Pomniki i tablice w Szczecinie

Nazwa:Krzyż ołtarzowy z okazji wizyty Jana Pawła II na Jasnych Błoniach
Rodzaj:Krzyż
Autor:Beata Kiesewetter-Strojny, Zbigniew Gesing
Czas powstania:1987
Materiał:krzyż: metalowy, ze stali nierdzewnej; tablice brązowe
Wymiary:krzyż: wys. 27 m; tablice: 50x90 cm
Lokalizacja:przed katedrą p.w. św. Jakuba Apostoła, od strony ul.Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Staromłyńskiej.


Krzyż ołtarzowy z okazji wizyty w Szczecinie JANA PAWŁA II na Jasnych Błoniach,1987 r.

Krzyż pamiątkowy (metalowy, ze stali nierdzewnej – wys. 27 m) wykonany w 1987 r. z okazji II pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny i Szczecina. Pierwotnie ustawiony na skraju Parku im. Jana Kasprowicza (przy Pomniku Czynu Polaków) i Jasnych Błoni im. Jana Pawła II. Jest jedyną pamiątka ołtarza polowego. Ksiądz Mirosław Jagielski, wikary w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, powiązał symbolikę krzyża na ołtarzu z sąsiedztwem Pomnika Czynu Polaków. W niedzielę poprzedzającą wizytę papieża, 7 czerwca 1987 r., w kazaniu powiedział do zgromadzonych wiernych: (…) zobaczcie, na placu stoi krzyż, a przy krzyżu startują te orły. (…) ta obecność Ojca Świętego to już dar Ducha Świętego i dla Polski i dla tego miasta, że te orły szczecińskie nareszcie się oderwą od tego cokołu i poszybują w górę". Główna konstrukcja ołtarza miała zostać wykonana z metalowych elementów, wypożyczonych od poznańskiego Instalu, budującego akurat w Szczecinie Trasę Zamkową. W budowę zaangażowali się przede wszystkim szczecińscy stoczniowcy. Ołtarz znalazł się na ostatniej kondygnacji trzypoziomowej piramidy zbudowanej z drewna, kilka stopni wyżej stanął tron, a nad nim znalazł się dach i znak Kongresu Eucharystycznego. Nad całością konstrukcji górował 27-metrowy krzyż, wybrany w konkursie spośród jedenastu projektów (krzyż ten stanął później na placu przy bazylice katedralnej św. Jakuba, choć z inicjatywą ustawienia go przy tablicy „Pamięci poległych w grudniu 1970” wystąpili członkowie Rady Pracowniczej ówczesnej Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego). Krzyż został ustawiony po stronie zachodniej katedry, niedaleko kładki dla pieszych, przy ulicy Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Z czterech stron krzyża znajdowały się brązowe tablice o wymiarach: 50x90 cm.
Tablica nr 1:„KRZYŻ Z OŁTARZA NA JASNYCH BŁONIACH W SZCZECINIE PRZY KTÓRYM JAN PAWEŁ II SPRAWOWAŁ MSZE ŚW. W DNIU 11.VI.1987 PROJEKTANCI OŁTARZA: MGR INŻ.ARCH. BEATA KIESEWETTER-STROJNY MGR INŻ. ZBIGNIEW GESIG”.
Tablica nr 2: „W LATACH 80 - TYCH SZCZECIN BYŁ MIEJSCEM DONIOSŁYCH UMÓW SPOŁECZNYCH. „JAKI BYŁ SENS TYCH UMÓW? CZYZ NIE CHODZIŁO O WSZYSTKO, CO ODPOWIADA GODNOŚCI LUDZKIEJ PRACY - I GODNOŚCI CZŁOWIEKA PRACY? JAN PAWEŁ II PAPIEŻ”.
Tablica nr 3: u góry herb Papieża Jana Pawła II, poniżej napis :„MAŁŻEŹSTWO - TO WSPÓLNOTA ŻYCIA. TO DOM. TO PRACA. TO TROSKA O DZIECI. TO TAKŻE WSPÓLNA RADOŚĆ I ROZRYWKA. JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ”.
Tablica nr 4 – u góry herb ks. bp. Kazimierza Mańdańskiego, poniżej napis: „STANAŁEŚ, OJCZE ŚWIETY, JAKOBY PODWÓJNIE NA SWOJEJ WŁASNEJ ZIEMI KS. BISKUP KAZIMIERZ MAJDAŃSKI”.
 


Literatura:Szpak Nr 30, Str.46/VI.1997, Paweł Knap „Nim Szczecin przywitał papieża…O przygotowaniach do wizyty Jana Pawła II w czerwcu 1987 r. „Jedność” 2007, nr 3 (340). Henryk Kołodziejek Informacja o wizycie Papieża Jana Pawła II w Szczecinie oraz o działalności związków wyznaniowych w 1987, str. 115-118; Szczecin – miasto. Pomniki, rzeźby plenerowe, tablice pamiątkowe. Dokumentacja opracowana na zlecenie Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996, karta ewidencyjna nr 41.; Pomnik Krzyż pamiątkowy, w: Encyklopedia Szczecina, Suplement 2, red. T. Białecki, Szczecin 2007, s. 231- 232
-> Pokaż obiekt na mapie