Pomniki i tablice w Szczecinie

Nazwa:Synów Pułku
Rodzaj:Tablica
Czas powstania:2001r.
Materiał:mosiądz
Wymiary:40 x 60 cm
Lokalizacja:Św. Jakuba Apostoła 5, Katedra pw. Św. Jakuba

W kruchcie pod wieżą, na ścianie północnej tablica z mosiądzu (wymiar: 40 x 60 cm) z wygrawerowanym napisem: "Wieczna pamięć i chwała//Młodocianym żołnierzom i partyzantom// którzy walczyli z bronią w ręku//o niepodległość Polski//w latach 1939 – 1945//nie mając ukończonych 17 lat//przybyli na Ziemię Szczecińską//by pomóc w jej odbudowie//i zagospodarowaniu.//Szczecin, dn. 15.08.2001 r. // Społeczeństwo m. Szczecina// W XXXIII powołania SP".
Inicjatorem umieszczenia tablicy był Ryszard Tabor, a organizatorem uroczystości Rada Okręgowa Środowiska „Synów Pułku” przy Zarządzie Okręgowym Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Szczecinie. W dniu 11.11.2001 r. odsłonięcia tablicy i poświęcenia dokonał ks. infułat Roman Kostynowicz. Określenie « Syn Pułku » oznacza młodocianego żołnierza. W okresie II wojny światowej jednostki polskie powstałe w ZSRR przygarniały często nieletnich rodaków pozbawionych, w zawierusze wojennej, opieki. Starsi synowie pułków zazwyczaj brali udział w walce, młodszym władze wojskowe starały się zapewnić opiekę. Z synów pułków rekrutowali się w dużej mierze uczniowie Junackiej Szkoły Kadetów powstałej w Palestynie przy Armii Andersa. Synami pułków nazywano też dzieci przygarnięte przez oddziały partyzanckie, m.in. ocalałe po pacyfikacjach wsi. W pierwszych latach po II wojnie niektóre jednostki wojskowe kontynuowały tradycję podejmując zbiorową opiekę nad wojennymi sierotami. We wrześniu 1968 r. minister obrony narodowej ustanowił odznakę "Syn Pułku". Odznaka była nadawana tym osobom, które jako dzieci - żołnierze w latach II wojny światowej, nie mając ukończonych 17 lat życia brały udział w walkach z hitlerowskim okupantem w jednostkach Ludowego Wojska Polskiego, polskich formacjach wojskowych na zachodzie i w oddziałach partyzanckich. 
 


Literatura:Kurier Szczeciński 12.11.2001; Głos Szczeciński 12.11.2001; Kościół św. Jakuba, w: Encyklopedia Szczecina, tom I, red. T. Białecki, Szczecin 1999, s. 487- 489
-> Pokaż obiekt na mapie

1. Tablica pamiątkowa Synów Pułku: Wieczna pamięć i chwała… , odsłonięcie 11.11.2001 r.