specjalne, których uczniami mogą być również dzieci i młodzież zamieszkałe na terenie Miasta Szczecin.
Nieruchomość zajmowana przez SOSW nr 4 przy ul. Pokoju 48, jest własnością Gminy Miasto Szczecin i po zakończeniu funkcjonowania placówki pozostanie w jej zasobach.
W roku szkolnym 2012/2013 organizacja SOSW nr 4 obejmuje 3 oddziały szkolne i 1 grupę wychowawczą:
- 1 oddział na poziomie kl. VI szkoły podstawowej liczący 5 uczniów (stan na dzień 28.05.2013r.),
- 2 oddziały gimnazjum liczące: 7 uczniów kl. II i 12 uczniów kl. III (stan na dzień 28.05.2013r.),
- 1 grupa wychowawcza licząca 12 wychowanków (stan na dzień 28.05.2013r.).
W kolejnym roku szkolnym – 2013/2014, po odejściu uczniów aktualnych klas najstarszych (kl. VI szkoły podstawowej i kl. III gimnazjum) w Ośrodku pozostaną do ukończenia nauki (do 31.08.2014r.) tylko uczniowie III klasy gimnazjum (obecna kl. II).
Konsekwencją sukcesywnie zmniejszającej się liczby uczniów i oddziałów w placówce, był spadek zatrudnienia pracowników pedagogicznych oraz administracyjno – obsługowych.
W roku szkolnym 2012/2013 (stan wg aneksu nr 10 do arkusza organizacyjnego z dnia 26.04.2013r.) – w celu organizacji kształcenia, wychowania i opieki dla 25 uczniów – w placówce zatrudnionych jest 29 nauczycieli realizujących 21,09 etatu – w tym 15 niepełnozatrudnionych (7,03 etatu). Obsługę niepedagogiczną zapewnia natomiast 11 pracowników administracji i obsługi w ramach 8,5 etatu (w tym 5 niepełnozatrudnionych – 2,5 etatu). Natomiast w roku szkolnym 2013/2014 (stan według arkusza organizacji pracy placówki w roku szkolnym 2013/2014 zatwierdzonego dnia 24.05.2013 r.) – w celu organizacji kształcenia, wychowania i opieki dla 7 uczniów klasy III gimnazjum – w placówce planuje się zatrudnienie 20 nauczycieli realizujących 8,52 etatu – w tym 16 niepełnozatrudnionych (4,5 etatu), a obsługę niepedagogiczną zapewni 7 pracowników administracji i obsługi w ramach 5,5 etatu (w tym 2 niepełnozatrudnionych – 1,5 etatu).
01.07.2013