Aktualności

Sesja Rady Miasta


Transmisja z przebiegu sesji Rady Miasta

 

Procedowany porządek sesji

Rada Miasta VI Kadencji
Sesje Rady Miasta Szczecin VI Kadencji

 

15 lipca br. odbyła się XXXII zwyczajna sesja Rady Miasta. W toku obrad podjęto następujące uchwały:

- w sprawie wyrażenia zgody na połączenie Spółek poprzez przejęcie Spółki Szczecińskie Centrum Renowacyjne Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie przez Spółkę Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie.

Wybór tego wariantu połączenia jest uzasadniony z uwagi na zauważalną zgodność profilu działalności SCR Sp. z o.o. i TBS "Prawobrzeże" Sp. z o.o. TBS "Prawobrzeże" Sp. z o.o. w dłuższej perspektywie czasowej - z uwagi na brak rządowych programów mieszkaniowych wspierających finansowo budowę nowych społecznych mieszkań czynszowych dla rodzin o średnich dochodach - skoncentruje w najbliższej przyszłości swoje działania na remontach i rewitalizacji własnych zasobów mieszkaniowych oraz zarządzanych przez Spółkę nieruchomości wspólnot mieszkaniowych, wykorzystując dostępne źródła finansowania działań remontowych (premia remontowa), termomodernizacyjnych (premia termomodernizacyjna) i rewitalizacyjnych (środki z RPO WZ na kolejne lata programowania oraz pożyczki z Inicjatywy JESSICA).

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że TBS Prawobrzeże Sp. z o.o. dysponuje odpowiednim zespołem pracowników oraz doświadczeniem w trzech zasadniczych aspektach procesów rewitalizacyjnych:

1) prowadzenia kompleksowej rewitalizacji całych zespołów zabudowy miejskiej (realizacja na obszarze kwartału nr 40 z wykorzystaniem środków z RPO oraz kwartału w dzielnicy Dąbie z wykorzystaniem środków finansowych funduszu mieszkaniowego KFM);

2) współdziałania z innymi współwłaścicielami w ramach wspólnot mieszkaniowych w odniesieniu do realizacji indywidualnych projektów zarówno na lewobrzeżnej części Szczecina (np. kamienice przy ul. Kaszubskiej, Wyszyńskiego, Jagiellońskiej, Śląskiej Bogurodzicy, Grodzkiej), jak również na prawobrzeżu (np. kamienice przy ul. Szybowcowej, Emilii Gierczak, Drukarskiej, Turkusowej) z wykorzystaniem kredytów inwestycyjnych zaciąganych przez wspólnoty mieszkaniowe;

3) umiejętności pozyskiwania środków z zewnętrznych źródeł finansowania (także w ramach programów Unii Europejskiej) dla prowadzenia rewitalizacji na obszarze kwartału nr 40 (finansowanie jak wyżej), oraz projektu dotyczącego kamienicy przy ul. Śląskiej 51 z wykorzystaniem kredytów z BGK w ramach funduszu termodernizacyjnego.

Celem działań Gminy Miasto Szczecin jest stworzenie silnej spółki, która zapewni właściwy potencjał instytucjonalny, know-how oraz zaplecze finansowe dla prowadzenia działań o kluczowym znaczeniu dla realizacji założeń Lokalnego Programu Rewitalizacyjnego.

- w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie w rejonie ul. Gryfińskiej, stanowiącej działkę nr 35/3 z obrębu 4039.

Powierzchnia działki przy ul. Gryfińskiej to 7846 m2 , w planie miejscowym przeznaczona jest pod zabudowę usługową, produkcyjną i magazyny. Dopuszczalny zakres usług:

- nieuciążliwe rzemiosło usługowe i artystyczne,

- nieuciążliwa działalność usługowo-produkcyjna,

- usługi hotelowe,

- administracja i obsługa biznesu,

- handel detaliczny lub hurtowy w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży nie

przekraczającej 400 m2

- odesłano do wnioskodawcy projekty, dotyczące miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego: Zawadzkiego-Klonowica 4” i „Śródmieście Północ - Centrum-Wyzwolenia” „Gumieńce- Południowa – rz. Bukowa 2”, Dąbie plaża 3” oraz „Pomorzany - Dunikowskiego”.

- w sprawie przekazania Radzie Osiedla Bukowe Klęskowo zadania utrzymania i bieżącej konserwacji zagospodarowanego na cele rekreacyjne gruntu komunalnego w Parku Leśnym Klęskowo i terenu byłego cmentarza przy ul. Smutnej

Rada Osiedla Bukowe Klęskowo w latach 2008-2011, za zgodą Zakładu Usług Komunalnych zagospodarowała część działki w Parku Leśnym Klęskowo na plac zabaw i siłownię. W 2012 r. Zakład Usług Komunalnych, na wniosek Rady Osiedla Bukowe Klęskowo wykonał renowację Cmentarza ewangelickiego przy ul. Smutnej.

Rada wystąpiła do Rady Miasta Szczecin z wnioskami o przekazanie wykonanych zadań

Pielęgnacja drzewostanu na ww. terenie pozostaje w gestii Zakładu Usług Komunalnych.

