Aktualności
Komentarz prezydenta Mariusza Kądziołki do wystąpienia radnej Małgorzaty Jacyny Witt
Komentarz Prezydenta Mariusza Kądziołki oraz stanowisko ZBiLK po konferencji Radnej Małgorzaty Jacyny-Witt ws. nowej polityki mieszkaniowej Szczecina.
Komentarz prezydenta Mariusza Kądziołki do wystąpienia radnej Małgorzaty Jacyny Witt:
"Pani radna była w zespole, który przygotowywał założenia nowej polityki mieszkaniowej dla Szczecina. Nigdy formalnie z niego nie zrezygnowała. Uczestniczyła tylko w jednym z kilkunastu spotkań i nie przedstawiała żadnej konkretnej propozycji. Uważam, że jest to niepoważne i nieodpowiedzialne zachowanie. Przyjmuję każdą krytykę i staram się z niej wyciągać wnioski. Niestety krytykanctwo i politykierstwo ze strony radnej to myślenie wyłącznie o sobie i swoim interesie, a nie o mieszkańcach Szczecina".
Stanowisko ZBiLK:
1. Mieszkanie „za remont” a obniżka czynszów
Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych do 22 października 2012 roku przyjmował wnioski chętnych do wynajęcia mieszkania. Wnioskodawcy sami decydowali się, czy chcą starać się o mieszkanie „za remont”, lokal dla gospodarstw domowych o niskich dochodach czy mieszkanie z zasobów TBS. Warunkiem otrzymania mieszkania „za remont” będzie podpisanie ze ZBiLK umowy o wykonanie prac remontowych, w której przyszły najemca zobowiąże się do wykonania remontu w minimalnym, niezbędnym zakresie. Dopiero po wykonaniu remontu osoba ta podpisze umowę najmu. W umowie o wykonanie prac remontowych opisane będą warunki przyjęcia mieszkania i – finalnie – zwarcia umowy najmu. Każdy z przyszłych najemców będzie znał zasady wynajęcia takiego mieszkania. Prócz tego, zgodnie z Pani pytaniem, po zawarciu umowy najmu najemca będzie mógł ubiegać się o obniżkę czynszu (zgodnie z obowiązującymi kryteriami).
Polityka mieszkaniowa Szczecina ulega zmianom. Obecnie rozważane jest takie dostosowanie przepisów określających zasady polityki czynszowej w mieszkaniach „za remont”, które będą korzystniejsze dla przyszłych najemców. Z pewnością informacje na ten temat przedstawione zostaną przyszłym najemcom jeszcze przed podpisaniem umowy.
2. Obniżki czynszów – statystyki
Każdy z najemców mógł złożyć wniosek, kryteria były znane. Wniosków o udzielenie obniżki czynszów w mieszkaniach komunalnych do ZBiLK, Szczecińskiego TBS, TBS Prawobrzeże i SCR wpłynęło łącznie: 2486
Udzielono obniżek czynszu: 1539 to jest ok. 60 proc ze wszystkich złożonych wniosków
W tym:
40% - 1253
30% - 220
15% - 66
Odmów (z powodu, zaległości, brak umowy najmu na cza nieoznaczony, przekroczenie powierzchni mieszkalnej, brak wymaganych dokumentów potwierdzających dochody, wycofanie wniosku przez wnioskodawcę): 517
Oczekujących na uzupełnienie dokumentów brakujących we wniosku: 260
W trakcie rozpatrywania:170
Dodam, że najemców z umową najmu na czas nieoznaczony w budynkach ZBiLK jest 11 368. Biorąc pod uwagę kryterium metrażowe uprawnionych do wystąpienia o udzielenie obniżki czynszów jest 9 601, a więc 84%. Statystyka ta nie uwzględnia osób niespełniających pozostałych kryteriów (np. dochodowego).
