Aktualności

Od 1 lipca Ecozmiany


W poniedziałek ( 1 lipca) w całej Polsce wchodzi w życie nowy system gospodarowania odpadami.

Przypomnijmy, zasadnicza zmiana to:
- gmina przejmuje obowiązek odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkałych .
- realizować go będzie poprzez zlecenie usługi specjalistycznym firmom wybranym w drodze przetargu.
- właściciele nieruchomości wnosić będą na rzecz gminy opłatę za gospodarowanie odpadami a gmina rozliczać się będzie z podmiotami świadczącymi usługi.

W Szczecinie od 1 lipca br. odpady odbierać będą:

1.Konsorcjum firm REMONDIS Szczecin oraz Z.P.H.G. „JUMAR
Głębokie – Pilchowo, Osów, Warszewo, Bukowo, Stołczyn, Skolwin, Golęcino – Gocław, Żelechowa, Niebuszewo, Niebuszewo – Bolinko, Drzetowo – Grabowo, Arkońskie – Niemierzyn.

2. SITA JANTRA Sp. z o.o.
Krzekowo – Bezrzecze, Zawadzkiego – Klonowica, Pogodno, Świerczewo, Gumieńce, Pomorzany oraz Łękno, Śródmieście – Północ, Turzyn, Centrum, Śródmieście – Zachód, Stare Miasto, Nowe Miasto, Międzyodrze – Wyspa Pucka)

W dzielnicach Łękno, Śródmieście – Północ, Turzyn, Centrum, Śródmieście – Zachód, Stare Miasto, Nowe Miasto, Międzyodrze – Wyspa Pucka) Remondis będzie działał jako podwykonawca spółki SITA JANTRA

3. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.
Prawobrzeże : Żydowce – Klucz, Podjuchy, Zdroje, Dąbie, Załom – Kasztanowe, Wielgowo – Sławociesze – Zdunowo, Płonia – Śmierdnica–Jezierzyce, Kijewo, Majowe, Słoneczne, Bukowe –Klęskowo) Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.,

Cel : Segregacja

W okresie najbliższych 7 lat - zgodnie z wymogami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz rozporządzeniami wykonawczymi stajemy przed zadaniem blisko pięciokrotnego zwiększenia ilości odpadów poddawanych odzyskowi i recyklingowi.W przeciwnym razie grożą Szczecinowi wysokie kary. Z tego powodu wprowadzone zostały wymierne, ekonomiczne korzyści w postaci niższych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy zdecydują się gromadzić odpady w sposób selektywny. To filar nowego systemu.

Ostatnie przygotowania

Pojemniki
Najważniejszym zadaniem na wejście nowego systemu jest zapewnienie dla nieruchomości zamieszkałych pojemników do odpadów zmieszanych.
Wszystkie podmioty działające na podstawie umowy z miastem (MPO, Sita-Jantra, Remondis i Jumar) od kilkunastu dni dokonują wymian pojemników, tak aby w poszczególnych dzielnicach , które będą obsługiwać od 1 lipca, jeszcze przed tym terminem wyposażenie było zrealizowane i w sposób płynny nastąpiło przejście z dotychczasowej umowy na obsługę przez gminę.

Gmina otrzymuje pojedyncze sygnały o tym, że firmy, które po 1 lipca nie będą obsługiwały nieruchomości zamieszkałych w Szczecinie zabierają już swoje pojemniki i w to miejsce pozostawiają worki. Działanie w naszej ocenie jest niezgodne z umową jednak wpływ miasta na dwustronne umowy obowiązujące do 30 czerwca br jest bardzo ograniczony.
Gmina swoje obowiązki przejmuje od 1 lipca i nie może przejmować odpowiedzialności za skutki nieprawidłowych działań wynikających z niezrealizowania postanowień umowy.

Wszelkie problemy z tym związane, np. zabrano dotychczasowy pojemnik a nie podstawiono nowego można zgłaszać telefonicznie pod numer infolinii 91 435 11 99

Gmina we współpracy z firmami, które od 1 lipca przejmują odbiór odpadów komunalnych, stara się, aby nieruchomości, których właściciele w terminie złożyli deklaracje, miały wyposażenie odpowiadające wyposażeniu dotychczasowemu. Również częstotliwość odbioru będzie zachowana.

Worki do selektywnej zbiórki
Firmy przystępują też do dostarczania worków do selektywnej zbiórki do właścicieli nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej. To działanie potrwa przez najbliższych kilka dni. Do czasu wyposażenia w pojemniki i worki nieruchomości, których właściciele zadeklarowali wolę prowadzenia selektywnej zbiórki można korzystać z ogólnodostępnych pojemników na odpady gromadzone selektywnie.

W zabudowie wielorodzinnej - po 1 lipca, w oparciu o zgłaszane przez zarządców nieruchomości zapotrzebowania - przystąpimy do wyposażenia nieruchomości w pojemniki do selektywnej zbiórki.
Te nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej, które nie zgłosiły do tej pory zapotrzebowania na pojemniki mogą to zrobić kierując pismo do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Zgłoszenia będą sukcesywnie rozpatrywane i we współpracy z poszczególnymi firmami realizowane.
EKOPORTY jako punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych również przygotowane są do bezpłatnego przyjmowania odpadów komunalnych od mieszkańców.

Cały czas można korzystać z infolinii 91 435 11 99 oraz z maila gospodarka_odpadami@um.szczecin.pl.

www.ecozmiany.szczecin.pl


27.06.2013