Koszt realizacji obu zadań wyniesie 10 tys. zł w 2013 r., a począwszy od 2014 r., 15 tys. zł rocznie i sfinansowany zostanie ze środków Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, na podstawie odrębnego porozumienia. Wydzielenie ww. kwoty w budżecie miasta zadeklarował Zastępca Prezydenta Miasta..Operatorem utrzymującym porządek i dbającym o odpowiedni stan techniczny urządzeń na placu zabaw będzie Rada Osiedla Bukowe Klęskowo.

- w sprawie nadania nazwy urzędowej ulicy

Z wnioskiem o nadanie imienia ulicy „BOROWIKOWA” wystąpił mieszkaniec Miasta Szczecina, droga jest własnością miasta. Nazwa ulicy otrzymała pozytywną opinię Rady Osiedla Płonia, Śmerdnica, Jezierzyce.

Projekt: 197/3 W sprawie zamiaru likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego nr 4 przy ul. Pokoju 48 w Szczecinie oraz szkół wchodzących w jego skład – zdjęto z porządku obrad.

W Szczecinie w ostatnich latach zauważa się znaczący spadek liczby uczniów w szkołach specjalnych kształcących dzieci z upośledzeniem umysłowym. Tylko od roku szkolnego 2009/2010 do 2012/2013 liczba uczniów spadła z 673 do 588 (wg. danych SIO na dzień 30.września danego roku szkolnego). Różnica, wynosząca 85 uczniów, to wielkość porównywalna z liczebnością jednej placówki kształcenia specjalnego.

Zmniejszająca się liczba uczniów niepełnosprawnych jest związana nie tylko z postępem, jaki dokonał się w zakresie możliwości zapobiegania, diagnozowania, leczenia i rehabilitacji wielu zaburzeń rozwojowych, a także niżem demograficznym. Mniejsza liczba uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim we wszystkich szczecińskich szkołach specjalnych, spowodowana jest także szerszą ofertą kształcenia integracyjnego oraz założeniami reformy kształcenia specjalnego zmierzającymi do tzw. edukacji włączającej w szkołach ogólnodostępnych

W związku, z powyższymi faktami, przygotowany został projekt uchwały Rady Miasta Szczecin w sprawie zamiaru likwidacji z dniem 31 sierpnia 2014 r. Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 4 w Szczecinie oraz szkół wchodzących w jego skład. Do czasu zakończenia pracy placówki, dzieci będą miały zapewnioną możliwość ukończenia nauki w klasie III gimnazjum – w tym samym miejscu i pod opieką dotychczasowych nauczycieli i wychowawców – gdyż jest to, najlepsze rozwiązanie dla dobra uczniów.  Gronu pedagogicznemu przedstawiono program osłonowy.

Wydział Oświaty będzie prosić dyrektorów szkół o zatrudnianie nauczycieli SOSW nr 4 do realizacji nauczania indywidualnego, zajęć organizowanych w trakcie roku szkolnego. Zostanie zawarte porozumienie dot. użyczenia wolnych (w osobnym skrzydle) pomieszczeń SOSW nr 4 na potrzeby poszerzenia oferty internatu ZCEMiP. W wyniku porozumienia zatrudnienie znajdą wychowawcy SOSW nr 4.  Zwiększenie liczby oddziałów integracyjnych, w których uczniowie z różnymi niepełnosprawnościami, zgodnie z zaleceniami orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, będą mogli uczyć się w środowisku bliskim ich miejscu zamieszkania, w otoczeniu pełnosprawnych rówieśników. Jest to zgodne z polityką państwa promującą tzw. edukację włączającą oraz wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodziców.

Pracownicy tracący pracę będą mogli skorzystać z ofert pracy zamieszczanych na stronach Biuletynu Informacji Publicznej.

Po zakończeniu procesu likwidacji SOSW nr 4 - w 2014 r. - nieruchomość przy ul. Pokoju 48 pozostanie w zasobach oświatowych. Zakończenie funkcjonowania SOSW nr 4 nie spowoduje utraty oferty edukacyjnej dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim.  W Szczecinie oprócz SOSW nr 4 zbliżoną ofertę kształcenia posiadają także:

· Zespół Szkół Specjalnych nr 9 przy ul. Letniskowej 1 (szkoła podstawowa specjalna
i gimnazjum specjalne – obie prowadzące oddziały dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz oddziały dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym),

· Zespół Szkół Specjalnych nr 10 przy ul. Jagiellońskiej 61 (szkoła podstawowa specjalna – prowadząca oddziały dla uczniów z autyzmem i upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, gimnazjum specjalne –prowadzące oddziały dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim),

· Zespół Szkół Specjalnych nr 12 przy ul. Wielkopolskiej 14 (szkoła podstawowa specjalna – prowadząca oddziały dla uczniów z upośledzeniem umysłowym

w stopniu lekkim oraz oddziały dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, gimnazjum specjalne – prowadzące oddziały dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym).