System obniżek czynszu w Szczecinie w porównaniu z innymi miastami Polski jest korzystny:
|
SZCZECIN |
WROCŁAW |
KRAKÓW |
BYDGOSZCZ |
Gospodarstwo 1‑osobowe |
280% najniższej emerytury (obniżka 15%) |
150% najniższej emerytury (obniżka 20%) |
225% najniższej emerytury (obniżka 20%) |
175% najniższej emerytury (obniżka 20%) |
Gospodarstwo wieloosobowe |
200% najniższej emerytury (obniżka 15%) |
100% najniższej emerytury (obniżka 20%) |
175% najniższej emerytury (obniżka 15%) |
125% najniższej emerytury (obniżka 20%) |
3. Kryterium rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy
Zgodnie z zapisem Uchwały Rady Miasta Szczecin Nr XXIII/663/12 zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasto Szczecin na lata 2010-2015, brzmiącym: „W przypadku osoby bezrobotnej, wymagany jest dokument potwierdzający zarejestrowanie w Powiatowym Urzędzie Pracy. Obniżka nie przysługuje osobie bezrobotnej, która odmówiła przyjęcia proponowanej oferty pracy”.
Zapis ten wymaga weryfikowania, czy osoba niepracująca stara się podjąć pracę (poprzez rejestrację w PUP). Obniżka czynszu to narzędzie polityki mieszkaniowej mające pomóc osobom w najtrudniejszej sytuacji materialnej w zapłacie czynszu za lokal komunalny, a więc także osobom bezrobotnym, jednakże tylko w przypadku, gdy osoby te chcą polepszyć swoją sytuację materialną poprzez podjęcie pracy. Osobie niepracującej, która nie jest zainteresowana podjęciem pracy, nie zarejestrowała się w Urzędzie Pracy, zgodnie z uchwałą obniżka czynszu nie przysługuje.
4. Zarzut „blokowania” kolejki mieszkaniowej
Tzw. „kolejka mieszkaniowa” nie jest blokowana. Po weryfikacji wniosków (z ok. 16 tysięcy oczekujących pozostało ok. 5300 osób) ogłoszone zostały wstępne projekty wykazów osób zakwalifikowanych do wynajęcia lokalu. Po złożeniu i rozpatrzeniu odwołań od punktacji upubliczniona zostanie (prawdopodobnie w lipcu br.) lista osób, która będzie mogła zawrzeć umowę najmu lokalu. Liczba osób zamieszczonych w wykazie równa będzie liczbie mieszkań przeznaczonych do wynajęcia. W lipcu zatem rozpocznie się zasiedlanie gotowych lokali i potrwa najpewniej kilka miesięcy. Opisywana procedura obrazuje przebieg zaplanowanej zgodnie z nową polityką mieszkaniową Szczecina sprawniejszych działań w sferze mieszkaniowej. Ideą zmian jest przydział mieszkań nie ze względu na „pierwszeństwo złożenia wniosku”, ale mając na uwadze rzeczywiste potrzeby wnioskodawców – osoba, która złożyła wniosek kilka lat temu nie musi być (choć oczywiście może) – zgodnie z myślą uchwały – bardziej potrzebująca, aniżeli ta, która wniosek złożyła kilka miesięcy temu. Jednakże załącznik do uchwały przewiduje także dodatkowe punkty za oczekiwanie w „starej kolejce”.
Zapis uchwały XVIII/507/12 Rady Miasta Szczecin w sprawie zasad wynajmowania lokali oraz pomieszczeń tymczasowych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Szczecin mówi, że nabór wniosków odbywać się będzie nie rzadziej niż co 2 lata. Innymi słowy, do końca czerwca 2014 muszą zostać przyjęte nowe wnioski, a więc po ogłoszeniu ostatecznego wykazu (czyli w lipcu) ZBiLK poinformuje, kiedy rozpocznie się nabór nowych wniosków (zakończyć się musi najpóźniej do końca czerwca 2014).
Taki system pozwoli na aktualną analizę potrzeb mieszkaniowych wnioskodawców i regularne zasiedlanie mieszkań zgodnie z wnioskami.
15.04.2013