Wszystkie te placówki dysponują wolnymi miejscami.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 4 w Szczecinie (SOSW nr 4) jest placówką prowadzoną dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, które z powodu tej niepełnosprawności nie mogą uczęszczać do szkoły w miejscu zamieszkania. Uczniowie zamieszkali poza Szczecinem są zakwaterowani w grupach wychowawczych Ośrodka (dawny internat), ponadto w skład Ośrodka wchodzą: szkoła podstawowa specjalna oraz gimnazjum specjalne, których uczniami mogą być również dzieci i młodzież zamieszkałe na terenie Miasta Szczecin.  Nieruchomość zajmowana przez SOSW nr 4 przy ul. Pokoju 48, jest własnością Gminy Miasto Szczecin i po zakończeniu funkcjonowania placówki pozostanie w jej zasobach.

W roku szkolnym 2012/2013 organizacja SOSW nr 4 obejmuje 3 oddziały szkolne i 1 grupę wychowawczą:

· 1 oddział na poziomie kl. VI szkoły podstawowej liczący 5 uczniów (stan na dzień 28.05.2013r.),

· 2 oddziały gimnazjum liczące: 7 uczniów kl. II i 12 uczniów kl. III (stan na dzień 28.05.2013r.),

· 1 grupa wychowawcza licząca 12 wychowanków (stan na dzień 28.05.2013r.).

W kolejnym roku szkolnym – 2013/2014, po odejściu uczniów aktualnych klas najstarszych (kl. VI szkoły podstawowej i kl. III gimnazjum) w Ośrodku pozostaną do ukończenia nauki (do 31.08.2014r.) tylko uczniowie III klasy gimnazjum (obecna kl. II).

Konsekwencją sukcesywnie zmniejszającej się liczby uczniów i oddziałów w placówce, był spadek zatrudnienia pracowników pedagogicznych oraz administracyjno – obsługowych.

W roku szkolnym 2012/2013 (stan wg aneksu nr 10 do arkusza organizacyjnego z dnia 26.04.2013r.) – w celu organizacji kształcenia, wychowania i opieki dla 25 uczniów – w placówce zatrudnionych jest 29 nauczycieli realizujących 21,09 etatu – w tym 15 niepełnozatrudnionych (7,03 etatu). Obsługę niepedagogiczną zapewnia natomiast 11 pracowników administracji i obsługi w ramach 8,5 etatu (w tym 5 niepełnozatrudnionych – 2,5 etatu). Natomiast w roku szkolnym 2013/2014 (stan według arkusza organizacji pracy placówki w roku szkolnym 2013/2014 zatwierdzonego dnia 24.05.2013 r.) – w celu organizacji kształcenia, wychowania i opieki dla 7 uczniów klasy III gimnazjum – w placówce planuje się zatrudnienie 20 nauczycieli realizujących 8,52 etatu –
w tym 16 niepełnozatrudnionych (4,5 etatu), a obsługę niepedagogiczną zapewni 7 pracowników administracji i obsługi w ramach 5,5 etatu (w tym 2 niepełnozatrudnionych
– 1,5 etatu).

- zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia na terenie miasta Szczecin programu SZCZECIN PRZYJAZNY RODZINIE oraz o zmianie innych uchwał.

Zmiany do uchwały wynikają z potrzeby zapewnienia bezpłatnego dostępu do podręczników szkolnych oraz zeszytów ćwiczeń uczniom szkół podstawowych z rodzin posiadających troje lub więcej dzieci. Dzięki zmianie podręczniki będą dostępne również dla uczniów z klas 1-3 , którzy byli pozbawieni tego dostępu ze względu na integralność podręczników i ćwiczeń w nauczaniu wczesnoszkolnym. Wprowadza się również zniżkę na bilety elektroniczne okresowe miesięczne i trzymiesięczne dla rodziców posiadających Szczecińską Kartę Rodzinną. Zmiany są również podyktowane koniecznością uszczegółowienia kwestii wyboru członków Kapituły przyznającej certyfikat Miejsca Przyjaznego Rodzinie oraz formy przystąpienia gmin ościennych do programu Szczecin Przyjazny Rodzinie

- Podwyższenie kapitału zakładowego spółki "Szczeciński Fundusz Pożyczkowy".

Podwyższenie kapitału pozwoli na sfinansowanie następnych pożyczek przeznaczonych na remonty elewacji, dachów i prześwitów bramowych oraz wykonywanie pionowych izolacji przeciw wilgotnościowych. Pożyczki udzielane są wspólnotom mieszkaniowym, których budynki zlokalizowane w przeważającym stopniu w śródmieściu Szczecina i cechują się wysokimi walorami architektonicznymi. Warunki pożyczek przez SFP są atrakcyjne i stanowią konkurencję do ofert banków komercyjnych.

Uchwały dotyczące:

- Zmian budżetu i zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2013 rok. Link: http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/files/49941D285F434B038456C8D0F6301564/projekt_196.pdf

- zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin na lata 2013 – 2045 Link: http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/files/3905E8FF72CC407B86193713F30A473A/projekt_195.pdf

- zmiany Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina 2013-2017. Link: http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBI
 

 

 

 

.

 

 

 

 

 


15.07.2013